REKLAMA
WAŻNE

Goldman Sachs: Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wpłynie na ceny palladu i platyny

2021-10-15 12:21
publikacja
2021-10-15 12:21
Goldman Sachs: Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wpłynie na ceny palladu i platyny
Goldman Sachs: Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wpłynie na ceny palladu i platyny
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym, która unormuje się dopiero w 2023 r, wpłynie na ceny palladu i platyny - przewidują eksperci banku Goldman Sachs. Prognozują, że w perspektywie roku ceny uncji palladu osiągną poziom 1250 dolarów, a platyny - 1200 dol.


Jak wskazano w analizie, po osiągnięciu szczytów w maju w związku z wysokimi oczekiwaniami wobec ożywienia na rynku motoryzacyjnym, pallad i platyna uległy korekcie. Było to spowodowane powstaniem znaczącego problemu w dostawach półprzewodników.

Zdaniem ekspertów GS sytuacja na rynku unormuje się dopiero w 2023 r., co powinno mieć istotne implikacje dla cen palladu i platyny.

"W przypadku palladu spadek popytu na samochody spowoduje, że w tym i kolejnym roku na rynku będzie wyraźna nadwyżka tego surowca na rynku" - wskazali analitycy. Jak zaznaczyli, kluczowe wydaje się pytanie, na ile pallad będzie wykorzystywany w produkcji samochodów elektrycznych i na ile będzie rósł popyt na tego typu auta.

Zdaniem GS w latach 2023-2025 powinna utrzymać się względna równowaga rynkowa. W związku z tym analitycy spodziewają się ceny docelowej palladu na poziomie 2150 dolarów za uncję w perspektywie 12-miesięcznej.

Eksperci prezentują bardziej bycze podejście względem platyny. Prognozują cenę docelową surowca na poziomie 1200 dolarów za uncję w ciągu roku, ponieważ spodziewają się, że ten surowiec w coraz większym stopniu będzie zastępować pallad w przemyśle motoryzacyjnym i znajdzie zwiększone zastosowanie w produkcji wodoru. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sel
Czeski błąd? pallad raz 2150 a drugi raz 1250? Jednego i drugiego wydobywa się po 100 ton rocznie , tyle to średnio bogaty Chińczyk może kupić w całości wszystko i reszta nic nie dostanie. Gaz tż wydawał się bucom za drogi i zerwali kontrakty na tani gaz długoterminowy, teraz muszą płacić 9 razy więcej..a za chwilę Czeski błąd? pallad raz 2150 a drugi raz 1250? Jednego i drugiego wydobywa się po 100 ton rocznie , tyle to średnio bogaty Chińczyk może kupić w całości wszystko i reszta nic nie dostanie. Gaz tż wydawał się bucom za drogi i zerwali kontrakty na tani gaz długoterminowy, teraz muszą płacić 9 razy więcej..a za chwilę my wszyscy bo przecież buce nie mają kasy tylko nasze podatki.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki