Hiszpania: łapówki za dbanie o drogi, parki i ogrody

Kolejna afera korupcyjna w Hiszpanii. Policja zatrzymała 32 lokalnych polityków i urzędników wysokiego szczebla, którzy tworzyli organizację przestępczą rozdzielającą w zamian za łapówki koncesje na utrzymanie dróg, miejskich parków i ogrodów. Zostali oni posądzeni o przestępstwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy, zawyżanie cen przetargów i fałszowanie dokumentów.

Organizacja przestępcza, w której skład wchodzili politycy i urzędnicy, w tym dyrektorzy departamentów ds. przemysłu i budowy dróg, działała w 14 miastach, między innymi Madrycie, Barcelonie, Saragossie, Walencji i Sewilli oraz na Wyspach Kanaryjskich.

Ponieważ utrzymanie parków i ogrodów przynosi niewielkie zyski, firmy, które się tego podejmowały, dostawały w zamian od szajki intratne umowy na utrzymanie dróg. Za ich przyznanie musiały jednak zapłacić łapówki.

Policja przeprowadziła 20 rewizji. W jednym z zarekwirowanych komputerów znalezła dokładne wyliczenie, kto, ile i komu zapłacił. Znaleziono również pudełko po butach z 85 tysiącami euro. Jak wstępnie obliczono, tylko w Sewilli wygrane za pośrednictwem szajki przetargi sięgają 50 milionów euro.


Informacyjna Agencja Radiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/em/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil