REKLAMA

Presja czasu dławi Polaków w pracy

2021-07-30 11:30
publikacja
2021-07-30 11:30
Presja czasu dławi Polaków w pracy
Presja czasu dławi Polaków w pracy
fot. Singleline / / Shutterstock

7,3 milionów pracujących wskazało, że w miejscu pracy byli narażeni na czynniki wpływające na ich dobrostan psychicznych. Przede wszystkim była to zbyt duża presja czasu lub nadmierne obciążenie liczbą obowiązków. 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, spośród 16,3 mln pracujących w II kwartale 2020 roku 7,3 mln wskazało, że w pracy byli narażeni na czynniki oddziałujące na ich stan psychiczny. W porównaniu do badania z 2013 roku odnotowano wzrost udziału takich osób o 4,7 p.p. 

Najczęściej badani wskazywali, że w pracy byli zbyt dużą presję czasu (24,2 proc.) lub byli nadmiernie obciążeni obowiązkami. Kolejnymi czynnikami wpływającymi niekorzystnie na dobrostan psychiczny był kontakt z trudnym klientem, pacjentem, uczniami itd. (20,9 proc.). 

Główny Urząd Statystyczny

Według GUS-u najczęściej narażone na takie czynniki były kobiety (48,4 proc. pracujących kobiet wskazało występowanie w miejscu pracy przynajmniej jednego czynnika niekorzystnego dla dobrostanu psychicznego), dla mężczyzn udział ten wyniósł 42,2 proc. 

Problemy w pracy, które wpływały na zdrowie psychiczne, najczęściej dotyczyły zatrudnionych w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, zakwaterowaniu i gastronomii oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych.

"Analizując poszczególne czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dobrostan psychiczny można zauważyć, że na dużą presję czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy najczęściej narażeni byli pracujący w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (33,2 proc. pracujących) oraz informacja i komunikacja (32,9 proc.). Narażenie na kontakt z trudnymi klientami, pacjentami, uczniami itp. wskazywane było najczęściej przez pracujących w sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (48,4 proc. pracujących), a niepewność zatrudnienia (obawa związana z możliwością utraty pracy) przez pracujących w sekcji gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników oraz wytwarzające produkty na własne potrzeby (30,0 proc.), a także w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (25,6 proc.). Na przemoc lub zagrożenie przemocą oraz na nękanie lub zastraszanie najczęściej narażeni byli pracujący w sekcji administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (odpowiednio 6,7 proc. i 2,9 proc. pracujących)", podaje GUS w komunikacie.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kozey
Na zachodzie mówią, że terminy na wykonanie zadań żyłuje się w Polsce, a potem z takimi wytycznymi uderza się do Indii i Chin, bo wiadomo, że to jest max, albo blisko maxa.
demeryt_69
Na zachodzie czyli gdzie? Wrocław, Zielona Góra, Szczecin?

jarunia
nadmierne obciążenie liczbą bezsensownych zadań.
najtrudniej realizować głupie polecenia, tu inteligencja nie pomoże,
tylko niektórzy iluminaci są inteligentny inaczej i dają radę
bha
Do tego brak motywacji, latami barak jakichkolwiek podwyżek, stres, i toksyczny klimat. Wystarczy by rotacje w firmach galopująco goniły następne rotacje etc.
demeryt_69
Pierwsze prawo Parkinsona przedstawia zasadę, stanowiącą, że liczba urzędników w administracji publicznej stale rośnie, i nie ma to nic wspólnego z liczbą zadań na nich nakładanych.

Działanie to wynika z faktu, że nieważne jaki czas ma urzędnik na wykonanie zadania, to i tak wykona je w najpóźniejszym możliwym
Pierwsze prawo Parkinsona przedstawia zasadę, stanowiącą, że liczba urzędników w administracji publicznej stale rośnie, i nie ma to nic wspólnego z liczbą zadań na nich nakładanych.

Działanie to wynika z faktu, że nieważne jaki czas ma urzędnik na wykonanie zadania, to i tak wykona je w najpóźniejszym możliwym terminie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki