REKLAMA

HRE: wymiana stawki LIBOR na SARON to kosmetyczna zmiana raty kredytu

2021-10-28 15:05
publikacja
2021-10-28 15:05
HRE: wymiana stawki LIBOR na SARON to kosmetyczna zmiana raty kredytu
HRE: wymiana stawki LIBOR na SARON to kosmetyczna zmiana raty kredytu
fot. Iurii Motov / / Shutterstock

Wymiana stawki LIBOR na SARON oznaczać będzie kosmetyczną zmianę raty. Gdyby LIBOR został zastąpiony już dziś, rata kredytu we frankach szwajcarskich wzrosłaby od kilku do kilkunastu złotych - wynika z analizy HRE Investments. Konkretna kwota zależy głównie od tego, jaka kwota została do spłaty.


W październiku Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze dotyczące wyznaczenia zamienników dla stopy CHF LIBOR. Na jego mocy od 1 stycznia 2022 r. wskaźniki LIBOR dla franka szwajcarskiego zostaną zastąpione przez wskaźniki SARON, publikowane przez SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX).

Jak zaznaczyli analitycy HRE, zmiana dotknie ponad 400 tys. polskich gospodarstw domowych. Tyle pod koniec 2020 r. było umów o kredyt hipotecznych związanych ze stopą LIBOR CHF.

W ocenie analityków prawdopodobnie wymiana stawki LIBOR na SARON oznaczać będzie tylko kosmetyczną zmianę oprocentowania, a więc też i raty. "Osoby posiadające kredyty frankowe mogą tej zmiany nawet nie zauważyć – biorąc pod uwagę jak fluktuacje kursu helweckiej waluty wpływają na ich comiesięczne raty. Na tym tle zastąpienie LIBOR-u SARON-em będzie kosmetyką. Wszystko dlatego, że historyczne różnice między wskaźnikami były bardzo małe. Bywały okresy, w których wyższe były wartości LIBOR-u, ale i okresy z wyższą wartością SARON-u. Co do zasady oba wskaźniki fluktuują jednak wokół podobnych wartości" - zauważyli eksperci.

Wskazali, że obecnie nowy wskaźnik SARON jest nieznacznie wyższy niż LIBOR (o prawie 0,05 pkt. proc.). Przy założeniu, że mamy do spłaty kredyt wzięty na 20 lat, z marżą 1,5 proc. i kursem franka szwajcarskiego 4,3 zł, a do spłaty zostało 300 tys. zł (prawie 70 tys. CHF), to rata uwzględniająca LIBOR wyniosłaby 1344 zł (312 CHF). Gdyby uwzględnić w obliczeniach SARON, to rata wzrosłaby do 1350 zł, czyli ok. 6 zł więcej - wynika z wyliczeń HRE.

Jak zaznaczyli analitycy, obecnie dominuje opinia, że zastąpienie wskaźnika LIBOR wskaźnikiem SARON nie będzie wymagało zmian w umowie kredytowej. Bank będzie musiał jednak poinformować o zmianach.

"To oznacza znacznie mniej kłopotów i zamieszania niż w sytuacji, która jeszcze na początku października wydawała się coraz bardziej prawdopodobna – że Komisja Europejska nie zdąży z wydaniem rozporządzenia. Wtedy z końcem 2021 r. zniknąłby LIBOR i nie byłoby nic w zamian. To spowodowałoby pewnie kolejną falę wniosków do sądu o unieważnienie umów kredytowych, ze względu na brak możliwości ustalenia oprocentowania kredytu (LIBOR + marża)" - ocenili eksperci.

Dodali, że obie stopy różnią się sposobem liczenia. LIBOR to stopa tzw. prospektywna – co oznacza, że z wyprzedzeniem znamy wysokość należnych odsetek. W przeciwieństwie do tego SARON to stopa retrospektywna, czyli stopę procentową za konkretny okres znamy dopiero na koniec tego okresu. Innymi słowy do wyliczenia nowego wskaźnika posłużą dane dotyczące transakcji historycznych.

Co więcej, SARON jest wskaźnikiem ekstremalnie krótkoterminowym (overnight) - aby wyliczyć jego wersję jedno-, trzy-, sześcio- czy dwunastomiesięczną dodaje się do niego tzw. stały spread korygujący. W przypadku stawki 3M jest to 0,0031 pkt. proc. – wskazali analitycy.(PAP)

kmz/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki