Część 1. Dzwoni wierzyciel. Jeśli nie odzyska pieniędzy, to sprawa trafi do sądu.
Skoro nastąpiła tak zdecydowana reakcja wierzyciela, oznacza to, że nie będzie już dłużej czekał na swoje należności i jest zdecydowany ubiegać się o spłatę długu nawet na drodze sądowej. W takim przypadku nie unikaj kontaktu - dialog i porozumienie z wierzycielem pozwolą uniknąć ci dodatkowych kosztów. Jak postąpić w takiej sytuacji? Najlepiej byłoby spłacić całość i mieć sprawę zadłużenia już za sobą. Jeżeli nie jest to możliwe, zaproponuj spłacenie zadłużenia w ratach. Sławomir Deleżuch, prezes DCGROUP Sp. z o.o., radzi: „Należy ustalić wysokość rat tak, aby były do zaakceptowania przez wierzyciela, ale również dostosowane do Twoich możliwości finansowych. To pomoże uniknąć konieczności ponownych renegocjacji wysokości rat.” Jeśli chcesz mieć pewność, że wierzyciel w trakcie spłaty rat nie zmieni warunków, podpisz z nim porozumienie finansowe (ugodę). W ugodzie powinny być zawarte wszystkie ustalenia dotyczące zasad spłaty zadłużenia: aktualna kwota zadłużenia, wysokość każdej raty, termin zapłaty każdej raty oraz zasady naliczania odsetek - czy zostały zamrożone na dzień podpisania ugody pod warunkiem terminowego spłacania rat, czy nadal są naliczane?
![]() | » Interwencja Bankier.pl: mam kredyty i nie mogę ich spłacić |
Dlatego nie unikaj kontaktów! Kontakt z wierzycielem oraz deklaracja zamiaru spłaty długu daje szansę na ustalenie warunków spłaty dostosowanych do Twojej sytuacji finansowej, co pozwoli ograniczyć negatywne konsekwencje prawne i finansowe, wynikające z wszczęcia egzekucji.
2. Dostałem wezwanie od firmy windykacyjnej
Twój wierzyciel zwrócił się do firmy windykacyjnej o pomoc w odzyskaniu swoich należności. Po otrzymaniu wezwania od profesjonalnej firmy zajmującej się windykacją, powinieneś potraktować sprawę poważnie, a przede wszystkim nie unikać kontaktów z pracownikami tej firmy. Pobłażliwe potraktowanie oficjalnego pisma od windykatora przyniesie więcej strat niż chwilowych korzyści w postaci odsuwania problemu od siebie. Najlepiej byłoby od razu zapłacić całą zaległość, aby zatrzymać proces naliczania odsetek, które powiększają Twoje zadłużenie. Jeśli jednak nie możesz zapłacić całości, skontaktuj się z firmą windykacyjną w celu ustalenia spłaty zadłużenia w ratach. Taki kontakt będzie potwierdzeniem dla firmy i wierzyciela, że chcesz załatwić sprawę polubownie i że nie będą musieli sięgać po kolejne środki, aby doprowadzić do spłaty długu. Ustalając spłatę zadłużenia w ratach (4-5) możesz liczyć na wstrzymanie naliczania odsetek, pod warunkiem wywiązywania się ze złożonych obietnic zapłaty. Dzięki temu kwota zadłużenia nie będzie się powiększała, dając Ci realne szanse na całkowitą spłatę należności. Zanim jednak uzgodnisz raty, przemyśl i przelicz dokładnie, czy będziesz w stanie spłacać uzgodnione kwoty w wyznaczonych terminach.
3. Mój dług został sprzedany firmie windykacyjnej
Coraz częściej zdarza się, że firmy po przeprowadzeniu procedury windykacyjnej sprzedają pakiet wierzytelności profesjonalnym firmom windykacyjnym. Oznacza to, że od momentu dokonania cesji wierzycielem staje się firma windykacyjna, która będzie dążyła do odzyskania należności głównej powiększonej o należne odsetki. By powstrzymać „efekt kul śnieżnej” i nie powodować dodatkowych kosztów, należy nawiązać dialog z firmą windykacyjną, uzgadniając harmonogram spłat w ratach. Warto też mieć potwierdzenie tych ustaleń na piśmie w formie podpisanej przez obie strony ugody. Jednak wtedy należy terminowo wywiązywać się z poczynionych ustaleń oraz na bieżąco kontaktować się z firmą windykacyjną w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności. „Firmy windykacyjne są otwarte na dialog z dłużnikiem i chcą załatwić sprawę zadłużenia polubownie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nie wywiązywania się z harmonogramu spłat firma windykacyjna może dochodzić należności na drodze sądowej i egzekucyjnej, co spowoduje znaczny wzrost kosztów dla dłużnika”, mówi Sławomir Deleżuch. Dlatego nie unikaj kontaktów!
» Czy opłaca się inwestować w długi? |
4. Nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności
Nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności oznacza, że wierzyciel wyczerpał wszystkie polubowne narzędzia do odzyskania swoich należności. Skierowanie sprawy do sądu i wydanie przez niego nakazu zapłaty, który po uprawomocnieniu otrzymuje klauzulę wykonalności, oznacza, że wierzyciel może natychmiast skierować sprawę do komornika, który przeprowadzi postępowanie egzekucyjne. Na tym etapie główna należność jest powiększana nie tylko o odsetki, ale także o koszty procesu, a w procesie egzekucyjnym dochodzą jeszcze koszty postępowania egzekucyjnego. Dlatego, aby uniknąć dodatkowych kosztów „komorniczych”, skontaktuj się natychmiast z wierzycielem w celu dokonania spłaty zadłużenia.
5. „Komornik zapukał do moich drzwi”
Po zakończeniu wszystkich etapów procesu windykacyjnego, takich jak próba polubownego załatwienia sprawy przed skierowaniem jej na drogę sądową, postępowanie sądowe i następnie wydanie przez sąd nakazu zapłaty – wierzyciel kieruje sprawę do komornika w celu odzyskania swoich należności. Komornik posiada uprawnienia do zajęcia kont bankowych, wynagrodzenia, egzekucji z ruchomości i nieruchomości. Dlatego nie lekceważ kontaktu z komornikiem i potraktuj sprawę poważnie i priorytetowo. Jeśli nie chcesz, aby Twój majątek został poddany pod licytację, sprawdź, czy ktoś z rodziny lub znajomych może pożyczyć Ci pieniądze na spłatę zadłużenia. Przedstaw komornikowi swoją sytuację i jeśli wykażesz, że brak Ci środków na jednorazową spłatę, istnieje duża szansa, że komornik umożliwi Ci spłatę w ratach. Pamiętaj jednak, że odsetki naliczane są od kwoty pozostającej do zapłaty aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia.
Sławomir Deleżuch
Prezes Zarządu DCGROUP
