REKLAMA

Roczna inflacja wciąż dwucyfrowa. Ale w samym lipcu ceny spadły

Marcin Dziadkowiak2023-08-14 10:07, akt.2023-08-14 12:37zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-08-14 10:07
aktualizacja
2023-08-14 12:37

Roczna inflacja wciąż dwucyfrowa. Ale w samym lipcu ceny spadły
Roczna inflacja wciąż dwucyfrowa. Ale w samym lipcu ceny spadły
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunkowe dane o inflacji za lipiec. Roczny wskaźnik wzrostu cen spadł po raz piąty z rzędu i osiągnął wartość najniższą od lutego 2022 roku. Wskaźnik pozostaje wprawdzie wciąż na dwucyfrowym poziomie, ale w samym lipcu ceny spadały.

W lipcu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 10,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najniższy rezultat od lutego 2022 roku, kiedy to inflacja w ujęciu rok do roku sięgnęła 8,5%.

W ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy spadek cen o 0,2 proc. i to był także pierwszy miesięczny spadek cen od lutego 2022 r.

Bankier.pl

Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym tego roku wskaźnik inflacji wynosił 18,4 proc. i była najwyższa od 26 lat. Zatem od tego czasu mieliśmy do czynienia z dość szybkim procesem dezinflacji. Dezinflacja oznacza jednak tylko spowolnienie wzrostu cen, które w Polsce w skali roku wciąż rosną w dwucyfrowym tempie i kilkukrotnie przekraczają cel inflacyjny wynoszący 2,5%.

Na spadek rocznego wskaźnika inflacji wciąż największy wpływ maiły niższe cen transportu (o 8,5 proc.), które obniżyły inflację o 0,9 p. proc. To jak na razie jedyna kategoria cen, która w skali roku wciąż notuje spadki. Największy wpływ na roczny wzrost cen wciąż wywierały takie kategorie, jak żywność (wzrost o 15,6 proc.), użytkowanie mieszkania (wzrost o 13,1 proc. oraz ceny rekreacji i kultury (wzrost o 12,1 proc.) – wynika z danych GUS.

Natomiast w samym lipcu, to spadek cen żywności w największym stopniu przyczynił się do deflacji w ujęciu miesięcznym. „W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie żywności (o 1,3%) oraz odzieży i obuwia (o 3,1%), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,34 p. proc. i 0,13 p. proc. Wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,6%), mieszkania (o 0,2%) oraz restauracji i hoteli (o 0,7%) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,04 p. proc.” – czytamy w komunikacie GUS.

"Sierpniowa inflacja na ostrzu noża"

Analitycy Banku Pekao SA piszą o braku niespodzianek w finalnych danych o inflacji za lipiec. Natomiast sierpniowa inflacja jest wg nich "na ostrzu noża", czyli "bardzo blisko 10 proc."

Analitycy mBanku natomiast zdecydowanie twierdza, że w sierpniu spadek inflacji do jednocyfrowych wartości się nie uda, ze względu na "ceny paliw i żywności".

Przeciwnego zdania jest Monika Kurtek z Banku Pocztowego, która uważa, że "prawdopodobne wydaje się, że w sierpniu, kiedy to ceny żywności sezonowo nadal spadają, inflacja zejdzie poniżej 10,0 proc. rdr, zwłaszcza że wzrosty cen paliw na stacjach pozostają póki co w tyle w porównaniu do wzrostów cen ropy naftowej na świecie".

Z kolei analitycy Santandera wskazują na duże prawdopodobieństwo jednocyfrowej inflacji już w sierpniu. "Dane o lipcowej inflacji wskazują na niższą presję na wzrost cen, co wspiera nasze prognozy dalszego obniżania się wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach. Dzisiejsze dane sugerują też, że kolejny odczyt CPI może być bliski 10 proc. r/r ze sporym prawdopodobieństwem spadku poniżej tego poziomu" - prognozuje bank.

"Będą cięcia stóp"

Ekonomiści ING po publikacji dzisiejszych danych o inflacji prognozują cięcia stóp procentowych przez RPP o 0,5 - 0,75 punktów bazowych już w 2023 r.

Na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. A jeśli utrzyma się dalszy spadek wskaźnika inflacji, to już na jesieni Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe – tak wynikało z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego w czasie konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu RPP. Glapiński zapowiedział wtedy, że „jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowej i prognozy będą wskazywać na dalsze, szybkie spadki CPI, to będzie czas na obniżki stóp procentowych".

Obniżki stóp prognozuje także ekonomistka Banku Pocztowego. "Jeśli wskaźnik CPI okaże się jednocyfrowy, dla części RPP będzie to wystarczającym warunkiem do zagłosowania we wrześniu za pierwszą obniżką stóp procentowych, o 25 pb. Na koniec br. stopa referencyjna NBP będzie prawdopodobnie niższa od aktualnie obowiązującej o 25-50 pb." - prognozuje Monika Kurtek w wypowiedzi dla agencji PAP.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 5-6 września.

"Spadki cen transportu kończą się"

"Dane GUS wskazują, że ceny spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, po raz pierwszy od lutego 2022 r. Niemniej struktura zmian jest bardzo zróżnicowana między produktami. Wciąż bardzo mocno drożeją usługi, główną przyczyną braku zmian CPI w ostatnim kwartale jest spadek cen odzieży oraz transportu" - uważa Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Niemniej spadki cen transportu kończą się – od lipca cena baryłki ropy Brent wzrosła z 79 do 87 USD. Dlatego inflacja w sierpniu obniży się nieznacznie. Paliwa podwyższą CPI pomimo wakacyjnych promocji. Należy pamiętać, że dane GUS nie będą uwzględniać tych obniżek cen w obliczeniach ze względu na limit tankowania oraz wymogi dotyczące posiadania aplikacji. Takie procedury statystyczne działały analogicznie przy poprzednich promocjach." - komentuje Rybacki w wypowiedzi dla PAP.

"W kolejnych kwartałach tanieć będą głównie towary przemysłowe. Większość firm przemysłowych w UE raportuje spadek kosztów produkcji w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce skala obniżek jest 2-ga najwyższa w Europie, po Grecji. W efekcie powszechność inflacji w gospodarce wyraźnie osłabnie. Równocześnie wciąż w szybkim tempie drożeć będą ceny usług" - dodaje Rybacki.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2023 r.:

lipiec lipiec czerwiec czerwiec
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 10,8 -0,2 11,5 0
Inflacja towarów 10,6 -0,6 11,4 -0,2
Inflacja usług 11,3 0,8 11,7 0,6
Żywność i napoje bezalkoholowe 15,6 -1,2 17,8 -0,3
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe 11,5 0 12,4 0,4
Odzież i obuwie 6,9 -3,1 7,9 -0,9
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii 13,8 0,2 14,6 0
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego 10,6 0,1 11 -0,3
Zdrowie 9,8 0,1 9,9 0,5
Transport -8,5 0,1 -9,7 -0,3
Łączność 9,2 0,6 9,1 0,1
Rekreacja i kultura 12,1 1,6 12,4 1,1
Edukacja 13,6 0,1 13,7 0,2
Restauracja i hotele 13,8 0,7 14,4 0,7
Inne towary i usługi 13,4 0,4 13,4 0

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Komentarze (61)

dodaj komentarz
recydywa
Obniżka stóp procentowych zwykle dotyczy drobnych ciułacz i dzieci (pekao) do 2%.
Dla spekulantów zarezerwowane jest 7-8% na lokatach.
jacek-19
Inflacja zejdzie czy nie zejdzie poniżej 10,0 proc. rdr, to prezes NBP Adam Glapiński i tak już na jesieni obniży stopy procentowe. BO IDA WYBORY !
friedens
A złoty krwawi. Leci na w dół na złamanie karku. A w TVPis same sukcesy!
simonsoft8
dobrze ty ta mówisz hę ...
ministerprawdy
W USA przy inflacji 4,9% podniesiono stopy z 5,25 na 5,5% - efekt - inflacja spadła w okolice 3%. Inflacja w Chinach 0,1% - stopy procentowe 3,65%.
bha
Spada ładnie w statystykach niestety dużo gorzej ze spadkiem sekretnie wysokiej, najwyższej inflacji i przy okazji dojnych cen jest nadal szczególnie widoczne w detalu!.Niestety
jpelerj
Oczywiście, że przedwyborczo będą cięcia stóp, bo PISowi żle idzie w kampanii. Choćby nawet inflacja poszybowała, to żyjące z państwowego grosza organizacje napiszą to, czego chce rządząca partia, żeby obniżyć stopy w ramach kampanii dla suwerena "byczo jest!" . Nikt zdrowy na umyśle nie będzie przed wyborami czytał tych Oczywiście, że przedwyborczo będą cięcia stóp, bo PISowi żle idzie w kampanii. Choćby nawet inflacja poszybowała, to żyjące z państwowego grosza organizacje napiszą to, czego chce rządząca partia, żeby obniżyć stopy w ramach kampanii dla suwerena "byczo jest!" . Nikt zdrowy na umyśle nie będzie przed wyborami czytał tych wygibasów. Po wyborach za to będzie problem, czy bedą podwyżki stóp duże, czy wyższe.
kch002
Cel NBP jest nieosiagalny w dajacej sie przewidziec przyszlosci, czyli nie osiagniemy owych 2,5%+/- 1%, wiec z czego sie cieszyc. Po obnizkach NBP jeszcze bardziej zawezy sie luka miedzy nami a Zachodem odnosnie stop procentowych, wiec jak USA nie zaczna mocno obnizac %% u siebie to znow czeka nas oslabienie PLN w nastepnym roku,Cel NBP jest nieosiagalny w dajacej sie przewidziec przyszlosci, czyli nie osiagniemy owych 2,5%+/- 1%, wiec z czego sie cieszyc. Po obnizkach NBP jeszcze bardziej zawezy sie luka miedzy nami a Zachodem odnosnie stop procentowych, wiec jak USA nie zaczna mocno obnizac %% u siebie to znow czeka nas oslabienie PLN w nastepnym roku, bo PL to kraj z mocno ujemna realna stopa procentowa.
jas2
Stopy procentowe niższe od inflacji powodują, że mamy niedowartościowaną walutę, co zwiększa konkurencyjność gospodarki i przyrost PKB.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki