REKLAMA

Inflacja w UE przyhamowała. Przed Polską tylko Węgry

Michał Żuławiński2021-07-16 11:15analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-16 11:15
Inflacja w UE przyhamowała. Przed Polską tylko Węgry
Inflacja w UE przyhamowała. Przed Polską tylko Węgry
fot. Michele Ursi / / Shutterstock

W czerwcu inflacja HICP w Polsce była niższa niż w maju. Inflacyjną palmę pierwszeństwa w UE wciąż dzierżą Węgry, nasz kraj jest na drugim miejscu.

W czerwcu inflacja HICP w UE spadła do 2,2 proc. wobec 2,3 proc. w skali roku odnotowanych w maju. W przypadku samej strefy euro roczna inflacja spadła z 2 proc. do 1,9 proc.

Jak na ironię, inflacja w unii walutowej trafiła idealnie w stary cel Europejskiego Banku Centralnego („blisko, ale poniżej 2 proc.”) tuż przed tym, jak EBC zmienił cel inflacyjny na „2 proc. w średnim okresie” (a więc z dopuszczalnymi odchyleniami w obie, a nie tylko jedną stronę).

Miniony miesiąc przyniósł spadek inflacji w 12 krajach członkowskich (w tym w Polsce, o czym nieco dalej), wzrost w 11 oraz stabilizację w 4.

Najwyższą inflacją w UE „pochwalić” mogą się Węgry. W czerwcu wzrost cen nad Balatonem utrzymał się na majowym poziomie 5,3 proc. Miejsce numer dwa ponownie zajęła Polska, która kilka miesięcy temu sama była inflacyjnym liderem UE. W naszym kraju Eurostat oszacował inflację HICP na 4,1 proc., co oznacza wyraźny spadek względem maja (4,6 proc.) i szczytowego kwietnia (5,1 proc.).

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. Dla przypomnienia – wczoraj GUS poinformował, że czerwcowa inflacja w Polsce wyniosła 4,4 proc.

O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Inflacyjny rozkład jazdy

Dzisiejszy raport Eurostatu to kolejny przystanek w czerwcowym przeglądzie inflacyjnym. Jeszcze dziś o 14:00 NBP przedstawi dane o inflacji bazowej. Z kolei we wtorek o 10:00 GUS poda dynamikę cen producentów czyli inflację PPI.

Wstępne dane o inflacji w lipcu poznamy w piątek 30 lipca. Finalny odczyt opublikowany zostanie 16 sierpnia. Obie te publikacje będą miały miejsce przed kolejnym posiedzeniem decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej, która z wakacji wróci dopiero 24 sierpnia.

Źródło:
Tematy
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Komentarze (20)

dodaj komentarz
jas2
Gdyby RPP podniosła stopy procentowe to Trzaskowski obniżyłby ceny za wywóz śmieci bo miałby niższe koszty finansowania.
Sorry... pomyłka. Miałby wyższe koszty finansowania. :(
langdon25
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prokuratora PRL Stanisława Piotrowicza wydała wyrok iż inflacja w Polsce nie będzie uznawana , jest sprzeczna z konstytucją = nie istnieje.

Bankier pl jest wzywany by nie podawał wartości inflacji gdyż dla partii rządzącej KC PiS jest bezwartościowa .
lipsk
Inflacja nie jest zła . Zarabiać można zawsze i bywalcy na Bankierze doskonale to wiedzą . To skąd te komentarze z jojczeniem. Tylko obserwować uczyć się i zarabiać. Inflacja czy deflacja to tylko wskazówki jak prowadzić swoje finanse reszta w waszym sprycie i głowach, użalanie się nic nie daje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomaszektoma
czyli NBP miał rację
zero podwyżek stóp %

rozkradanie oszczędzających w najlepsze
jas2
Oszczędzać można wodę prąd i gaz.
demeryt_69
Nawet ceny ofertowe działek zaczęły szybciej hamować - najwyraźniej coś się zaczyna dziać :)
itso_lucky
Gdy był bogaty dibi dibi daba daba daaaaaaaa :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki