REKLAMA

Ile prawdy w "sell in may and go away"?

Adam Torchała2017-05-05 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-05-05 15:00
Ile prawdy w "sell in may and go away"?
Ile prawdy w "sell in may and go away"?
/ thetaXstock

Wystarczy jedna słabsza sesja giełdowa w maju, a od razu przytacza się stare giełdowe przysłowie: "sell in may and go away". Czy jednak rzeczywiście statystyka ją potwierdza? Sprawdziliśmy.

Idea stojąca za "sell in may and go away" jest prosta - tłumacząc dosłownie, powinniśmy sprzedać akcje w maju i po prostu odejść z rynku. Szersza wersja zawiera jeszcze dopełnienie, by nie wracać przed "St. Leger's Day", czyli dniem, w którym ma miejsce jeden z angielskich klasyków wyścigów konnych. Przeważnie odbywa się on pod koniec września. Trzeba przyznać, że jak na przysłowie "sell in may..." zawiera sporo konkretów. 

Nie wzięło się ono jednak znikąd, obserwatorzy rynku zauważyli bowiem, że takie swoiste wakacje od akcji pozytywnie wpływają na stopy zwrotu notowane przez portfele inwestorów. Statystycznie bowiem indeksy lepiej radziły sobie w IV kwartale, a słabiej w wakacje. Czy jednak podobną prawidłowość można zaobserwować przy Książęcej?

Przeanalizowaliśmy historyczne stopy zwrotu indeksu WIG w poszczególnych miesiącach. Maj w zestawieniu tym wygląda wprawdzie całkiem nieźle, następujący po nim czerwiec to jednak historycznie najgorszy miesiąc dla szerokiego rynku. I to zarówno pod względem średniej stopy zwrotu, jak i mediany. Także w prostym ujęciu zysk/strata czerwiec wypada blado, bowiem do tej pory WIG częściej w czerwcu spadał, niż rósł. 

Stopy zwrotu z WIG wg miesięcy
Miesiąc Liczba przebadanych lat Lata wzrostowe Procent wzrostowych
styczeń 26 15 57,69%
luty 26 16 61,54%
marzec 26 12 46,15%
kwiecień 26 16 61,54%
maj 26 13 50,00%
czerwiec 26 12 46,15%
lipiec 26 14 53,85%
sierpień 26 15 57,69%
wrzesień 26 12 46,15%
październik 26 17 65,38%
listopad 26 15 57,69%
grudzień 26 17 65,38%
Źródło: Bankier.pl

Warto dodać, że pod względem średniej spadkowy - oprócz czerwca - był jeszcze tylko jeden miesiąc: wrzesień. Także w nim WIG częściej spadał, niż rósł. Tegoż września inwestor kierujący się zasadą "sell in may..." również unika. Załapuje się z kolei na październik, grudzień, styczeń czy luty - wszystkie te miesiące wyglądają bardzo dobrze pod względem historycznej stopy zwrotu - zarówno średniej, jak i mediany. Dodatkowo w październiku i grudniu indeks WIG rósł najczęściej. Miesiące te kończyły się na plusie w 65,4% przypadków. Ze statystycznego punktu widzenia rzeczywiście można uznać, że akcji najlepiej pozbyć się przed czerwcem i odkupić je przed październikiem. 

Potwierdza to także drugie badanie. Powyższy wykres pokazuje jaką stopę zwrotu (medianę i średnią, którą mocno zaburzają m.in. harce z 1993 roku) osiągał WIG w okresie pół roku od rozpoczęcia danego miesiąca. Tutaj ponownie najgorzej wypada czerwiec - mediana stóp zwrotu WIG-u w okresie początek czerwca-początek grudnia wynosi ledwie 1,28%. Statystycznie najlepszym miesiącami na rozpoczęcie inwestycji są z kolei sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dla wszystkich mediana przekracza 10%. Choć z powyższych danych wynika, że wakacje powinny się zakończyć nie tak, jak mówi przysłowie - we wrześniu - a już na początku sierpnia. 

Półroczne stopy zwrotu z WIG
Miesiąc rozpoczęcia okresu Liczba przebadanych okresów Okresy wzrostowe Procent wzrostowych
styczeń 25 18 72,00%
luty 25 15 60,00%
marzec 25 14 56,00%
kwiecień 25 16 64,00%
maj 26 14 53,85%
czerwiec 26 14 53,85%
lipiec 26 15 57,69%
sierpień 26 18 69,23%
wrzesień 26 20 76,92%
październik 26 19 73,08%
listopad 26 20 76,92%
grudzień 25 18 72,00%
Źródło: Bankier.pl

Wrzesień z kolei prowadzi w prostej statystyce zysk/strata. WIG w okresie początek września-początek marca rósł w aż 20 na 26 przypadków. Podobny wynik daje rozpoczęcie inwestycji w listopadzie. Pod tym względem najgorsze miesiące to maj i czerwiec, co jest kolejnym potwierdzeniem zasady "sell in may".

Historyczne dane pokazują, że stwierdzenie "sell in may and go away" w przypadku GPW wcale nie jest bezmyślnie powtarzanym zdaniem. Warto jednak zauważyć, że powyższe badania obejmują indeks szerokiego rynku, a więc ogółu spółek. Jeżeli ktoś inwestuje w konkretne spółki, kondycja indeksu raczej go nie obchodzi. Rosnąć można i wbrew indeksowi. Chcący budować strategie na podstawie powyższych danych powinien także pamiętać, że to jedynie statystyka. Nie determinuje ona przyszłości. Dodatkowo wykazanie pewnego powiązania dwóch faktów (np. czerwca i spadków) wcale jeszcze nie oznacza, że istnieje między nimi jakiś związek przyczynowo-skutkowy. 

Czy zatem istnieją jakieś fundamentalne przesłanki, które uwiarygodniłyby wnioski płynące z powyższych danych? Mocnych - raczej nie. Słabsze lato próbuje się jednak wiązać z okresem wakacyjnym, który w wielu krajach właśnie na okres czerwiec-sierpień przypada (rynkowy ciężar jest zdecydowanie po stronie półkuli północnej). Wyjazdy i urlopy odciągają uwagę od giełdy i efektem są niższe stopy zwrotu. Skalę różnic pomiędzy stopami zwrotu w czerwcu i październiku może napędzać także efekt "samospełniającej się przepowiedni". Skoro "sell in may..." działa, to wypadałoby w maju sprzedać. Skoro inwestorzy w maju sprzedają, akcje spadają. Skoro spadają, prawidłowość staje się jeszcze bardziej zauważalna - i tak w kółko.

Brak fundamentów sprawia jednak, że "sell in may..." ciężko polecić jako pełnoprawną strategię. Warto mieć jednak świadomość, że w przysłowiu tym znajduje się ziarno prawdy. Patrząc na osiągnięcia WIG-u, można nawet stwierdzić, że owo ziarno jest całkiem spore. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Radosław
Dlatego sprzedajemy w Maju bo czerwiec jest słaby... trudno zrozumieć? Sell in May because June is weak!!!! Gdyby to Maj był słaby to sprzedawalibyśmy w kwietniu. Kolejny analski artykuł....
~as
Może to i prawda, ale w tym roku nie dotyczy Ursusa :)
~mend
Dlaczego w tym roku maj będzie inny? zmiana przepisów i wiele spółek będzie publikować w maju raporty roczne. Tutaj szerzej:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rusza-sezon-wynikowy-na-GPW-Niektorzy-poczekaja-az-do-maja-7497178.html
~Andy
To fakt S&p500 wystrzelił pod koniec sesji jak obstawiacie jakie będzie otwarcie poczekać jeszcze chwilę czy ustawić już TP. Pozdrawiam
~gawron
W tym roku nabierze to prawdziwego znaczenia. 15 maja 100 rocznica fayimy i oficjanie oglaszany atak muzulmanow na europe, watykan i poczatek konca spokoju. Te absurdalne windowanie cen akcji i ubijanie zlota pod jego odkup ma swoje powody.
~ja
i trzeba dodac ze 15 maja 29 rocznica moich urodzin :D

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki