Grecja: parlament uchwalił budżet na 2018 rok

Większością 153 do 144 głosów parlament Grecji uchwalił we wtorek wieczorem budżet na rok 2018 przewidujący wzrost gospodarczy na poziomie około 2,5 proc. przy prognozowanym na rok bieżący 1,6 proc. oraz kontynuację przedsięwzięć oszczędnościowych.

(fot. Yiannis Kourtoglou / FORUM)

Przedstawiając deputowanym projekt budżetu premier Aleksis Cipras zaznaczył, że jego przyjęcie będzie oznaczać początek końca kryzysu finansowego oraz uwolnienie Grecji spod kurateli zagranicznych kredytodawców.

"Przezwyciężamy bolesny czas" - powiedział szef rządu w trakcie długiego przemówienia.

Agencja dpa wskazuje jednak, że wytęsknionej od dawna przez Greków chwili "wyjścia z tunelu kryzysu finansowego" - jak rząd określa zakończenie programu pomocowego - jeszcze nie widać. Zgodnie z ustawą budżetową emerytury mają zostać zmniejszone po raz piętnasty od 2010 roku, noclegi w hotelach podrożeją w zależności od ich kategorii o 1-4 euro, a z dniem 1 stycznia stawka podatku VAT także na mniejszych odległych wyspach wzrośnie z 17 do 24 proc.

Realizowane będą również dalsze przedsięwzięcia prywatyzacyjne, co obejmuje między innymi kontestowaną przez wspierający Ciprasa związek zawodowy energetyków sprzedaż kilku elektrowni węglowych. Potencjalny dodatkowy bodziec dla niepokojów społecznych będzie stanowić wprowadzenie konfiskat nieruchomości dłużników banków i państwa.

Zostanie także ustawowo ograniczone prawo do strajku, który ma być legalny tylko w razie potwierdzonej głosowaniem zgody większości członków związku zawodowego. Dotąd wystarczała tutaj zwykle decyzja zarządu związku.

Cipras stara się zapewnić Grecji uzyskanie do sierpnia - kiedy to zakończy się wykorzystywanie opiewającego na maksymalnie 86 mld euro trzeciego programu pomocowego - zdolności zaciągania na międzynarodowych rynkach finansowych pożyczek na znośnych warunkach. Premier mógłby wtedy przedstawiać siebie jako osobę, która wyprowadziła kraj z kryzysu - twierdzą rezydujący w Atenach dyplomaci.

Cipras deklaruje swe zdecydowanie, by wyzwolić Grecję ze spirali wciąż nowych programów pomocowych, którymi międzynarodowi kredytodawcy ratują ją nieprzerwanie od 2010 roku przed bankructwem. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil