REKLAMA

Inflacja przyspiesza, Polacy chronią oszczędności

Maciej Kalwasiński2021-10-14 11:30, akt.2021-10-15 10:46analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-14 11:30
aktualizacja
2021-10-15 10:46
Inflacja przyspiesza, Polacy chronią oszczędności
Inflacja przyspiesza, Polacy chronią oszczędności
fot. Mariusz Sienko / / Shutterstock

W obliczu wysokiej inflacji Polacy stopniowo budują portfel "antyinflacyjnych" obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Z szacunków Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów wynika, że we wrześniu oszczędzający zwiększyli poziom zaangażowania w papiery czteroletnie o ok. miliard złotych.

We wrześniu Ministerstwo Finansów pozyskało ze sprzedaży obligacji oszczędnościowych 3,8 mld zł. Był to już siódmy miesiąc z rzędu, gdy popularność rządowych papierów utrzymywała się na podobnym poziomie.

Ministerstwo Finansów

Jak wskazuje MF, największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje trzymiesięczne. Oszczędzający ulokowali w nich blisko 2,1 mld zł, co jest najwyższym rezultatem w historii. Jako że są to papiery o oprocentowaniu stałym, wynoszącym raptem 0,5 proc. brutto w skali roku, wynik może budzić zdziwienie zważywszy na zmierzającą w stronę 6 proc. inflację.

W rzeczywistości nastroje oszczędzających lepiej ilustrują dane o zmianie poziomu zaangażowania w dane obligacje. Te trzymiesięczne są traktowane przez niektórych nabywców jako alternatywa dla lokat, a inwestowane środki rolowane co 3 miesiące, gdy poprzednia seria jest wykupywana przez emitenta. Z danych MF wynika, że od czerwca napływ nowych pieniędzy do tych aktywów wyraźnie spadł. Jak szacuje Bankier.pl w ostatnich trzech miesiącach oscylował w pobliżu 100 mln zł miesięcznie.

Tymczasem rośnie zaangażowanie oszczędzających w obligacje czteroletnie, których oprocentowanie od drugiego roku od nabycia uzależnione jest od inflacji CPI. Mimo że w samym wrześniu inwestorzy wydali na ich zakup "tylko" 1,24 mld zł, czyli wyraźnie mniej niż na papiery trzymiesięczne, to przełożyło się to na dodatkowy miliard złotych ulokowany w "czterolatkach" - wynika z szacunków Bankier.pl. Zbliżone tempo utrzymuje się od marca.

Taka postawa oszczędzających ma sens. Wyraźny rozjazd pomiędzy nowymi kwotami lokowanymi w obligacje czteroletnie i 3-miesięczne obserwujemy od czerwca, czyli momentu, gdy Polacy poznali dane o inflacji konsumenckiej za maj, gdy skoczyła ona z 3,2 proc. na 4,3 proc. W obliczu takiego przyspieszenia wzrostu cen inwestycja w papiery o stałym oprocentowaniu staje się coraz bardziej nieopłacalna - realne (po uwzględnieniu inflacji) straty oszczędzających są coraz głębsze. 

*wyniki za sierpień i wrzesień to szacunki Bankier.pl (Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Uwzględniając wszystkie obligacje o zmiennym i stałym oprocentowaniu różnica poszerzyła się jeszcze w kwietniu, w kolejnym miesiącu nieco zmalała, by w czerwcu ponownie wzrosnąć.

Październikowa podwyżka stóp procentowych NBP może mieć wpływ na wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Banki powinny podnieść oprocentowanie lokat, natomiast Ministerstwo Finansów nie musi pójść w ich ślady, ponieważ po ostatnim cięciu kosztu pieniądza przez bank centralny nie obniżyło oprocentowania swoich papierów detalicznych. Ponadto, do wybierających rządowy dług silnie przemawiał brak limitu inwestycji.

Decyzje oszczędzających pokazują, że nie wierzą oni w "przejściowość" inflacji. Podobnie zresztą jak ekonomiści, którzy wskazują, że w 2022 r. średnioroczna inflacja CPI będzie na zbliżonym poziomie do tegorocznego, wyraźnie przekraczając 4 proc., a na początku roku będzie przekraczała 6 proc. Nawet w 2023 r. ma pozostać wyższa, niż wynosi cel inflacyjny NBP.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (55)

dodaj komentarz
bartycki
Z nią nie ma żartów. Miałem jakieś oszczędności i powierzyłem je Panu Piotrowi z zarabiajmyPL. Ma ogromną wiedzę, którą umie wykorzystać i dzięki temu już raz mnie uchronił przed inflacją.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Stachu, tutaj też wklejasz swój SPAM ???
demeryt_69
Łupienie obywateli przez państwo POwinno być surowo zabronione :)

bankster-kreator
Wymienić papier na papier to ja nie muszę daleko szukać, mogę iść np. do toalety po rolkę papieru toaletowego. Jak już wymieniać drukowany na potęgę papier to tylko na towar, towar rzadki. Coś namacalnego długotrwałego, ziemię i metale ziem rzadkich. Zobaczymy jak globalna inflacja spowoduje podwyżkę paliw, energii,Wymienić papier na papier to ja nie muszę daleko szukać, mogę iść np. do toalety po rolkę papieru toaletowego. Jak już wymieniać drukowany na potęgę papier to tylko na towar, towar rzadki. Coś namacalnego długotrwałego, ziemię i metale ziem rzadkich. Zobaczymy jak globalna inflacja spowoduje podwyżkę paliw, energii, opłat, roboczogodzin, jedzenia to kto będzie wydobywał te złote uncje spod ziemi za 1700dolców przy dużo większych stałych kosztach operacyjnych.
bankster-kreator
Wymieniając śmieciowy papier na śmieciowy papier to jest tak jakby ktoś cię kopał po głowie i ty byś stwierdził, że za mało cię kopie i jeszcze sam się dodatkowo okładał gumową pałką po plecach. Jakiś sadomasochizm z tą wymianą papierowej waluty na papierowe obligacje.
jas2
Trudno, żeby banksterzy byli zadowoleni, kiedy oferują lokaty na 0,5% a rząd oferuje obligacje na 5%. Nawet, jeśli są kreatywni.
demeryt_69
Tymczasem Komisja prawna Parlamentu Europejskiego w dziś wieczorem przegłosowała skierowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za jej opieszałość w stosowaniu mechanizmu "pieniądze za praworządność".

Chodzi tu m.in. o wstrzymane wypłaty dla Polski środków,
Tymczasem Komisja prawna Parlamentu Europejskiego w dziś wieczorem przegłosowała skierowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za jej opieszałość w stosowaniu mechanizmu "pieniądze za praworządność".

Chodzi tu m.in. o wstrzymane wypłaty dla Polski środków, które miały sfinansować Krajowy Plan Odbudowy.
po_co
Czuje się jak rasowy buntownik - państwo chce mnie złupić, a ja mu na to "nie mam oszczędności i majątku" ;-)
czyznie
Ja mam prostą zasadę- złodziejowi pieniędzy nie pożyczam. Dlatego jeśli państwo bezprawnie łupi mnie za pomocą inflacji to nie kupię jego obligacji choćby nie wiem co!

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki