Grecja zażąda reparacji wojennych od Niemiec

2019-04-17 22:02
publikacja
2019-04-17 22:02

Parlament Grecji zdecydował w środę wieczorem, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 miliardów euro.

/ fot. Kamila Zarembska / FORUM

Zgodnie z decyzją parlamentu, podjętą przytłaczającą większością głosów, rząd Grecji ma podjąć niezbędne działania dyplomatyczne i prawne w tej sprawie.

"Żądanie reparacji jest dla nas historycznym i moralnym obowiązkiem" - podkreślił premier Aleksis Cipras, przemawiając w środę w parlamencie. Powiedział, że nie chciał wiązać kwestii odszkodowań z ciężkim kryzysem finansowym w minionych latach. Teraz, kiedy zakończyły się międzynarodowe programy pomocowe dla Grecji, nadszedł właściwy czas - oświadczył.

"Mamy teraz szansę zamknięcia tego rozdziału dla obu narodów" - dodał Cipras.

Powołana przez parlament w Atenach komisja ekspertów kilka lat temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 290 miliardów euro. Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku niemieckim władzom okupacyjnym.

Niemcy uważają natomiast kwestię reparacji za zamkniętą. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów zachodnioniemieckich marek. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (33)

dodaj komentarz
andiauae
Ladne porownanie. Grecja zada od Niemiec 290 mld USD reparacji wojennych a syjonistyczna diaspora zydowska 300 mld od Polski z tytulu mienia bezspadkowego. I gdzie tu logika? Przemysl holokaustu w najwiekszym rozkwicie, i jeszcze cie pozwa z tytulu mowy nienawisci, ze o tym mowisz. Czy PiS, negocjujacy sekretnie z zydami warunki Ladne porownanie. Grecja zada od Niemiec 290 mld USD reparacji wojennych a syjonistyczna diaspora zydowska 300 mld od Polski z tytulu mienia bezspadkowego. I gdzie tu logika? Przemysl holokaustu w najwiekszym rozkwicie, i jeszcze cie pozwa z tytulu mowy nienawisci, ze o tym mowisz. Czy PiS, negocjujacy sekretnie z zydami warunki wyplaty w sprawie 447 wbija narodowi noz w plecy? Na to wyglada, bo juz niedlugo mozemy byc wiekszym bankrutem niz Grecja a nawet stracic niepodleglosc. Jak tego uniknac? Glosowac na KONFEDERACJE, a nie na osobnikow urzadzajacych biesiady Chanukowe w polskim sejmie.
ajwaj
Sorry greccy przyjaciele > kasy nie bedzie:
Bo wasi oligarchowie kase na najwieksza armie pancerna w Europie, lotnisko w Atenach, Olimpiade itd. pozyczyli gl. u ....Niemców.
Czolgi pordzewialy, a do spalacenie ca 160 % od pozyczki.
Za dlugi UE moze wam zabrac kilka tys. pieknych wysp.
A Unia to Niemcy + Francja.
Sorry greccy przyjaciele > kasy nie bedzie:
Bo wasi oligarchowie kase na najwieksza armie pancerna w Europie, lotnisko w Atenach, Olimpiade itd. pozyczyli gl. u ....Niemców.
Czolgi pordzewialy, a do spalacenie ca 160 % od pozyczki.
Za dlugi UE moze wam zabrac kilka tys. pieknych wysp.
A Unia to Niemcy + Francja. GB jakby odpada z Partia BREXIT Nigela Farage,a
Jedynie co macie to S-300 obrone p.-lotnicza prod. rosyjskiej + oliwki + kozy + serki kozie + turystów, przez € nie przyjezdzajacych. Ale za to inwazje muzulmanska - serca w góre = sursum corda :)
open_mind
Dodatkowo Łosie myślą że pieniądze w bankach maja ubezpieczone. Hahaha. Ale jak banki zrobią strzyżenie owiec to: Zrobi się ludziom np. ze 100 tysięcy tylko 70 tysięcy i żadne ubezpieczenie im nie pomoże. Jeszcze zostaną zwyzywani przez władze że to przez ich kumulowanie pieniądza nastąpił kryzys. Patrz Cyprus Dodatkowo Łosie myślą że pieniądze w bankach maja ubezpieczone. Hahaha. Ale jak banki zrobią strzyżenie owiec to: Zrobi się ludziom np. ze 100 tysięcy tylko 70 tysięcy i żadne ubezpieczenie im nie pomoże. Jeszcze zostaną zwyzywani przez władze że to przez ich kumulowanie pieniądza nastąpił kryzys. Patrz Cyprus bail-in. Ludzie to urodzone barany. I aż wprost proszą się aby ich strzyc. Przepraszam ale już prościej się nie da napisać.
cwany_lis
To my zażądamy całej wyspy Uznam oraz Łużyc ( ziemie leżące na terytorium Niemiec, historycznie Łużyce obejmują także niewielkie fragmenty terytorium Polski)
getinmone
Do santo144. Twoja wiedza jest zerowa. Jeśli myślisz, że Niemcy pożyczyli pieniądze Grecji za darmo i nie mają w tym żadnego interesu, to jesteś w błędzie. Grecja zniszczona przez Unię stała się jej niewolnikiem za sprawą tych pożyczek
jkendy
Żebracy i pieniacze takich nam potrzeba.
santo144
Jaki trzeba być bezczelnym, żeby mówić takie rzeczy.
"Powiedział, że nie chciał wiązać kwestii odszkodowań z ciężkim kryzysem finansowym w minionych latach. Teraz, kiedy zakończyły się międzynarodowe programy pomocowe dla Grecji, nadszedł właściwy czas - oświadczył."
Jak można coś takiego powiedzieć?
Jaki trzeba być bezczelnym, żeby mówić takie rzeczy.
"Powiedział, że nie chciał wiązać kwestii odszkodowań z ciężkim kryzysem finansowym w minionych latach. Teraz, kiedy zakończyły się międzynarodowe programy pomocowe dla Grecji, nadszedł właściwy czas - oświadczył."
Jak można coś takiego powiedzieć? Nie chce wchodzić w dyskusje co gdzie i dlaczego, ale faktem jest, że gdyby nie Niemcy kilka lat temu to dzisiaj Gracja byłaby jak Wenezuela. To niemal jak te "memowe "madki"" - "Fajnie, że mi pomogliście, dzięki temu wyszłam z kryzysu, ale teraz sobie przypomniałam, że musicie mi oddać pieniądze, bo wasi dziadkowie strzelali do moich dziadków. Tak, to właściwy czas na takie roszczenia!".
Ale z drugiej strony powiedziałbym - OK, dostaniecie te pieniądze, ale pod warunkiem, że faktycznie trafią do tych rodzin osób pomordowanych, tych którzy faktycznie przez wojnę stracili majątek i bliskich. Że te pieniądze trafią na odbudowę wartości kulturowych. To nie mogą być pieniądze na ratowanie waszego budżetu Państwa - bo te już dostaliście.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki