Inflacja w Czechach wciąż przyspiesza. Bank centralny wywiesza białą flagę?

Maciej Kalwasiński2022-08-10 09:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-10 09:30
Inflacja w Czechach wciąż przyspiesza. Bank centralny wywiesza białą flagę?
Inflacja w Czechach wciąż przyspiesza. Bank centralny wywiesza białą flagę?
/ CNB

Inflacja w Czechach wzrosła do najwyższego poziomu od blisko 30 lat i w następnych miesiącach ma wciąż przyspieszać. Mimo to nowe władze banku centralnego przerwały trwający przeszło rok cykl zdecydowanych podwyżek stóp procentowych.

W lipcu inflacja CPI w Czechach wyniosła 17,5 proc. w skali roku wobec 17,2 proc. w czerwcu - podał tamtejszy urząd statystyczny. Tak szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych za naszą południową granicą nie notowano od 1993 r. Z drugiej strony dynamika w ujęciu rocznym zwiększyła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca tylko o 0,3 p. proc., czyli najmniej od listopada, a sam wynik był minimalnie niższy od oczekiwań analityków (17,6 proc.).

Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego

Podobnie jak w ostatnich miesiącach przyspieszenie rocznej dynamiki inflacji jest przede wszystkim efektem silniejszego wzrostu cen w podstawowych kategoriach. W przypadku żywności i napojów bezalkoholowych w lipcu wyniósł on 19,3 proc. rdr wobec 18 proc. w czerwcu. Szybciej rosły również koszty utrzymania mieszkania: prąd podrożał o 33,6 proc. w stosunku do lipca 2021 r. (w czerwcu było to 31,6 proc.), gaz - o 59,8 proc. (57,8 proc. miesiąc wcześniej), paliwa stałe o 41,4 proc. (34 proc.), a ogrzewanie i ciepła woda o 19,2 proc. (18,1 proc.). Nieco zmniejszyły się za to.: roczna dynamika wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - do 43,6 proc. z 47,5 proc. w czerwcu - oraz koszty właścicieli mieszkań (m.in. budowy i remontów) - o 19,3 proc. wobec 20,1 proc. miesiąc wcześniej. Ceny towarów wzrosły o 20 proc. (19,3 proc. w czerwcu), a usług o 14 proc. (13,9 proc.).

W kategorii restauracje i hotele o 24 proc. wzrosły ceny posiłków, a o 20,1 proc. - zakwaterowania.

Czescy statystycy zwracają uwagę, że miesięczna dynamika inflacji była najniższa od lutego. W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły wobec czerwca o 1,3 proc.

Z projekcji Narodowego Banku Czech wynika, że szczyt inflacji wypadnie we wrześniu, gdy roczna dynamika wzrostu cen przebije 20 proc. Na początku 2024 r. ma spaść poniżej 3 proc. Jak zauważają analitycy mBanku, w opublikowanym kilka dni temu dokumencie znalazł się zapis, że w lipcu tempo wzrostu cen wyniesie niemal 19 proc., czyli o 1,3 p. proc. więcej, niż podał dziś urząd statystyczny.

Władze CNB od czerwca ubiegłego roku zdecydowanie zacieśniały politykę pieniężną, by zdusić presję inflacyjną. Po tym, jak główna stopa procentowa została podniesiona w 9 krokach z 0,25 proc. do 7 proc., w lipcu cykl podwyżek został przerwany przez nowe, bardziej "gołębie" władze banku. Prezes Michl wyjaśniał decyzję podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rady, a następnie w wystąpieniach medialnych.

"Michl w wywiadzie dla novinky.cz stwierdził, że czeskiej gospodarce potrzebna była stabilizacja stóp procentowych i wstrzymanie cyklu podwyżek stóp na poziomie 7%, pomimo podwyższenia prognozy szczytu inflacji do ok. 20% r/r i rosnących oczekiwań inflacyjnych. A. Michl uważa, że obecny poziom stóp już tłumi wewnętrzną presję popytową, a dalsze podwyżki miałyby niewielki wpływ na ewentualny dalszy wzrost cen energii" - opisują analitycy PKO BP.

"Dalsze gwałtowne podwyżki stóp procentowych miałyby sens tylko w przypadku silnej inflacji popytowej, a nie inflacji kosztowej, która w dużej mierze jest importowana. Jego zdaniem w celu stłamszenia obecnej inflacji konieczne byłoby (w kolejności): (1) zmniejszenie tempa zadłużenia kraju; (2) zapobieganie powstawaniu spirali cenowo-płacowej i niepozwalanie na wzrost płac powyżej wzrostu wydajności pracy; (3) utrzymanie stóp procentowych na wyższym poziomie niż w poprzedniej dekadzie" - przytaczają słowa prezesa CNB ekonomiści.

Oferta specjalna Finax dla czytelników Bankier.pl

Finax to robodoradca, który daje Ci możliwość prostego i zautomatyzowanego inwestowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Finax uczy inwestowania na giełdzie".

Finax wraz z Bankier.pl przygotował promocję dla naszych Czytelników: kupon na 20 euro, którym można zasilić inwestycję! Z oferty mogą skorzystać nowi użytkownicy Finax, tj. tacy, którzy dotychczas nie dokonywali w serwisie rejestracji i nie posiadali w nim konta.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać voucher?

  1. Zarejestrować się na stronie promocji www.bankier.pl/finax i zaznaczyć wymagane zgody. Potwierdzić rejestrację.
  2. Wypełnić ankietę i założyć konto Finax.
  3. Zweryfikować swoją tożsamość i wpłacić minimum 100 zł na swoje konto.

Po potwierdzeniu przez Finax wykonania ostatniej czynności poprosimy o uzupełnienie danych i wyślemy kod, którym można zasilić swoje konto na kwotę 20 euro. Z oferty można skorzystać tylko do 16 sierpnia 2022 r., a liczba kuponów jest ograniczona!

Pamiętaj, że w promocji biorą udział tylko wnioski, które zostały złożone za pośrednictwem strony www.bankier.pl/finax, po rejestracji! Jeśli będziesz chciał wypłacić środki przed upływem 3 miesięcy od założenia konta, Finax może potrącić wartość kuponu, czyli 20 euro, z salda Twojego konta.

Szczegóły znajdziesz a stronie www.bankier.pl/finax

Inflacja w Czechach pozostaje niższa niż w Polsce (15,5 proc. w lipcu). Jest to efekt różnic w konstrukcji wskaźnika (GUS nie bierze pod uwagę kosztów właścicieli mieszkań), ale przede wszystkim "tarcz antyinflacyjnych", które tymczasowo zaniżają wskaźniki inflacji (a nie inflację) nad Wisłą. Widać to choćby w cenach paliw - średnia cena Pb95 za naszą południową granicą wyniosła w czerwcu 9,34 zł za litr, a oleju napędowego: 9,29 zł za litr. Tymczasem w Polsce płaciliśmy mniej niż 8 zł za litr. Działo się tak, pomimo że korona czeska radzi sobie w tym roku wyraźnie lepiej niż złoty - do dolara traci "tylko" niespełna 9 proc., podczas gdy polska waluta zniżkuje o blisko 13 proc. To zasługa nie tylko lepszej oceny, jaką Czechom wystawiają inwestorzy, ale również interwencji banku centralnego, który skupował koronę, chroniąc ją przed szybszą deprecjacją.

Bankierzy centralni na całym świecie mają twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony inflacja jest bardzo wysoka, z drugiej - rosną obawy przed recesją. Zbyt mocne zacieśnienie polityki pieniężnej może mieć fatalne skutki. Co gorsza, decyzje władz monetarnych wyraźnie oddziałują na ceny ze sporym opóźnieniem, w teorii wynoszącym 4-6 kwartałów. Banki centralne są więc dziś dramatycznie spóźnione, a ich obecne działania zapewne przyniosą efekt w postaci zduszenia popytu i aktywności w momencie, gdy koniunktura już zapewne będzie marna, a wzrost cen będzie zwalniać w wyniku procesów rynkowych.

Sygnały wyraźnego spowolnienia gospodarczego nad Wełtawą widać od miesięcy. Płace w Czechach realnie spadały jeszcze pod koniec ubiegłego roku, w Polsce stało się to dopiero w maju. W maju sprzedaż detaliczna w Czechach realnie spadła po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy: o 6,6 proc. rdr, a w czerwcu - o 6 proc. rdr. Czesi ewidentnie reagują na wzrost cen w sklepach.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (39)

dodaj komentarz
nie_strajkuje
Twardy beton z TVN powie, że za inflację w Czechach winien jest Glapiński i Kaczyński - oczywista oczywistość.
I tylko "ludzie niemądrzy" mogą myśleć inaczej.
krokus12
A miękkie coś z TVP powie ,że wina Tuska widzisz jakiś sens Twojej wypowiedzi ?
bha
Cóż... Rynkowa nienasycona zachłanność doji inflacyjnie szczególnie w detalu najmocniej tam gdzie większość % osób robi zakupy niestety świadomie udając przy tym rynkowego jarząbka nie bez celu!!!.Po co po to by wycisnąć ostatnie soki mamony, oszczędności ludzkich z krajowych budżetów, rynków wewnętrznych i potem zadłużyć ich po Cóż... Rynkowa nienasycona zachłanność doji inflacyjnie szczególnie w detalu najmocniej tam gdzie większość % osób robi zakupy niestety świadomie udając przy tym rynkowego jarząbka nie bez celu!!!.Po co po to by wycisnąć ostatnie soki mamony, oszczędności ludzkich z krajowych budżetów, rynków wewnętrznych i potem zadłużyć ich po uszy na wieki wieków, by swobodnie sterować coraz szerszą i szerszą grupą osób zniewolonych finansowo na świecie od coraz mocniej bezwzględnego, bez skrupułów nienasyconego zachłannością bez umiaru sprytnego zakamuflowanego światowego systemu zapatrzonego jak w obraz w Mamonę coraz więcej i więcej mamony i zyski coraz większe przepadziste zyski garstki udającej jarząbka nie bez celu od wielu, wielu lat. Niestety
socjalistyczneg
Spacerowicz z Sopotu w zimę ogłosi 20% inflacji (ale ,tylko na chwilkę... )
nie_strajkuje
Masz na myśli Tuska czy Putina?
jenak
Chcemy federalizacji ?

Kto wie, gdzie była Szwecja, Beneluxy, Niemcy 30 lat temu, a gdzie są teraz, ten wie, o co chodzi.

Krótko, to staczanie się po równi pochyłej.O coraz ostrzejszym kącie nachylenia.

To nie będzie łatwa. Ba, to jest mega trudne.nie_strajkuje
Widzimy gdzie są Niemcy - staczają się po równi pochyłej bo uzależnili siebie i Europę od surowców z Rosji. Tak federalizacja ich zaślepiła.
Teraz muszą wypić piwo, którego sami sobie i innym nawarzyli - koniecznie!!
jenak
Jak się wywołuje inflację?

Abstrahując o giełduń towarowo-surowcowych, pierwszorzędne źródło, co widzimy, puszcza się w naród

m.in.

info o

pracownicy będą strajkować o płacę. Mają tyle a tyle dostać albo odchodzą. Z pozoru niewinny njuzzz.
podnosimy opłatę za psiaka
kierownicy lotów chcą więcej
Jak się wywołuje inflację?

Abstrahując o giełduń towarowo-surowcowych, pierwszorzędne źródło, co widzimy, puszcza się w naród

m.in.

info o

pracownicy będą strajkować o płacę. Mają tyle a tyle dostać albo odchodzą. Z pozoru niewinny njuzzz.
podnosimy opłatę za psiaka
kierownicy lotów chcą więcej niż w większości krajów eu
nauczyciele zakasają rękawy
olej drogi...dziś
cukier...jutro
pietruszka wczoraj

osb wczoraj
termoizolacja dziś
jutro drzwi...

Kilka razy dziennie przez wiele, wiele kwartałów.

Brzeski "Wojna informacyjna" i masz. Na YT.
jenak
Takie deep state.

Można też nazwać inaczej.

Zwał jak zwal.

Trzeba coś robić. Po pierwsze, starać się zrozumieć, że chodzi o moją, a nie (tylko) Jarka skórę. W dosłownym znaczeniu.
Po drugie wiedzieć, co z tym robić.
Aktywność i wybór. Dobry wybór.
gruking
Np wzrost cen energii o 100% spowoduje że produkcja i uslugi bedą droższe. Nie dziękuj.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki