REKLAMA

Gatnar: Nie ma uzasadnienia dla dalszej obniżki stóp procentowych

2020-12-31 07:18
publikacja
2020-12-31 07:18
fot. Krystian Maj / FORUM

Nie ma uzasadnienia dla dalszej obniżki stóp - powiedział w wywiadzie dla Interii członek RPP Eugeniusz Gatnar.

We wtorek wieczorem szef banku centralnego Adam Glapiński powiedział, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze ich obniżenie.

"Nie mam danych, które by mogły uzasadniać taki krok. Moim zdaniem polska gospodarka znakomicie sobie radzi w tej trudnej sytuacji kryzysu będącego efektem pandemii. Jak spojrzy się na dane o produkcji przemysłowej, na nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, czy eksport - nie widzę przesłanek ekonomicznych dla tego typu decyzji. Zresztą ona nie miałaby dużego znaczenia. Różnica między 0,1 proc. a 0 proc. jest umowna; mogłaby jednak niekorzystnie wpłynąć na stabilność chociażby sektora finansowego" - powiedział Gatnar.

Gatnar nie jest pewien czy w RPP znalazłaby się większość skłonna do obniżki stóp.

"Gołębie skrzydło rady, jak to dziennikarze nazywają, opowiadało się dotąd za stabilizacją. Dlatego jestem zdziwiony tak nagłą zmianą retoryki. Nie jestem pewien czy taką większość - biorąc pod uwagę wypowiedzi niedawne kolegów - udałoby się zebrać" - powiedział.

map/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jarunia
Gospodarka sobie nie radzi mniej niż Strefa Euro. Po kryzysie bedzie inaczej ludzie będą biedniejsi może pora pomyslec o przeksztalceniu cześci restaracji na jadłodajnie a hoteli na noclegownie i taką spłeczną gospodarke winno wspierać Państwo
hej a wyciągami będziemy zwozić siano z hal
mariusz_1987
Polska gospodarka znakomicie sobie radzi, szczególnie restauracje, hotele, kina, branża fitness, oni ostatnio mają największe dochody, mimo że pracownicy tych branż siedzą sobie w domu przed telewizorem. Normalnie perpetum debile.
hal9ooo
polityk + twitter to jak małpa z brzytwą. więcej szkód niż pożytku - mandat do pisania pierdół które wypływają na kursy walut.
może należałoby się przyjrzeć kolesiom glapka i ich ostatnim transakcjom na bankach.
viking44
Nie ma co panikować i politykować. Owszem, ta zapowiedź wprowadziła zamieszanie i niepokój, bo jest niespodziewana, ale różnica między 0,1 a 0 jest śladowa. Natomiast patrząc w przyszłość można powiedzieć, że produkt zwany lokatą właśnie został unicestwiony. Co to oznacza dla inwestorów? Tylko się cieszyć bo Nie ma co panikować i politykować. Owszem, ta zapowiedź wprowadziła zamieszanie i niepokój, bo jest niespodziewana, ale różnica między 0,1 a 0 jest śladowa. Natomiast patrząc w przyszłość można powiedzieć, że produkt zwany lokatą właśnie został unicestwiony. Co to oznacza dla inwestorów? Tylko się cieszyć bo pieniądz z konta i ze skarpety Kowalskiego będzie trafiał na różne inne produkty związane z inwestowaniem na GPW, a jest tych pasywnych złotówek 85 miliardów. Banki od dawna to wiedza i tworzą nowe rozwiązania, np własne TFI (zamiast dywidendy pewnie będą kupować własne akcje). Dla traderów ostatnia sesja roku była popsuciem Sylwestra, ja też miałem ochotę wysłać Glapińskiego w kosmos, ale jeśli ktoś nie ma kredytu w obcej walucie, inwestuje na dłuższy dystans (po tej małej panice jest okazja na kupno banków w dobrej cenie) to nie powinien się martwić.
uorenbufet
Najrozsądniejszy członek RPP.Szczery przy tym.Wprost mówi o resecie swiatowego systemu finansowego w połączeniu ze spisaniem długów panstw(umorzenie obligacji znajdujących sie w bilansach banków centralnych).

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki