Gdzie ulokować pieniądze w ten weekend? Najlepsze lokaty progresywne

redaktor Bankier.pl

Zakładając lokatę terminową, nie myśli się o przedwczesnej wypłacie środków – być może dlatego, że w przypadku większości z nich oznacza to pożegnanie się z jakimkolwiek zyskiem. Wyjątkiem od reguły są lokaty progresywne, które poza rosnącą stawką zapewniają zachowanie części odsetek w sytuacji, kiedy oszczędności będą nagle potrzebne.

Lokaty progresywne, nazywane czasami lokatami dynamicznymi, to depozyty, które mają w sobie coś z kont oszczędnościowych. Co prawda, nie można swobodnie zarządzać ulokowanym na nich kapitałem (wpłacać czy wypłacać środki), ale ich posiadacze mają luksus jego wycofania bez straty naliczonego do tej pory zarobku. Z reguły charakteryzują się niższymi procentami niż czołowe lokaty terminowe na dany termin, co potwierdza poniższa tabela.

Najlepsze lokaty progresywne dostępne na rynku – maj 2018

Bank / Lokata

Okres

Częstotliwość zmiany oproc.

Oproc. efektywne za cały okres trwania lokaty

Warunki

Toyota Bank

Lokata Mix

12M

1M

2,05%

Sprawdź warunki lokaty

Credit Agricole

Lokata dynamiczna (mobilna)

12M

1M

1,99%

Sprawdź warunki lokaty

eurobank

Lokata Dynamiczna

12M

1M

1,85%

Sprawdź warunki lokaty

Idea Bank

Lokata Zyskująca

12M

1M

1,85%

Sprawdź warunki lokaty

Idea Bank

Lokata Zyskująca

6M

1M

1,80%

Sprawdź warunki lokaty

Idea Bank

Lokata Zyskująca

3M

1M

1,75%

Sprawdź warunki lokaty

Toyota Bank

Lokata Mix

6M

1M

1,75%

Sprawdź warunki lokaty

Getin Bank / Noble Bank

e-Lokata Progresywna

12M

1M

1,70%*

Sprawdź warunki lokaty

Bank BPS

Lokata Progres 10

10M

1M

1,54%

Sprawdź warunki lokaty

Plus Bank

Lokata dynamicznie rosnąca

3M

1M

1,53%

Sprawdź warunki lokaty

*Wariant dostępny online. Lokata otwarta w inny sposób posiada stawkę o 0,10 pp. niższą.

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Maksymalne stawki oraz wysoka kwota wkładu – pod takim kątem analizowaliśmy najlepsze oferty na rynku w ostatnich tygodniach. Tym razem w zestawieniu goszczą wyłącznie produkty posiadające pewną cechę – rosnące z każdym kolejnym okresem oprocentowanie. Z ponad dwudziestu propozycji wybraliśmy dziesięć najwyżej oprocentowanych. Poszukiwania czołówki ograniczyliśmy do lokat z terminem zapadalności nie dłuższym niż rok.

Na czterech pierwszych miejscach znalazły się oferty z najdłuższym terminem zapadalności, czyli 12 miesięcy. Najwięcej za wpłacenie oszczędności jest skłonny zapłacić Toyota Bank. Roczna Lokata Mix jako jedyna wśród zgromadzonych ma stawkę nie niższą niż 2,00 proc. w skali roku a dokładnie o 0,05 pp. więcej. Bank otworzy lokatę, jeśli prowadzi na rzecz klienta konto osobiste. Dla niektórych ważną kwestią może okazać się kwota minimalna w wysokości 5000 zł, która jest wyższa niż wymagana przez bank przy standardowej lokacie.

Na kolejnej pozycji wylądowała Lokata dynamiczna od Credit Agricole ze stawką w wysokości 1,99 proc. w skali roku. Oferta jest dostępna wyłącznie dla posiadaczy rachunku z dostępem do aplikacji mobilnej. Następne propozycje, czyli Lokata Dynamiczna (eurobank) oraz Lokata Zyskująca (Idea Bank) opiewają na 1,85 proc. rocznie. Wybierając pierwszą z nich, nie obejdzie się bez konieczności założenia ROR-u. Najwyżej oprocentowane depozyty półroczne oraz kwartalne znajdują się na dwóch kolejnych miejscach. 

Oprocentowanie na lokatach progresywnych odbiega jednak od stawek, do których przywykli czytelnicy cyklicznych rankingów lokat. Różnica jest szczególnie zauważalna w przypadku ofert na krótsze terminy, które często są obejmowane promocyjnymi stawkami. W ich przypadku może ona wynieść ponad 2 pp.

Lokaty progresywne a obecne stawki na rynku - maj 2018 r.
Lokaty progresywne a obecne stawki na rynku - maj 2018 r. (Bankier.pl)

Lokaty z rosnącym oprocentowaniem nie są również częstymi bywalcami publikowanych przez nas zestawień. W maju żadnej z nich nie udało się trafić do najlepszej piątki zarówno depozytów z dodatkowymi warunkami, jak i niewymagających spełnienia takich wymogów. Powodem jest nie tylko brak konkurencyjnej stawki, ale również posiadanie przez banki lepszych lokat na dany termin w swojej palecie produktów depozytowych.

Żeby znaleźć najlepsze lokaty dla swoich kryteriów, skorzystaj z naszej porównywarki.

Kliknij, żeby przejść do porównywarki lokat
Kliknij, żeby przejść do porównywarki lokat (Bankier.pl)

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz