REKLAMA

Honda opracuje mówiący samochód

2016-07-22 10:03
publikacja
2016-07-22 10:03

Potentat branży motoryzacyjnej, Honda Motors, ma zamiar zrealizować wizje twórców kultowego serialu "Nieustraszony". Technologia, którą ma dostarczyć SoftBank, ma pozwolić samochodom na komunikację głosową z kierowcą. Dodatkowo mają także odczytywać jego emocje.

/ fot. OPTICPHOTOS.CO.UK / FORUM

O współpracy poinformowano w czwartek. Honda ma opracować projekt wykorzystania robotów i sztucznej inteligencji produkowanej przez SoftBank w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki ich adaptacji, auta mają swobodnie komunikować się z kierowcą i „zabawiać go” podczas drogi – donosi agencja informacyjna Reuters.

Samochód będzie zagadywał w trasie

Interakcja ma działać na zasadzie technologii chmury obliczeniowej i wykorzystywać robota „Peppera” SoftBanku – robota o ludzkich rozmiarach, który potrafi odczytywać emocje. Honda miałaby być pierwszą firmą na rynku, która wykorzysta tego typu rozwiązania w branży motoryzacyjnej.

Robot poza bezpośrednią komunikacją miałby także udzielać kierowcy wskazówek podczas trudnych manewrów samochodem, np. podczas parkowania w ciasnym miejscu. Honda już wcześniej pokazała zaangażowanie w rozwój sztucznej inteligencji w samochodach – w ubiegłym miesiącu poinformowała o planach otwarcia centrum badawczo-naukowego w Tokio.

Pogoń za inteligentnymi samochodami trwa

Podobne rozwiązanie, polegające na wykrywaniu nastroju kierowcy, ma pojawić się także w elektrycznym Porsche Mission E. Nad naszpikowanym inteligentnymi systemami samochodem pracuje również Volvo.

Na początku roku pisaliśmy o tym, że „Volvo zapowiada samochody odporne na śmierć”. Prezes koncernu uprzedzał, że to nie żart. – Jeśli poznacie szwedzkich inżynierów, zrozumiecie, że nie są kłamcami. Nie obiecują rzeczy, w które sami nie wierzą – tłumaczył Lex Kerssemakers. Auta mają zostać wyposażone w tak ogromną liczbę sensorów i systemów bezpieczeństwa, że niemożliwym ma się stać spowodowanie wypadku

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Dżejms
Jakoś zszokowany tym nie jestem. W 2001 roku miałem "gadającą" drukarkę - załaduj papier do podajnika automatycznego.
~AutroWidmo
David Haselhof miał taki 30 lat temu. Honda jak zwykle w czołówce peletonu. Powinni zatrudnić Jerzego. Tego co "skonstruował sztuczną kobietę".
~v1
... udzielać kierowcy wskazówek... - no to małżonki kierowców będą mieć konkurencję. Ciekawe kto kogo przegada :)
~Icek
A zrobi loda jak kierowca poprosi czy tylko bedzie gadal?
~Majki
Taa...a w 2 części "Powrotu do przyszłości" samochody w 2015 roku latały.

Go Marty!
~DoktOr
A czy te auta będą też myśleć za innych użytkowników drogi? Np. za tych "wczorajszych" albo tych co to w niedzielę jeżdzą? ;)
~niepelnosprawny_org
nowe technologie mocno przyspieszają, takie rozwiazania są szczególnie pomocne dla niewidomych lub z podobnymi niepełnosprawnościami, ale tez dla wygody...
~jas_kowalski
Ciekawe, co jeszcze wymyślą...mamy już auto samojeżdżące, teraz będziemy mieli gadające. Co za cuda na kiju...Jak myslicie, co jeszcze w tej kwestii wymyślą?
~Ktoś
Chyba tylko czekac na teleportacje z cyklu Scooty przenieś mnie ;)
~JA6969
Taa - spoko. To teraz za wypadki będziemy winić brumka który w najmniej odpowiednim momencie do nas "zagadał".
Ach te wspaniałe czasy gdy można było w samochodzie samemu wiele zrobić a nie z byle g... do warsztatu pod kompa jechać.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki