REKLAMA

Goldman Sachs: hybrydowy model pracy stanie się normą dla około połowy pracowników

2021-07-30 14:32
publikacja
2021-07-30 14:32
Goldman Sachs: hybrydowy model pracy stanie się normą dla około połowy pracowników
Goldman Sachs: hybrydowy model pracy stanie się normą dla około połowy pracowników
fot. Iriska_Ira / / Shutterstock

Hybrydowy model pracy stanie się nową normą dla ok. połowy pracowników i wywrze znaczący wpływ na to, jak funkcjonują firmy. Pandemia koronawirusa przełoży się na trwały wzrost w produktywności - ocenili w piątkowej analizie ekonomiści Goldman Sachs.

W analizie "Top of Mind: The Post-Pandemic Future of Work" oceniono, że pełne wykorzystanie mocy technologii takich jak sztuczna inteligencja przełoży się na konieczność ponownego przemyślenia strategii biznesowej wielu firm, a także powstanie nowych produktów i usług oraz inwestycji w kapitał ludzki. Proces ten pierwotnie mógł trwać nawet dekadę, jednak według GS pandemia znacznie go przyspieszyła.

W ocenie ekspertów hybrydowy model pracy w dłuższej perspektywie może przełożyć się na znaczny wzrost produktywności, gdyż pozwala firmom i pracownikom na czerpanie "tego co najlepsze" z obydwu sposobów wykonywania swojej pracy - w biurze, gdzie skupiają się na zespołowej innowacji i w domu, gdzie mogą być bardziej wydajni przy wykonywaniu indywidualnych zadań.

To, co może być przeszkodą dla rozwoju modelu pracy hybrydowej, to kłopoty wynikające z konieczności wdrożenia nowych technologii - stwierdzono w analizie.

Goldman Sachs ocenił, że praca zdalna jest możliwa dla około 50 proc. wszystkich pracowników, z których większość to osoby wykonujące prace biurowe. Dla tych osób praca hybrydowa najpewniej stanie się po pandemii "nową normą". W analizie przytoczono również wyniki ankiety, w której połowa pracowników wskazała, iż jeśli po pandemii ich pracodawcy będą wymagali od nich powrotu do biura w pełnym wymiarze, zatrudnieni rozważą zmianę pracy na inną.

Wśród osób, które nie będą mogły pracować zdalnie i które podczas pandemii koronawirusa wciąż fizycznie przychodziły do swoich zakładów pracy, w analizie wymieniono pracowników kluczowych z punktu widzenia gospodarki usług, przemysłu i produkcji. Jak zwrócono uwagę, w zawodach tych dominują kobiety oraz osoby należące do grup mniejszościowych.

"Firmy będą musiały rozwiązać ten problem, płacąc z czasem więcej pracownikom wykonującym swoje obowiązki na pełen etat fizycznie, bądź mniej, zależnie od lokalizacji, osobom pracującym zdalnie" - napisano. Jak dodano, kluczowym pytaniem w tej sprawie pozostaje to, czy osoby pracujące z domu są bardziej produktywne.

Eksperci Goldman Sachs ocenili, że wywołana pandemią zmiana trendów w nieruchomościach - odwrót od powierzchni biurowych na rzecz rosnącej popularności domków jednorodzinnych w USA i innych krajach - zostanie utrzymana.

"Nie wywoła to +końca miast+, lecz może w przyszłości przełożyć się na powstanie miast tańszych i mniej zatłoczonych" - stwierdzono. (PAP)

mfr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
infinum
To ciekawe, bo ludzie mający dobre kontakty w Goldman Sachs piszą, że w samym GS jest duża presja na powrót do biur, a nie jakieś tam hybrydowe modele i pracę z domu.

Banki inwestycyjne się nie certolą - w szczególności wobec własnych pracowników. Masz robić 80h/tydzień i nie piszczeć, bo nie po to Cię przyjmują
To ciekawe, bo ludzie mający dobre kontakty w Goldman Sachs piszą, że w samym GS jest duża presja na powrót do biur, a nie jakieś tam hybrydowe modele i pracę z domu.

Banki inwestycyjne się nie certolą - w szczególności wobec własnych pracowników. Masz robić 80h/tydzień i nie piszczeć, bo nie po to Cię przyjmują do tego "elitarnego" klubu jako wyrobnika na rzecz bogaczy, żebyś się relaksował pracując w domu czy na plaży.

Względnie dobrze płacą, dostajesz wejście na salony, ale masz zaprzedać duszę dla firmy i być w biurze pod ręką, tak żeby szef widział, że się dla niego uwijasz jak w ukropie.

Ten model funkcjonowania firm jest możliwy tylko dzięki kredytowi z powietrza i im szybciej ten system się rozsypie, tym szybciej wrócimy do normalności, gdy można było planować swoją karierę na dekadę do przodu bez wyrzeczeń w postaci rezygnacji z życia prywatnego i rodziny.
friedens
Pierwszym hybrydowym dyktatorem jest Kartofel. Dyktatorzy na Wiejskiej, na Nowogrodzkiej, w Alejach i w bunkrze na Żoliborzu.
jas2
Ludzi gromadzi się w miastach, żeby wystarczyła jedna atomówka a nie dziesięć.
demeryt_69
Hehe, 'górale' z Wall Street to rzeczywiście autorytety - paradne :)

jenak
Hybrydowo wymienię uszczelkę w kranie, zamontuję piec gazowy, później hybrydowo upiekę chleb.... Niestety, chcą dokonać defragmentacji społeczeństw. Zerwać więzi. Im bardziej izolowany albo porozumiewający się z innymi przez internet, tym mniej groźny.
zbyszek_
geniusze...... jak oni na to wpadli....
Pyt. Ile per annum zarabia autor raportu.
Obstawiam ze z 250k usd jak nie pińcet
demeryt_69
To spece od konserwacji 7-ramiennych świeczników :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki