REKLAMA

Nie tylko informatycy. Jakich specjalistów szukano na początku 2019 r.?

2019-07-16 16:00
publikacja
2019-07-16 16:00

W pierwszym półroczu 2019 roku nastąpił wzrost liczby ogłoszeń dla pracowników fizycznych o 43 proc. - wynika z najnowszych danych serwisu Pracuj.pl. Jednak mimo to nadal najchętniej poszukiwanymi specjalistami byli handlowcy i informatycy. 

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

W 2019 zamieszczono zaledwie 1,4 proc. więcej ofert niż w analogicznym okresie rok temu - wynika z raportu Pracuj.pl "Rynek pracy specjalistów H1 2019. Kogo szukali pracodawcy?". – Pracodawcy chcą rekrutować nowych pracowników, ale mierzą się z szeregiem czynników wpływających na możliwość zatrudnienia nowych osób. Należą do nich m.in. zmieniające się prognozy dla gospodarki, malejąca baza specjalistów dostępnych na rynku, niskie bezrobocie, rosnące oczekiwania płacowe kadr, rynek pracownika w wybranych branżach i co za tym wszystkim idzie – mniejsza responsywność kandydatów. To wyzwania, które znamy na rynku od kilku lat, ale które też zyskują z roku na rok na intensywności – komentuje wyniki Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl

Najczęściej szukano specjalistów od handlu i sprzedaży (29 proc.), obsługi klienta (22 proc.) IT (15 proc.) oraz finansów (13 proc.). Mimo że czołówka najczęściej wybieranych specjalizacji pozostaje od lat bez zmian, to można zauważyć 8-proc. spadek liczby ogłoszeń w kontekście handlowców. Jak wynika z raportu, może to być wynikiem ustawy o zakazie handlu w niedzielę oraz trudności z rekrutacją m.in. przez wyższe oczekiwania płacowe. 

Odnotowano również znaczący wzrost ogłoszeń kierowanych do pracowników fizycznych. "Wynik ten potwierdza rosnące znaczenie tej grupy na rynku pracy – zwłaszcza w odniesieniu do wykwalifikowanych pracowników, m.in. osób posiadających uprawnienia do obsługi maszyn. Według badań Pracuj.pl aż 77% pracowników z tej grupy byłoby skłonnych zmienić pracę, jeśli otrzymaliby lepszą pensję. Takie postawy dodatkowo napędzają rywalizację o kadry" czytamy w komunikacie Pracuj.pl. 

Najchętniej rekrutowały w ciągu pierwszych sześciu miesięcy firmy z branży bankowo/finansowej (10 proc.) oraz handlu detalicznego/B2C. Za pracą dla finansistów i w handlu, na trzecim miejscu znalazła się produkcja FMCG (8 proc,), następnie sprzedaż B2B oraz IT (6 proc.). 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
nostsherlock
Myslę,. że słowo kluczowe tego artykułu to "specjalista". Nie każdy jest specjalistą, a jak się nim nie jest, to trzeba sobie radzić zanim się takim specjalistą zostanie
carlito1
Zarobki w kamieniarstwie/brukarstwie od 4000 netto (a są co mają i 8000 netto) a chętnych brak.... Jak za zaczynałem to sam poszedłem do ciężkiej pracy ale zarabiałem 4 raz więcej jak koledzy..... po 3 latach już miałem własną firmę.. więc w grę u młodych wchodzi jeszcze kompletny brak ambicji....
--__hubert__---__--__--__--__-
Nie koniecznie tyle dzisiaj możesz zarobić np pracując fizycznie w Niemczech ale w hali nie na słońcu i deszczu . Ludzie młodzi dzisiaj mają większe możliwości w wyborze pracy.
Praca sezonowa nie bardzo dzisiaj kogoś interesuje , bo rozumiem że na mrozie nie pracujesz ?
inwestujacy01
Krytykujecie go ale ma niestety rację. Są tylko same syfiaste oferty pracy za grosze, a głównie to pracownik produkcji, call center i fast foody. Wszędzie natomiast bombardują nas komunikatami, że jest rynek pracownika. Jakiego pracownika ja się pytam? To, że w niektórych branżach brakuje fachowców nie oznacza zaraz, że można dostać Krytykujecie go ale ma niestety rację. Są tylko same syfiaste oferty pracy za grosze, a głównie to pracownik produkcji, call center i fast foody. Wszędzie natomiast bombardują nas komunikatami, że jest rynek pracownika. Jakiego pracownika ja się pytam? To, że w niektórych branżach brakuje fachowców nie oznacza zaraz, że można dostać sensowną pracę. Tak twierdzą tylko ci, co chyba od dekady nie szukali pracy i wierzą w te propagandowe brednie Morawieckiego i reszty, i jeszcze jego śmieszne apele do osób na wyspach aby wracały. Koń by się uśmiał.
inwestujacy01
Edit: to miało być do komentarzy pod pierwszym postem użytkownika bt5. Niestety dodało mi się jako nowy komentarz.
oklahoma_kid
"Jakich specjalistów szukano na początku 2019 r.? " - w swoim czasie branie mieli specjaliści od katastrof lotniczych i trotylu na liściach brzóz; ostatnio mniej trendi chyba jak i sam Antoni
eko89
Czego oczekujesz po ofercie w której potrzebne są zdrowe ręce oraz nogi. Nie wymagają abyś używał mózgu? Chłopie nie dadzą Ci ponad 2000 netto euro gdy mogą przebierać w praxownikach a jakiś chętne zapewne się znajdzie. Masz umiejętności to możesz dobrze sprzedać. Jeśli niczym się nie wyróżnia sz. To po co przepłacać. Jak przyjdzie Czego oczekujesz po ofercie w której potrzebne są zdrowe ręce oraz nogi. Nie wymagają abyś używał mózgu? Chłopie nie dadzą Ci ponad 2000 netto euro gdy mogą przebierać w praxownikach a jakiś chętne zapewne się znajdzie. Masz umiejętności to możesz dobrze sprzedać. Jeśli niczym się nie wyróżnia sz. To po co przepłacać. Jak przyjdzie tańszy i będzie za Ciebie pracować.
bt5
Eko 89. Sobie jaja chyba robisz dzisiaj z wyjezdżaniem. Nie masz na zachodzie stałego etatu to żadnej śmietanki nie spijasz lecz najwyżej chude mleko . Od czasu kryzysu 2008 w większości branż zachodni rynek pracy dla przyjezdnych i nie tylko przyjezdnych jest dostępny tylko przez agencje pracy tymczasowej. A to jest finansowo w Eko 89. Sobie jaja chyba robisz dzisiaj z wyjezdżaniem. Nie masz na zachodzie stałego etatu to żadnej śmietanki nie spijasz lecz najwyżej chude mleko . Od czasu kryzysu 2008 w większości branż zachodni rynek pracy dla przyjezdnych i nie tylko przyjezdnych jest dostępny tylko przez agencje pracy tymczasowej. A to jest finansowo w najlepszym przypadku zawracanie głowy jeśli nie strata. Wiem co mówię bo kiedyś pracowałem za granicą na stałce. Dziś jest internet zawalony śmieciowymi ofertami przez agencje i nie mogą niemal znaleźć chętnych. Bo się praktycznie nie opłaca.
jes
"spadek liczby ogłoszeń w kontekście handlowców. Jak wynika z raportu, może to być wynikiem ustawy o zakazie handlu w niedzielę" - litości !!! Toż to handlowcy pracują w supermarketach???
Pani Weroniko - skąd pani wyciąga takie wnioski???
open_mind
Poszukuje się osoby na prezesów banków, wymagane wyroki związane z przestępstwami kryminalnymi. Patrz Christine Lagarde Dec 19, 2016 - International Monetary Fund chief Christine Lagarde has been convicted over her role in a controversial €400m (£355m) payment to a businessman.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki