Hiszpania: Deputowani za udziałem niepełnosprawnych umysłowo w wyborach

Hiszpański Kongres Deputowanych zatwierdził w czwartek nowelizację ustawy o prawie wyborczym dającą niepełnosprawnym umysłowo możliwość udziału w wyborach powszechnych. Nowe prawo powiększy liczbę wyborców o około 100 tys.

Zatwierdzony w czwartek przez wszystkie ugrupowania Kongresu Deputowanych projekt zgłosiły do izby władze autonomicznej wspólnoty Madrytu. W trakcie prac w komisji dokument uległ tylko nieznacznym zmianom.

Zgodnie z nowelizacją w Hiszpanii głosować będą mogły zarówno osoby, wobec których sąd orzekł niepoczytalność, jak też pacjenci szpitali oraz klinik psychiatrycznych.

"Każda osoba może brać udział w akcie wyborczym w sposób świadomy, wolny i bezinteresowny, bez względu na formę jego wyrażenia, jak i pomocne jej do tego środki" - przewiduje nowa ustawa.

W trakcie debaty deputowani rządzących krajem socjalistów (PSOE) wskazywali, że nowelizacja pozwoli Hiszpanii wejść do grona ośmiu krajów UE, gdzie osoby niepełnosprawne umysłowo mogą brać udział w wyborach powszechnych. Zalicza się do nich m.in. Polska.

Z kolei deputowani Partii Ludowej (PP) wskazywali, że dzięki nowelizacji prawa wyborczego "demokracja w Hiszpanii staje się silniejsza", a drzwi do niej "otwierają się przed wszystkimi obywatelami".

Nowelizację pochwaliły też inne opozycyjne ugrupowania, m.in. Ciudadanos, Podemos, a także Republikańska Lewica Katalonii (ERC). Po głosowaniu ich przedstawiciele podkreślali, że czwartkowe przyjęcie ustawy pozwoliło wyeliminować "bariery dyskryminujące" dużą grupę obywateli.

Według komentatorów zgodność ugrupowań reprezentowanych w Kongresie w sprawie nowej ustawy jest dobrym prognostykiem przed debatą w Senacie. Jeśli izba wyższa nie zgłosi poprawek, nowelizacja ustawy o prawie wyborczym wejdzie w życie w grudniu br.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 arkady_gajdar

W PL to już jest i działa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil