REKLAMA
PILNE

Hiszpania wprowadza kary za transakcje gotówkowe powyżej 1 tys. euro

2021-11-24 16:10
publikacja
2021-11-24 16:10
Hiszpania wprowadza kary za transakcje gotówkowe powyżej 1 tys. euro
Hiszpania wprowadza kary za transakcje gotówkowe powyżej 1 tys. euro
fot. iStock / / Pexels

Hiszpański Urząd Skarbowy ściśle nadzoruje przepływy gotówkowe w celu zwalczania szarej strefy gospodarczej i oszustw podatkowych. Wszystkie przelewy pieniężne powyżej tysiąca euro są ściśle monitorowane i mogą skutkować ukaraniem ze strony Urzędu.

Zgodnie z nowymi zaostrzonymi przepisami, limit korzystania z płatności w gotówce wynosi obecnie 1 tys. euro. Hiszpańskie media informują, że niewiedza w tym zakresie i przekroczenie dozwolonej kwoty gotówkowej może skutkować sankcjami pieniężnymi.

Każda płatność od konsumenta lub przedsiębiorcy przekraczająca sumę 1 tys. euro musi być dokonywana za pomocą środków pozwalających na zarejestrowanie transakcji, jak karty kredytowe lub przelewy bankowe.

Oprócz tego, banki rejestrują wszelkie ruchy na koncie przekraczające sumę 3 tys. euro i zwracają się bezpośrednio do Urzędu Skarbowego w celu ich zweryfikowania. Takie transakcje powinny zostać usprawiedliwione w celu uniknięcia kary.

Urząd Skarbowy zwraca szczególną uwagę na banknoty o nominale 500 euro, kojarzone z gospodarką podziemną.

Transakcje o wartości powyżej 10 tys. euro stanowią kolejny “czerwony alert” dla urzędu, który może zażądać wyjaśnień, po wcześniejszym powiadomieniu ze strony banku.

Okresowe wpłacanie gotówki na to samo konto także może wzbudzić podejrzenia co do jej legalności.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
and00
Hiszpania to kraj socjalistyczny, z socjalistycznym rządem
Tam można bezkarnie zagarnąć czyjeś mieszkanie, ale 1k euro keszem zapłacić nie wolno
Tylko ten szlachetnie urodzony król w komunizmie???
cyklonb
W Polsce jest podobnie tyle że nie tak nisko, ale ciekawostki na przykład nie przechodzi zagraniczny przelew na 200 USD - jest taka kontrola nawet w elektronicznym mBanku ze przez 20 lat żaden mi nie wszedł nawet od firm nie mówiąc o prywatnych osobach , w biurach maklerskich wpłata 5000 do kontroli też od 20 lat, jak W Polsce jest podobnie tyle że nie tak nisko, ale ciekawostki na przykład nie przechodzi zagraniczny przelew na 200 USD - jest taka kontrola nawet w elektronicznym mBanku ze przez 20 lat żaden mi nie wszedł nawet od firm nie mówiąc o prywatnych osobach , w biurach maklerskich wpłata 5000 do kontroli też od 20 lat, jak startujesz powyżej 5000 zł i nie masz udokumentowane tego podatkiem !!! to cię wywalą z giełdy.
and00
Dziwne, mnie jakoś nigdy nie kontrolowali, a nie raz wpłacałem gotówkę na konto maklerskie a i wysokość progów informowania przez banki są inne
karbinadel
Bajki opowiadasz, parę razy w miesiącu robię z mBanku przelewy zagraniczne na kilka tysiów euro lub USD, i jakoś zawsze przechodzą bez pytań
cyklonb odpowiada karbinadel
Ja też tak robię ale w odwrotną stronę nie działa ani z USA ani z Holandii. do mBanku
cyklonb odpowiada and00
Mnie nigdy nie informowali o kontroli ale ja to sprawdziłem i w latach 2000-2015 w Łódzkim Banku Handlowym, w Pekao SA, w mBanku i w ( D.B. -konto zwykłe ) w biurach maklerskich wycofali się z umów bo sprawdzali pierwszą wpłatę przy zakładaniu rachunku od 5000 zł i nie dostali dokumentacji o zapłaconym podatku z Urzędu Mnie nigdy nie informowali o kontroli ale ja to sprawdziłem i w latach 2000-2015 w Łódzkim Banku Handlowym, w Pekao SA, w mBanku i w ( D.B. -konto zwykłe ) w biurach maklerskich wycofali się z umów bo sprawdzali pierwszą wpłatę przy zakładaniu rachunku od 5000 zł i nie dostali dokumentacji o zapłaconym podatku z Urzędu Skarbowego (zagraniczne dochody ich nie interesowały)
abcx
Od razu niech zdelegalizują pieniądze zamiast robić takie podchody, władza wie lepiej co obywatelowi jest potrzebne: bon na jedzenie, na opłaty, na paliwo i może nawet raz w miesiącu na prostytutkę a co tam, w UE żyje się przecież dostatnio ;)
marekpoznan
Co to jest tysiąc euro, ludzie... przecież to dwa banknoty po 500e, na rozwalające się auto nie starczy.
Przelew 3000 euro? Gdybym mieszkał w Hiszpanii założyłbym sobie kilka kont i żonglował tą kwotą między nimi kilka razy dziennie. Jakby więcej obywateli tak zaczęło robić, banki i US oszaleliby i wycofali się
Co to jest tysiąc euro, ludzie... przecież to dwa banknoty po 500e, na rozwalające się auto nie starczy.
Przelew 3000 euro? Gdybym mieszkał w Hiszpanii założyłbym sobie kilka kont i żonglował tą kwotą między nimi kilka razy dziennie. Jakby więcej obywateli tak zaczęło robić, banki i US oszaleliby i wycofali się z tych durnych pomysłów.
xyzq
Obserwujcie jakie cuda dzieją się w Hiszpanii. Po ustawowej regulacji cen najmu, bonie energetycznym, którego wysokość zależy od regionu i średniej w nim temperatury oraz dochodów gospodarstwa domowego - teraz regulacje w obrocie gotówkowym. Obstawiam, że Hiszpania pierwsza wycofa się z 4 swobód UE, nie oficjalnie oczywiście,Obserwujcie jakie cuda dzieją się w Hiszpanii. Po ustawowej regulacji cen najmu, bonie energetycznym, którego wysokość zależy od regionu i średniej w nim temperatury oraz dochodów gospodarstwa domowego - teraz regulacje w obrocie gotówkowym. Obstawiam, że Hiszpania pierwsza wycofa się z 4 swobód UE, nie oficjalnie oczywiście, ale wprowadzając takie regulacje, że przynajmniej część z tych swobód stanie się fikcją...
xiven
prawo i w opozycji do niego szara strefa istniało od zawsze

teraz gdy dąży się do likwidacji ponadprawnej ingerencji i pozostawienia samego sztywnego bezmyślnego prawa, należy zastanowić się czy prawo jest w stanie samodzielnie unieść cywilizacje? czy prawo wogóle działa?

do tej pory cywilizacje i gospodarkę
prawo i w opozycji do niego szara strefa istniało od zawsze

teraz gdy dąży się do likwidacji ponadprawnej ingerencji i pozostawienia samego sztywnego bezmyślnego prawa, należy zastanowić się czy prawo jest w stanie samodzielnie unieść cywilizacje? czy prawo wogóle działa?

do tej pory cywilizacje i gospodarkę współtworzyła szara strefa czyli kreatywność ludzka, jak ze śnieżącym komunistycznym telewizorem, człowiek wstawał z fotela, walnął i działało przez chwilę dalej

czy ludzie pozbawieni możliwości kombinowania nie zaczną po prostu zgodnie z prawem umierać z głodu?

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki