REKLAMA

Indie walczą z kryzysem - rząd wyda 50 miliardów dolarów

Maciej Kalwasiński2013-08-27 13:39analityk Bankier.pl
publikacja
2013-08-27 13:39

Indyjskie władze planują przeznaczyć blisko 30 miliardów dolarów na inwestycje infrastrukturalne. Kolejne 20 miliardów pochłonie program pomocy żywnościowej dla ubogich. Rupia indyjska nurkuje, deficyt się zwiększa, a analitycy coraz bardziej niepokoją się kolejnych posunięć polityków przed majowymi wyborami.

Rząd zatwierdził 36 projektów infrastrukturalnych, które mają kosztować 28,38 miliarda dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w wydobycie ropy i gazu, a także budowę dróg i torów kolejowych. Wydatki mają pobudzić wzrost gospodarki i zachęcić kapitał zagraniczny do powrotu na indyjski rynek.


»Zmiana warty na złotym tronie. Chiny przegonią Indie

Z kolei parlament przyjął dzisiaj propozycję rządu, która zakłada "zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego" (Food Security Bill) najbiedniejszym mieszkańcom kraju. Programem zostanie objęte 800 milionów obywateli Indii, a jego koszt wyniesie około 20 miliardów dolarów.

Populistyczne zapędy obecnego rządu wzbudzają niepokój wśród wielu obserwatorów - rupia po raz kolejny się osłabiła i ponownie osiągnęła historyczne dno, a najważniejszy indeks na parkiecie w Bombaju BSE SENSEX zanotował 3% spadek. W maju przyszłego roku odbędą się wybory i politycy mogą nie oprzeć się pokusie zwiększania wydatków. Wydaje się, że ciężko będzie obronić obecny poziom deficytu budżetowego.

Maciej Kalwasiński, Bankier.pl

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki