REKLAMA

Grecja: sektor publiczny strajkuje przeciw żądaniom wierzycieli

2016-11-24 11:22
publikacja
2016-11-24 11:22

Pracownicy sektora publicznego w Grecji rozpoczęli strajk w czwartek w proteście przeciw reformom rynku pracy i systemu emerytalnego oraz prywatyzacji, na które władze zadłużonego kraju zgodziły się, by uzyskać pomoc międzynarodowych wierzycieli.

fot. Alkis Konstantinidis / / FORUM

Lekarze zatrudnieni w państwowych szpitalach, nauczyciele i pracownicy służb miejskich przyłączyli się w czwartek do ogólnokrajowej akcji strajkowej zorganizowanej przez związek zawodowy sektora publicznego ADEDY, domagając się podwyżek i zatrudnienia dodatkowego personelu. Lekarze przyjmują tylko nagłe przypadki.

Oczekuje się, że w ciągu dnia strajkujący, w tym emeryci, zgromadzą się na demonstracji w centrum Aten. Reuters przypomina jednocześnie, że w ostatnich latach frekwencja w strajkach - zwoływanych w kraju, który od siedmiu lat boryka się z poważnym kryzysem zadłużenia - pozostawała na niskim poziomie.

Akcja protestacyjna ADEDY to wstęp do zaplanowanego na 8 grudnia strajku powszechnego, którego organizatorem jest największy w kraju związek zawodowy GSEE, zrzeszający pracowników sektora prywatnego - pisze Reuters.

W czwartek trwa również oddzielny strajk załóg promów, kursujących między kontynentalną Grecją a wyspami na Morzu Egejskim. Od godz. 6 (5 w Polsce) z Pireusu i innych portów nie wypłynął żaden prom. Oznacza to, że wyspy pozbawione lotnisk będą odcięte od świata do piątku rano. Jak poinformował związek zawodowy marynarzy PNO, strajk to protest przeciw obniżaniu emerytur i powszechnemu w tej branży zatrudnianiu pracowników w niepełnym wymiarze godzin lub na czarno.

Władze w Atenach trwają w sporze z międzynarodowymi pożyczkodawcami - Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - w sprawie niepopularnych reform, których realizowanie wierzyciele oceniają obecnie w ramach drugiego przeglądu pomocy.

Grecja chce jak najszybszego zakończenia przeglądu, by uzyskać dostęp do kolejnych transz pomocy finansowej, a także włączenia kraju do programu skupu obligacji przez MFW, dzięki czemu Ateny odzyskałyby dostęp do rynku przed 2018 rokiem. Grecki premier Aleksis Cipras w środę oświadczył jednak, że jego kraj nie może zaakceptować "irracjonalnych" żądań. Innymi punktami sporu są cele fiskalne i reformy w sektorze energetycznym.

Związki zawodowe sprzeciwiają się prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, w tym sprzedaży pakietu akcji w koncernie energetycznym PPC. Na czwartek zaplanowane jest spotkanie udziałowców PPC, które ma zatwierdzić sprzedaż 24 proc. udziałów operatora sieci przesyłowej ADMIE chińskiej spółce State Grid. Transakcja ta jest kluczowym przedsięwzięciem prywatyzacyjnym w ramach reform, jakich wierzyciele Grecji domagają się w zamian za udzielenie jej pomocy. (PAP)

akl/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki