REKLAMA

Ile zarabia Amazon w Polsce? Miliardowe obroty i milionowe zyski

2020-04-22 21:20
publikacja
2020-04-22 21:20

Polski oddział Amazona osiągnął w 2019 roku ponad 2,2 mld zł przychodów i 61 mln zł zysku – wynika z opublikowanego przez spółkę Amazon Fulfillment Poland (AFP) sprawozdania finansowego. Przychody spółki wzrosły o 26 proc., a zysk trzykrotnie.

fot. Mike Mareen / / Shutterstock

Polski oddział Amazona miał w ubiegłym roku 2,23 mld zł przychodów. To oznacza wzrost o ponad ¼ w stosunku do 2018 roku. W tym samym wymiarze wzrosły koszty operacyjne spółki, które wyniosły 2,12 mld zł. Polski Amazon wypracował 61 mln zł zysku, co oznacza trzykrotny wzrost w stosunku do 2018 roku. Wskaźnik rentowności sprzedaży (zysk do przychodów) wyniósł tym samym 2,7 proc.

Największym składnikiem kosztów „polskiego” Amazona były wynagrodzenia pracowników. Spółka wydała na nie ponad 718 mln zł, co oznacza wyraźny wzrost w stosunku do 2018 roku – o blisko 18 proc. Jak informowaliśmy w lutym, pracownicy centrum logistycznego mogą liczyć na wynagrodzenie wynoszące minimum 20 zł/godz. brutto.

Zysk brutto AFP wyniósł w rezultacie ponad 83 mln zł. Spółka zapłaciła prawie 22,5 mln zł podatku dochodowego, ponad dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej. Wypracowany zysk netto to 61 mln zł, ponad trzykrotnie więcej, niż w 2018 roku, kiedy to spółka zarobiła na czysto 19,7 mln zł. Spółka ma w swoich kapitałach wciąż 134 mln zł zatrzymanego zysku z lat ubiegłych. Po dodaniu zysku za 2019 rok kwota ta wzrośnie do blisko 200 mln zł.

Amazon powiększył przeciętne zatrudnienie o 646 osób. Spółka zatrudniała w grudniu 2019 przeciętnie 14 563 osoby. Jeszcze w grudniu 2018 roku było to przeciętnie 13 917 osób. Jednak z ostatnich informacji prasowych spółki wynika, że zatrudnia ona na etatach już ponad 16 tys. pracowników.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Trzyosobowy zarząd spółki zainkasował przez cały ubiegły rok ponad 1 mln zł wynagrodzenia, co oznacza spadek w stosunku do 2018 roku o blisko 10 proc. (w 2019 roku miała miejsce zmiana w składzie zarządu spółki).

Aktywa spółki wzrosły o 676 mln zł, co jest związane głównie z inwestycjami, jakie spółka przeprowadziła w ubiegłym roku. Polski oddział Amazona otworzył dwa centra logistyczno-dystrybucyjne - w Okomianach (okolice Legnicy) i Pawlikowicach (niedaleko Łodzi). Związane m.in. z tymi inwestycjami nakłady wyniosły blisko 700 mln zł, rosnąc ponad dwukrotnie w stosunku do 2018 roku.

Przepływy pieniężne netto razem wyniosły na koniec 2019 roku 75 mln zł. Składało się na to 342 mln zł dodatnich przepływów z działalności operacyjnej, 681 mln zł ujemnych przepływów z działalności inwestycyjnej oraz 413 mln zł dodatnich przepływów z działalności finansowej (w tym 510 mln zł z podwyższenia kapitału zapasowego). Na koniec 2019 roku spółka dysponowała blisko 450 mln. zł środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez AFP w Krajowym Rejestrze Sądowym, polski oddział Amazona czerpie przychody z transakcji prowadzonych z tylko dwoma spółkami europejskimi należącymi oczywiście także do koncernu Amazon - Amazon EU SARL oraz Amazon Services Europe SARL.

Amazon Fulfillment Poland została powołana do życia na początku 2013 roku. Zajmuje się świadczeniem usług magazynowych i logistycznych na rzecz podmiotów z grupy Amazon. Jedynym właścicielem spółki jest Amazon EU SARL, spółka na prawie Luksemburga. AFP zarządza w Polsce ośmioma centrami logistycznymi. W tym roku Amazon otworzył centrum logistyczne w Gliwicach.

Amerykański koncern Amazon, w którego grupie kapitałowej znajduje się polska spółka, jest operatorem największej platformy handlu internetowego na świecie. Dominującym akcjonariuszem jest Jeff Bezos, który dzięki posiadanym akcjom Amazona jest liderem rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Koronawirusowy kryzys nie ima się firmy, która dzięki ograniczeniu handlu stacjonarnego odnotowuje znaczny wzrost obrotów, a akcje firmy sięgają po nowe rekordy kursu.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Jeśli chodzi o zarobki to przeciętny pracownik magazynowy, gdzie praca polega na wyciąganiu przedmiotów ze skrzynki i pakowaniu i wrzucaniu na taśmę lub na wyszukiwaniu tych przedmiotów i ładowaniu do skrzynki to owe zarobki są niezłe i rosną. Jest obecnie 20 zł brutto za godzinę plus 15% dochodzi do wynagrodzenia za każdy miesiąc Jeśli chodzi o zarobki to przeciętny pracownik magazynowy, gdzie praca polega na wyciąganiu przedmiotów ze skrzynki i pakowaniu i wrzucaniu na taśmę lub na wyszukiwaniu tych przedmiotów i ładowaniu do skrzynki to owe zarobki są niezłe i rosną. Jest obecnie 20 zł brutto za godzinę plus 15% dochodzi do wynagrodzenia za każdy miesiąc ale jak pamiętam wypłaca się to po 3 miesiącach. To jest różnie. Wychodzi ok 3300 zł brutto plus 15% czyli dochodzi ok 500 zł brutto. Zatem jest 3800 brutto bez nadgodzin. To jest ok 2700 -2800 na rękę. Dodatkowo w Amazonach jest darmowa kawa i herbata z automatów, obiad za 2 zł, dowóz z poszczególnych miejsc, miejscowości autobusami. Dużo poświecą się tam czasu na szkolenia BHP. Dodatkowo warto dodać ,ze w okolicach września i października będzie podwyżka wynagrodzeń. I to jest wynagrodzenie wyższe niż mają urzędnicy czy to z magistratów czy PUP-ów czy pracownicy osiedlowych sklepów czy muzeów czy bibliotek i szeregu innych firm czy instytucji. Problemem Amazona jest to, że są tam inne złe warunki pracy i nie chce się tam pracować.
prs
Amazon, Uber, SpaceX - szlag z nimi.
Wspomagani monopolisci zarzynajacy firmy na calym swiecie..
wizytator
Czyli zysk po odliczeniu kosztów to 3% ?
I nasz US w to wierzy?
hfjdj
US to nie instytucja kultu żeby w coś wierzyła. Papiery się zgadzają to może być i 0.003%.
po_co
Teraz porownaj to z mikroprzedsiębiorcą który w wielu wypadkach nie ma żadnych możliwości dokonywania odliczeń np. zarabiając w sposób ryczałtowy.
W dodatku podatki płacone do ZUS to dziś ok. 1350-1400 zł i to bez względu czy ktoś zarobił czy też nie.
db009 odpowiada po_co
ktos go zmusil do ryczałtu?
po_co odpowiada db009
Ryczałt to jedna z bardziej opłacalnych opcji rozliczania się z US dla jednoosobowej działalności.
Odpowiednia interpretacja urzędu (co uważam za chorę) i można być pracownikiem IT ze stawką podatkową na poziomie 8,5 % - IT to nie tylko programiści.
Zresztą programista też może działać na stawce 8,5 % co prawda odpowienie
Ryczałt to jedna z bardziej opłacalnych opcji rozliczania się z US dla jednoosobowej działalności.
Odpowiednia interpretacja urzędu (co uważam za chorę) i można być pracownikiem IT ze stawką podatkową na poziomie 8,5 % - IT to nie tylko programiści.
Zresztą programista też może działać na stawce 8,5 % co prawda odpowienie kody są przypisane dokładnie do takiej działalności ale co stoi na przeszkodzie aby wykorzystać luki prawne i zinterpretować swoją pracę jako montaż na komponentach dostarczonych przez klienta ?

Można jeszcze połączyć siły i zabawić się w spółkę komandytową i JDG tylko szkoda dodatkowych 600 zł na pełną księgowość. Takie manewry zaczynają się odpłacać od 20-25 tys. zł netto na fakturze.
wizytator odpowiada hfjdj
Właśnie jakby dokładnie przyjrzeć się papierom...
wgc
W takiej spółce-zagranicznemu koncernowi co wystawia faktury tylko dla dwóch spółek z Luksemburga to powinien na stałe siedzieć urząd skarbowy na kontroli cen transferowych.
hfjdj
Oni mają takie zaplecze prawne że skaczą po głowach urzędników jak żabki z kamienia na kamień. To nie janusz z warzywniakiem na rogu czy mirek z piekarnią w garażu :)

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki