Google wprowadzi licencje na Androida

W wyniku konfliktu pomiędzy Komisją Europejską a Google’em moloch technologiczny postanowił wprowadzić licencje na Androida.

Google wprowadzi licencje na Androida
Google wprowadzi licencje na Androida (fot. Mark Blinch / FORUM)

Producenci telefonów, którzy do tej pory mogli implementować Androida do swoich telefonów za darmo, już wkrótce będą musiały opłacać licencje. To efekt sporu z Komisją Europejską – w lipcu Google został ukarany karą w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne. Androida można było wykorzystać za darmo, ale wiązało się to z instalacją wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome.

Google zapowiedział, że dostosuje się do postanowień komisji, jednak odbije to sobie na producentach telefonów, dla których decyzja komisji wiązać się będzie z dodatkowymi opłatami za dostęp do Google Play, zależnymi od zagęszczenia pikseli na cal (ppi) i kraju, w którym sprzedawany będzie telefon – informuje The Verge. Zagęszczenie pikseli zostało wyróżnione jako najlepszy wskaźnik segregujący telefony na te wyższej klasy i niskobudżetowe.

Kraje Unii Europejskiej zostały podzielone na trzy grupy – najwyższe opłaty czekają na klientów w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Norwegii i Holandii. Dla telefonów o ppi ponad 500 opłata będzie wynosić 40 dolarów, dla ppi pomiędzy 400-500 – 20 dol., a poniżej 400 ppi licencja będzie kosztować 10 dolarów. Opłaty w przypadku ostatniej grupy krajów dla najsłabszych telefonów mogą jednak kosztować tylko 2,50 dol.

W przypadku tabletów opłata ma być taka sama dla wszystkich krajów i wynosić 20 dolarów za urządzenie.

Istnieje jednak możliwość, że producenci telefonów nie musieliby uiszczać opłaty licencyjnej – wiązałoby się to jednak z koniecznością instalacji Chrome’a i wyszukiwarki Google, a więc powrotu do sytuacji, za którą wcześniej Komisja Europejska ukarała Google. Tym razem odbywałoby się to jednak na mocy umowy, a nie przymusu. Poza tym niezainstalowanie wyszukiwarki Google’a wiązałoby się również ze zrezygnowaniem z dochodów za wyszukiwania, którymi Google dzieli się z producentami telefonów.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 5 bankierkomentuje

ciekawe dlaczego Google NIE ZAPLACIL PODATKU W POLSCE za to co sprzedal w Polsce.

OPODATKOWAC wszystkie ZACHODNIE I AMERYKANSKIE korporacje podatkiem od obrotu 10% skoro nie placa nic lub jakies grosze. co to jest za samowolka.

! Odpowiedz
0 3 lukasz.bem

Dla mnie to na razie zagrywka taktyczna, podyktowana skądinąd idiotyczna wizją sprawiedliwości Komisji Europejskiej. Google skomercjalizuje Androida kiedy zmonopolizuje >95% rynku urządzeń mobilnych, wtedy czy masz wyszukiwarkę czy nie płać!!!

! Odpowiedz
1 59 xaron

Czyli google udostępniał swój system za darmo pod pewnymi warunkami. Teraz google będzie pobierał opłaty za zwój system, ale po spełnieniu tych samych warunków będzie zwalniał z opłaty.
Podsumowując wyjdzie na to samo bo kto będzie chciał płacić 10-40 dolarów dodatkowej opłaty tylko dlatego że nie będzie miał domyślnie zainstalowanej przeglądarki googla.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 67 thefratris

No unia kasę pobrała, google sobie odbije i wszyscy happy.... a nie jednak jak zawsze za pierdoły uni zapłacą zwykli użytkownicy :(

! Odpowiedz
8 52 karbinadel

Od dawna wiadomo, że za darmo można dostać co najwyżej w trąbę

! Odpowiedz
1 14 and00

Tylko że z artykułu wynika że najprawdopodobniej nadal będzie za darmo tak jak kolega @xaron napisał ;)

! Odpowiedz
0 4 karbinadel odpowiada and00

Jeśli "darmo" wymaga spełnienia określonych warunków, to już nie jest całkiem za darmo :) Ale zgadzam się, że przeważnie wyjdzie na to samo. Po co więc była cała afera?

! Odpowiedz
5 11 zielonyfraktal

piękne :))

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.