REKLAMA

Ceny nieruchomości wyraźnie w górę. "Własne mieszkanie długo będzie dobrem luksusowym"

Marcin Kaźmierczak2023-11-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-14 06:00

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nienaturalnie rozgrzał popyt, a mieszkanie jeszcze długo ma być dobrem luksusowym – twierdzą eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości. Za nierównowagą popytowo-podażową podążają wzrosty cen, na co wskazują najnowsze odczyty indeksu urban.one.

Ceny nieruchomości wyraźnie w górę. "Własne mieszkanie długo będzie dobrem luksusowym"
Ceny nieruchomości wyraźnie w górę. "Własne mieszkanie długo będzie dobrem luksusowym"
fot. Oleg Elkov / / Shutterstock

We wrześniu 2023 r. odczyt indeksu urban.one dla całej Polski przygotowywanego dla Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” przez Cenatorium wyniósł 108,90 pkt (+0,36 pkt. m/m). Był to piąty miesiąc z rzędu, w którym odczyt indeksu wzrósł w relacji miesięcznej, znajdował się jednak o ponad 2 pkt. niżej niż przed rokiem.

Wzrost indeksu zanotowano także w przypadku największych miast. Wrześniowy odczyt zatrzymał się na poziomie 122,98 pkt. i był o 0,17 pkt. wyższy niż w sierpniu oraz o 3,48 pkt. wyższy niż rok wcześniej. Z kolei w przypadku Warszawy odczyt indeksu urban.one wyniósł 119,71 pkt. (+0,66 pkt. m/m i +0,94 pkt. r/r).

Bankier.pl

Mniej mieszkań, więc ceny rosną

Choć program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” niewątpliwie pobudził rynek mieszkaniowy – według danych Biura Informacji Kredytowej we wrześniu banki udzieliły 18,1 tys. kredytów (+34,8 proc. m/m) – to zgodnie z monitoringiem inwestycji prowadzonym przez Cenatorium w III kw. 2023 r. na rynkach pierwotnych w największych miastach z wyjątkiem Warszawy (Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk) liczba transakcji spadła o 2 proc. Drugi kwartał z rzędu liczba transakcji przekroczyła jednak 10 tys.

– Na rynku nadal panuje nierównowaga podażowo-popytowa, a wszystko za sprawą mniejszej liczby wprowadzeń nowych projektów deweloperskich. W III kw. deweloperzy wprowadzili ok. 5 tys. mieszkań w dużych miastach, co odpowiadało prawie połowie liczby sprzedanych lokali mieszkalnych. Nadwyżka popytu nad podażą nadal się pogłębia, co naturalnie wpływa na tempo wzrostu cen nieruchomości – ocenia Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Nieustannie maleje liczba oferowanych mieszkań, których cena całkowita nie przekracza 800 tys. zł, a więc takich, które kwalifikują się do dopłat z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.

Jak dodaje Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego w Otodom Analytics, podczas ostatnich 15 miesięcy w 14 przypadkach sprzedaż deweloperów na siedmiu największych rynkach była wyższa od liczby mieszkań wprowadzanych do oferty.

– Od początku 2023 r. przewaga sprzedaży nad wprowadzeniami wynosi już niemal 13 tys. lokali. Tak niskiej oferty deweloperskiej nie było od dwóch lat. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Krakowie i Warszawie, gdzie znalezienie mieszkania jest coraz trudniejsze. Ale trudna sytuacja dotyczy nie tylko rynku deweloperskiego. Przez ostatnie pół roku liczba ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego spadła na Otodom o niemal 15 proc. Warszawie spadek ten wyniósł 29 proc., a w Krakowie 35 proc. – zauważa Marcin Krasoń.

Deweloperzy wrócili na budowy

W ostatnich dwóch miesiącach deweloperzy zaczęli jednak budować więcej mieszkań niż w pierwszej połowie roku. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 12,2 tys. mieszkań, co oznaczało wzrost o 17,6 proc. względem sierpnia oraz o 40,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku

– Własne mieszkanie jeszcze długo będzie dobrem luksusowym, na które nie wszystkich będzie stać. Alternatywą jest rynek wynajmu mieszkań. To, w którą stronę powędruje rynek nieruchomości, będzie zależeć od wielu czynników: m.in. od tego, co w sprawach gospodarczych postanowi nowy rząd czy inflacja wyhamuje oraz jakie będą prognozy dotyczące finansowania rynku mieszkań – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości. Klienci spieszą się, by zdążyć przed nowym rokiem i wykorzystać wciąż istniejący program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – dodaje.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
jpelerj
Ale zybertoły. Ciekawe, że o transakcjach od paru miesięcy wyraźnie cicho. NBP raportuje spadki. A tu pisze się o "ożywieniu" oglądaczy. Naganiaczom brakuje pomysłów. Widać dodmuchali bańkę do ściany.
jpelerj
A z ciekawostek - nowa gwiazda naganiania deweloperskiego na tt, Tomasz Narkun, podał średnie ceny transakcyjne za 3 kw 23 wg GUS, czyli już w szczycie nagonki na BK2%, i są zaskakująco niskie jak na podawane tu kosmiczne ceny życzeniowe aka ofertowe. I na RP i na RW.
sanderanow
Dlatego trzeba kupować mieszkanie jak najszybciej bo ceny bedę szły tylko w gorę. ja na oku mam od wwwconstruction inwestycje na Sęczkowej 73 lokalizacja mogłaby być lepsza, ale coś za coś. Przynajmniej cenowo źle nie wychodzi wiec to jest temat do przemyslenia jeszcze
mark234
Jedynie Jasiek miał rację a frustraci jak mieszkaja u mamusi tak bedą mieszkać pociąg odjechała
jpelerj
Tak, pociąg odjechała. I trzeba się bedzie przerzucić ze sprzedawania mieszkań na sprzedawanie Maców. Boli, prawda?
bha
Cóz.. Ceny kawalerek, mieszkań domów i wynajmu z każym rokiem są niestety coraz mocniej i mocniej kosmiczne!!!, oderwane całkowicie od rynkowej niestety panującej rzeczywistości i możliwego na nim do osiągnięcia w ogromie już zawodów dla większości % pracujących zarobkowania i odłożenia na nin jakiś oszczędności??? ze swojej pracy.Cóz.. Ceny kawalerek, mieszkań domów i wynajmu z każym rokiem są niestety coraz mocniej i mocniej kosmiczne!!!, oderwane całkowicie od rynkowej niestety panującej rzeczywistości i możliwego na nim do osiągnięcia w ogromie już zawodów dla większości % pracujących zarobkowania i odłożenia na nin jakiś oszczędności??? ze swojej pracy.Od dekad niestety mamy rynek coraz mocniej i mocniej zapatrzony jak w obraz raczej tylko na Mamonę i Zyski, a to niestety nic dobrego dla większości % pracujących a szczególnie młodych osób na ich dalszy spokojny i perspektywiczny rozwój rodzinny nie wróży!!!. Niestety brak na to coraz większe coraz szersze nie tylko rynkowe krótkowidztwo i rosnącą od dekad zachłanność na Mamonę i Zyski brak więcej słów.
hfjdj
Hahahahaha... Ceny nieruchomości się niedługo potroją a ci nadal będą bełkotać o jakichś spadkach. Jak się zaćżąłem interesować nieruchomościami to na Odolanach w Warszawie metr kosztował 10kzł, dzisiaj kosztuje 20kzł i na kolejnych wyborach pewnie będzie już 30kzł. A ci nadal swoje jakieś głupoty. Ile to się głupot tutal wylało Hahahahaha... Ceny nieruchomości się niedługo potroją a ci nadal będą bełkotać o jakichś spadkach. Jak się zaćżąłem interesować nieruchomościami to na Odolanach w Warszawie metr kosztował 10kzł, dzisiaj kosztuje 20kzł i na kolejnych wyborach pewnie będzie już 30kzł. A ci nadal swoje jakieś głupoty. Ile to się głupot tutal wylało że już za pół roku, że rynek reaguje z opóźnieniem, że Ukraińcy już wracają do siebie że Ukraińcy nie mają wpływu na rynek. Tymczasem bezrobocie niskie, ciapaków coraz więcej, na taxi spotkać Polaka to rzadkość, do projektów w PL ściąga się ludzi z zagranicy, z Hiszpanii, Portugalii, Czech, Indii, Chin, Afryki, bo Polacy za drodzy. A peroniarze stoją i kwękają że ceny nieruchów będą spadać.
emk6
to juz nie ma znaczenia, jak ktos nie kupil po 10k to tym bardziej nie kupi po 20k
czeslaw2020
Nie dziwota że lecą do góry bo nie ruchomości to dobro ograniczone, mieszkania nie rosną na drzewach, przekonali się o tym peroniarze którzy już dawno odlecieli zaklinając spatki z których nic nie będzie bo przegrali zycie i tyle w tym temacie.
bartoszw1973
Peroniarze to są bez akcji. Ile te twoje cegły dały zarobić w ostanim miesiącu? 0,5%?

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki