REKLAMA

Goldman Sachs: Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wpłynie na ceny palladu i platyny

2021-10-15 12:21
publikacja
2021-10-15 12:21

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym, która unormuje się dopiero w 2023 r, wpłynie na ceny palladu i platyny - przewidują eksperci banku Goldman Sachs. Prognozują, że w perspektywie roku ceny uncji palladu osiągną poziom 1250 dolarów, a platyny - 1200 dol.

Goldman Sachs: Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wpłynie na ceny palladu i platyny
Goldman Sachs: Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wpłynie na ceny palladu i platyny
fot. Lucas Jackson / / FORUM


Jak wskazano w analizie, po osiągnięciu szczytów w maju w związku z wysokimi oczekiwaniami wobec ożywienia na rynku motoryzacyjnym, pallad i platyna uległy korekcie. Było to spowodowane powstaniem znaczącego problemu w dostawach półprzewodników.

Zdaniem ekspertów GS sytuacja na rynku unormuje się dopiero w 2023 r., co powinno mieć istotne implikacje dla cen palladu i platyny.

"W przypadku palladu spadek popytu na samochody spowoduje, że w tym i kolejnym roku na rynku będzie wyraźna nadwyżka tego surowca na rynku" - wskazali analitycy. Jak zaznaczyli, kluczowe wydaje się pytanie, na ile pallad będzie wykorzystywany w produkcji samochodów elektrycznych i na ile będzie rósł popyt na tego typu auta.

Zdaniem GS w latach 2023-2025 powinna utrzymać się względna równowaga rynkowa. W związku z tym analitycy spodziewają się ceny docelowej palladu na poziomie 2150 dolarów za uncję w perspektywie 12-miesięcznej.

Eksperci prezentują bardziej bycze podejście względem platyny. Prognozują cenę docelową surowca na poziomie 1200 dolarów za uncję w ciągu roku, ponieważ spodziewają się, że ten surowiec w coraz większym stopniu będzie zastępować pallad w przemyśle motoryzacyjnym i znajdzie zwiększone zastosowanie w produkcji wodoru. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sel
Czeski błąd? pallad raz 2150 a drugi raz 1250? Jednego i drugiego wydobywa się po 100 ton rocznie , tyle to średnio bogaty Chińczyk może kupić w całości wszystko i reszta nic nie dostanie. Gaz tż wydawał się bucom za drogi i zerwali kontrakty na tani gaz długoterminowy, teraz muszą płacić 9 razy więcej..a za chwilę my wszyscy bo Czeski błąd? pallad raz 2150 a drugi raz 1250? Jednego i drugiego wydobywa się po 100 ton rocznie , tyle to średnio bogaty Chińczyk może kupić w całości wszystko i reszta nic nie dostanie. Gaz tż wydawał się bucom za drogi i zerwali kontrakty na tani gaz długoterminowy, teraz muszą płacić 9 razy więcej..a za chwilę my wszyscy bo przecież buce nie mają kasy tylko nasze podatki.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki