REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Goldman Sachs: listopadowa inflacja w Polsce wyniesie 7,3 proc., w grudniu będzie jeszcze wyższa

2021-11-29 16:47
publikacja
2021-11-29 16:47
Goldman Sachs: listopadowa inflacja w Polsce wyniesie 7,3 proc., w grudniu będzie jeszcze wyższa
Goldman Sachs: listopadowa inflacja w Polsce wyniesie 7,3 proc., w grudniu będzie jeszcze wyższa
fot. SewCream / / Shutterstock

Inflacja w Polsce w listopadzie skoczy o 0,5 pkt. proc. do 7,3 proc., w grudniu będzie jeszcze wyższa - prognozuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według niego, obniżka VAT na gaz i prąd nie będzie miała większego znaczenia dla sytuacji wokół inflacji.

Analitycy Goldman Sachs uważają, że listopadowa inflacja w Polsce, której wstępny odczyt GUS poda we wtorek, wyniesie 7,3 proc. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 7,2 proc. Według banku, głównymi czynnikami, napędzającym inflację okażą się wzrost cen żywności i szeroko ujętej energii, które dodadzą 0,4 pkt proc.

Goldman Sachs przewiduje także, że w krótkim terminie dynamika inflacji w Polsce pozostanie wysoka, a w grudniu wskaźnik wzrostu cen będzie jeszcze wyższy niż w listopadzie.

Bank przypomina, że rząd zapowiedział czasową obniżkę VAT na gaz i energię elektryczną, jednak w jego ocenie, nie będą miały one decydującego wpływu na inflację w krótkim terminie. Goldman Sachs wskazuje, że większość z tych działań zacznie obowiązywać dopiero od stycznia, i w większości skończy się z końcem I kwartału 2022 r.

Dlatego bank oczekuje dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej przez NBP w grudniu. O skali podwyżki stóp procentowych ma zadecydować listopadowy odczyt inflacji i kurs złotego w stosunku do innych walut - oceniają analitycy Goldman Sachs.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (18)

dodaj komentarz
xyzq
Pytanie brzmi - skoro październikowe odczyty wzrostu inflacji w takiej na przykład Polsce wskazały WZROST 0,9% mdm a w Niemczech 0,7% mdm - to skąd takie - było nie było - OPTYMISTYCZNE prognozy, że w listopadzie odczyt w Polsce będzie wyższy "jedynie" o 0,5%? Które czynniki antyinflacyjne mają zadziałać i Pytanie brzmi - skoro październikowe odczyty wzrostu inflacji w takiej na przykład Polsce wskazały WZROST 0,9% mdm a w Niemczech 0,7% mdm - to skąd takie - było nie było - OPTYMISTYCZNE prognozy, że w listopadzie odczyt w Polsce będzie wyższy "jedynie" o 0,5%? Które czynniki antyinflacyjne mają zadziałać i ukierunkować trend?
liczygrosz
Msza święta w intencji niskiej inflacji.
loool
W Polsce podobno GUS ciezko pracował w Black Weekend i biegal po sklepach spisując obnizone ceny zeby obniżyc wskaźnik inflacji.
anty12
Mateuszek cieszy sie. JEst wysoki podatek inflacyjny
friedens
Wszechobecna propaganda Paranoików i Słodziei też nakręca inflację. Przecież wg Karła i Pinokia już dawno Wolska przegoniła gospodarczo Szwecję, Francję, Szwajcarię i Niemcy, choć nikt dokładnie nie wie, co poza kamieniami do kiszenia ogórków Wolacy swojego produkują i eksportują?
xyzq
A o kropkach kwantowych (https://enerad.pl/aktualnosci/szyby-fotowoltaiczne-dzieki-nim-uzyskamy-prad-z-energii-slonecznej/) lub perowskitach (https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87889%2Cwroclaw-saule-technologies-otworzyla-linie-produkcyjna-ogniw-slonecznych-na) kolega słyszał? To tak na szybko z pamięci , pozostając A o kropkach kwantowych (https://enerad.pl/aktualnosci/szyby-fotowoltaiczne-dzieki-nim-uzyskamy-prad-z-energii-slonecznej/) lub perowskitach (https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87889%2Cwroclaw-saule-technologies-otworzyla-linie-produkcyjna-ogniw-slonecznych-na) kolega słyszał? To tak na szybko z pamięci , pozostając w zgodzie z jakże modnymi ostatnio wytycznymi "zielonego ładu" i redukcji emisji CO2. Oba rozwiązania mają już opracowane linie technologiczne i są na etapie rozruchu lub produkcji. I tak - OBA SĄ POLSKIE. Warto byłoby odświeżyć swoją wiedzę, tak powiedzmy o 100 lat... I na prawdę - nie ma już potrzeby ani podstaw do wstydu, że jest się POLAKIEM ;) Tak - badamy, opracowujemy, wdrażamy, produkujemy. TAK - NA PRAWDĘ. Wystarczy tylko wyjść ze skorupy nie-da-się, Polska-nie-porafi i troszkę poszukać. Co prawda Rabobankiem nie będziemy (i chyba nie chcemy być ;) ale umiemy i robimy sporo innych rzeczy. Rzuć temat (dział przemysłu) a poszukam dla Ciebie zupełnie z darmo rozwiązania, które Polacy opracowali i wytwarzają (przemysł kosmiczny daruj, za mało w tym siedzimy). Pierwsze wyszukiwanie jest gratis, na kolejne będzie promocyjna cena po starej znajomości ;)
428ustka
o patrzcie goldman jak te wrozki o 5tej na tvn
men24a
Płaca minimalna się podniosła niesamowicie, wyeliminowaliśmy skrajną biedę. Od czasów rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów – pękał z dumy szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
men24a
Tak tylko dla przypomnienia płaca minimalna w Grecji wynosi 758,33 euro a w Polsce która się niesamowicie podniosła 620 euro czy już mniej bo od 3 lat spada ?
men24a odpowiada men24a
Adam Glapiński odkreślał też, że sytuacja w Polsce jest na tyle dobra, że "nie potrzebujemy pożyczać pieniędzy" oraz że "to do nas przychodzą po pieniądze". Kraina mlekiem i miodem płynąca. Do tego stopnia, że w zasadzie "niepotrzebne są nam pieniądze z Unii Adam Glapiński odkreślał też, że sytuacja w Polsce jest na tyle dobra, że "nie potrzebujemy pożyczać pieniędzy" oraz że "to do nas przychodzą po pieniądze". Kraina mlekiem i miodem płynąca. Do tego stopnia, że w zasadzie "niepotrzebne są nam pieniądze z Unii Europejskiej"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki