REKLAMA

Google może zapłacić 5 mld dolarów kary

2020-06-05 10:53
publikacja
2020-06-05 10:53

Google został oskarżony o bezprawne śledzenie użytkowników w trybie incognito. Prawnicy żądają zaprzestania procederu i nałożenia kary na światowego giganta w wysokości 5 mld dolarów, donosi BBC News.

Google może zapłacić 5 mld kary za śledzenie użytkowników / fot. lidiasilva / Shutterstock

Światowy gigant został oskarżony o monitorowanie aktywności użytkowników korzystających z trybu incognito. Prawnicy z kalifornijskiej kancelarii Boies Schiller&Flexner złożyli pozew zbiorowy przeciwko Googlowi. Amerykańskiej firmie grozi za to kara 5 mld dolarów, czyli blisko 19,58 mld zł (w przeliczeniu po kursie na 5 czerwca) - informuje BBC News.

Według oskarżycieli Google miał stosować taką praktykę od 2016 roku. Korzystanie z trybu incognito ma zapewniać użytkownikom prywatność oraz brak zapisywania informacji o odwiedzanych stronach internetowych. W rzeczywistości Google zbierał dane o przeglądanych witrynach.

- Ludzie stają się coraz bardziej świadomi ( i zaniepokojeni), że ich prywatne rozmowy i dane są przechowywane, nagrywane oraz wykorzystywane przez firmy technologiczne – przeczytamy w złożony pozwie.

- Stanowczo nie zgadzamy się z tymi stwierdzeniami i będziemy bronić się przed takimi zarzutami. Tryb incognito w przeglądarce Chrome pozwala na przeglądanie internetu w sposób niezapisujący szczegółów aktywności ani w przeglądarce, ani na urządzeniu. Przy każdym otwarciu nowej zakładki w trybie Incognito uprzedzamy, że strony przeglądane przez użytkowników mogą zbierać informacje o aktywności w trakcie danej sesji przeglądarki – przeczytamy w oświadczeniu Google, otrzymanym przez redakcję Radio Zet.
DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
xmas78
jak ktoś włącza tryb incognito itp. to u producenta przeglądarki, zapala się czerwona lampka :D
ten tryb to chyba dla tego żeby siostra nie widziała co wcześniej brat przeglądał, szykując prezent dla rodziców na rocznicę (niespodzianka)
bo na pewno nie jest to barierą dla wszelakich służb różnej maści ..
looop
ciekawe, że Musk nie mówi o rozbiciu rzeczywiście groźnych monopoli jak Twitter, Google czy Facebook...….

Elon Musk: Czas rozbić Amazon! Monopole to zło
c_bull
"Korzystanie z trybu incognito ma zapewniać użytkownikom prywatność oraz brak zapisywania informacji o odwiedzanych stronach internetowych."
Właśnie takim stwierdzeniem wprowadzacie ludzi w błąd, tak samo jak dała się wprowadzić w błąd kancelaria Boies Schiller&Flexner.
Poprawnie, to zdanie powinno
"Korzystanie z trybu incognito ma zapewniać użytkownikom prywatność oraz brak zapisywania informacji o odwiedzanych stronach internetowych."
Właśnie takim stwierdzeniem wprowadzacie ludzi w błąd, tak samo jak dała się wprowadzić w błąd kancelaria Boies Schiller&Flexner.
Poprawnie, to zdanie powinno brzmieć:
"Korzystanie z trybu incognito ma zapewniać użytkownikom prywatność PRZED INNYMI UŻYTKOWNIKAMI ICH KOMPUTERA, oraz brak zapisywania informacji o odwiedzanych stronach internetowych NA ICH KOMPUTERZE".
Równie dobrze prawnicy laicy mogliby pozwać Facebooka, Bankiera i każdą inną stronę w Internecie, ponieważ strony nie mają nawet możliwości weryfikować czy ktoś wchodzi na nie w trybie Incognito, a informacje o sesji przechowują.
degrengolada
zgadza się, tryb incognito został wprowadzony żeby nie przekopywać się przez ogromne ilości danych tylko w zamyśle użytkownik sam miał wskazywać na treści warte inwigilacji.
innowierca odpowiada degrengolada
Zupelnie logiczne i jaka oszczednosc czasu. Jak uzytkownik wlacza tryb incognito, to sprawdzanie tych tresci jest najwazniejsze ( najbardziej pozadane ::))
degrengolada odpowiada innowierca
niektóre treści.. no cóż na pewno służby mają się z czego pośmiać :D
degrengolada
wystarczy, że "darmowy" antywirus wie wszystko co gdzie i kiedy a nawet lepiej od nas co poukrywaliśmy na dysku.
znawca_wszystkiego
Zgadza się. Antywirusy są nie tylko darmowe ale jeszcze nachalnie instalowane przy okazji instalowania innych programów. A kablówki jak netia na siłę wciskają antywirusa i jeszcze sobie każą za niego słono płacić co miesiąc. Antywirusy już dawno przestały chronić przed zagrożeniami (a jak trzeba było to taki debeściarski Zgadza się. Antywirusy są nie tylko darmowe ale jeszcze nachalnie instalowane przy okazji instalowania innych programów. A kablówki jak netia na siłę wciskają antywirusa i jeszcze sobie każą za niego słono płacić co miesiąc. Antywirusy już dawno przestały chronić przed zagrożeniami (a jak trzeba było to taki debeściarski AVG nie uchronił mnie przed zaszyfrowaniem dysku - ransom malware) a ich główną funkcją jest teraz inwigilacja absolutna.
xmas78
Mało tego 'góugle' 'hrom' ma wbudowaną funkcję skanowania dysków (pod pozorem szukania wirusów) i wysyłania do siedzimy 'widok na góry góugle' "anonimowych danych". A ciekawostką jest to, że jeśli wyłączysz to narzędzie, po ponownym uruchomieniu ten dodatek znowu jest Mało tego 'góugle' 'hrom' ma wbudowaną funkcję skanowania dysków (pod pozorem szukania wirusów) i wysyłania do siedzimy 'widok na góry góugle' "anonimowych danych". A ciekawostką jest to, że jeśli wyłączysz to narzędzie, po ponownym uruchomieniu ten dodatek znowu jest uruchomiony.
innowierca
He he wstretne zbierajace dane w trybie incognito Xiaomi :)
Sprawdzalem to. Nie martwcie sie. Google udostepnilo rozszerzenie Google, ktore wylacza skrypty Google Analytics. W skrocie jest to dodatek od Googla blokujacy sledzenie od Googla. Uuuff, od razu poczulem sie prywatnie ::))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki