REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Gwałtowny wzrost chińskiej nadwyżki

Maciej Kalwasiński2021-11-08 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-08 10:00
Gwałtowny wzrost chińskiej nadwyżki
Gwałtowny wzrost chińskiej nadwyżki
/ Reuters

W październiku nadwyżka handlowa Chin wzrosła do rekordowego poziomu ponad 84 miliardów dolarów. Eksport był wyraźnie wyższy niż przed rokiem i niewiele mniejszy niż we wrześniu. Obchody Złotego Tygodnia tradycyjnie mocniej odbiły się na ilości dóbr sprowadzanych za Mur, a efekt kalendarzowy wsparła redukcja zakupów chipów, rudy żelaza, płodów rolnych i aut. Dużo wyższy niż w 2020 r., ale mniejszy niż we wrześniu był import newralgicznych w obliczu problemów energetycznych - węgla, gazu i ropy.

W październiku eksport z Chin wzrósł o ponad 27 proc. rdr, do 300 mld dol. - wynika z danych tamtejszego urzędu celnego. Import zwiększył się o niecałe 21 proc. rdr, do niespełna 216 mld dol. Dynamika sprzedaży za granicę okazała się wyższa, a zakupów - niższa od oczekiwań analityków.

W obu przypadkach wyniki były niższe niż we wrześniu, kiedy zarówno eksport, jak i import były najwyższe w historii. Może być to oznaka słabości chińskiej gospodarki, może - efekt kalendarzowy. Pierwsze siedem dni października to co roku tzw. "złoty tydzień", rozpoczynany przez obchody rocznicy proklamacji ChRL. Przerwa w pracy odbija się na wynikach produkcyjnych, wymusza również dostosowanie biznesu po stronie planowania działalności, m.in. sprowadzania surowców, materiałów czy komponentów oraz sprzedaż gotowych produktów czy półproduktów.

Na spadek importu o blisko 10 proc. w porównaniu do września złożyły się przede wszystkim: półprzewodniki, ruda żelaza, płody rolne i samochody. Ale mniejsze niż miesiąc wcześniej wcześniej były również zakupy m.in. węgla, ropy i gazu. To kluczowe surowce w obliczu problemów energetycznych Państwa Środka.

Wolumen importu węgla był najniższy od maja, o ponad 18 proc. niższy niż we wrześniu, ale równocześnie blisko dwa razy większy niż w październiku ubiegłego roku. Chiny odbudowywały rezerwy węgla - obecnie elektrownie zgromadziły już ponad 100 mln ton surowca, który wystarczy na 20 dni konsumpcji. Warto pamiętać, że w Państwie Środka w niespełna 3 dni produkuje się tyle węgla, ile importuje się w miesiąc - zagranica nie jest więc głównym źródłem podaży, nie stanowi też najważniejszej odpowiedzi na niedobory. Chińczycy radzą sobie z problemem sami - poprzez istotne zwiększenie produkcji krajowej, zarządzenie obniżek cen surowca, uderzenie w spekulantów, rozluźnienie ograniczeń zmian cen energii czy redukcje aktywności najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu (co widać również w danych o imporcie rudy żelaza). Tym niemniej nadchodzi zima, która będzie prawdziwym testem.

Import ropy był najniższy od ponad 3 lat. Agencja Reutera wskazuje, że państwowe rafinerie ograniczały zakupy z powodu wysokich cen surowca, a prywatne - na skutek restrykcji regulacyjnych. Zakupy gazu spadły poniżej 10 mln ton po raz pierwszy od lipca - podaje agencja.

Nadspodziewanie silny eksport i najniższy od lutego import przełożyły się na gwałtowny wzrost nadwyżki handlowej Chin. W październiku wyniosła ona 84,54 mld dol., niemal o połowę więcej niż rok temu i o jedną czwartą więcej niż we wrześniu.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego
Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj_
I znowu pogloski o smierci ekonomii Chinskich przyjaciól,
"byly nieco przesadzone"
Mark Twain
3456
Amerykanie też trzepią przynajmniej chwilowo na szczepionkach i się nie chwalą.
itso_widmo_bieli
przynajmniej jeden potrafi trzepać kasę :D

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki