REKLAMA

GUS zrewidował dane o PKB. Wzrost był silniejszy, niż szacowano

2020-10-05 10:41
publikacja
2020-10-05 10:41

W ramach regularnej rewizji statystyk produktu krajowego brutto Główny Urząd Statystyczny wyraźnie podniósł w górę swoje szacunki za rok 2019. Okazało się, że wzrost PKB był o wyraźnie wyższy od pierwotnie raportowanego.

GUS zrewidował dane o PKB. Wzrost był silniejszy, niż szacowano
GUS zrewidował dane o PKB. Wzrost był silniejszy, niż szacowano
fot. Monster Ztudio / / Shutterstock

Według skorygowanego szacunku PKB w 2019 roku wzrósł realnie o 4,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. To wynik aż o 0,4 punktu procentowego wyższy od szacunków opublikowanych w kwietniu.

- Główny Urząd Statystyczny prezentuje pełny, skorygowany szacunek produktu krajowego brutto (PKB) za rok 2019 w oparciu o roczne źródła informacji oraz ostateczny szacunek za 2018 rok – czytamy w poniedziałkowym komunikacie GUS.

- Prezentowane dane o PKB i jego elementach za 2019 r. zostały zrewidowane, w stosunku do opublikowanych w dniu 22.04.2020 r. z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2019 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora – wyjaśniają statystycy GUS.

Największy wpływ na rewizję miały zmiany dotyczące popytu krajowego, który został zrewidowany w górę o 0,5 pkt. proc. : z 3,0% do 3,5% rdr. Różnica ta wynikała przede wszystkim z podwyższenia dynamiki tzw. spożycia publicznego (czyli zasadniczo wydatków rządowych) z 4,9% do 6,2% rdr. To zmiana aż o 1,3 pkt. proc.  względem szacunków z kwietnia.

W ujęciu nominalnym produkt krajowy brutto Polski w 2019 roku wyniósł 2 287,738 mld złotych i był o 7,83% wyższy (nominalnie) niż rok wcześniej. Warto dodać, że już w poprzednim roku dało się odczuć wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce, jak również zmianę jego struktury. Słabły inwestycje, ale szybko rosły wydatki publiczne przy wciąż mocnej dynamice konsumpcji prywatnej.

Dane za rok 2019 są właściwie tylko ciekawostką historyczno-statystyczną. Za nami najgłębsza recesja od ponad 25 lat. Naznaczony fatalnym lockdownem II kwartał sprawił, że mimo oczekiwanego silnego wzrostu PKB w III i IV kwartale cały rok 2020 prawdopodobnie zakończymy spadkiem PKB rzędu 3-4%.

KK

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (28)

dodaj komentarz
kaczo_zlodziej
Ale wysyp pisowców w ocenach, czyżby ostatnie dni w farmie trolli ?
adam.1983
To niech pokażą za rok 2020 bo 2019 to raczej mało kogo interesuje w obecnej sytuacji
darius19
cieszcie sie koledzy ze macie - juz niedlugo - wypisywac swoje komentarze. Jakie by nie byly.
jpelerj
Artykuł widać z tych strategicznych, bo puścili bota @meryt do zamulania wpisów LOL
jpelerj
To może jednak kupią trochę więcej testów, żebyśmy dogonili Rumunię i jakieś szczepionki przeciw grypie? Może też służba zdrowia coś dostanie? A nie tylko rata do USA za samoloty dostarczane w 2030 roku?
jes
Nie ma szans. Musi być na górników, pińcsety i łapówki dla lepszego sortu. Na resztę już nei ma kasy pomimo 200mld dodruku.
jarunia
Premier skończył kurs EXCELA i są wyniki.
Lepszy excel niż chowanie kasy w nodze od stołu
meryt
Oderwanie od rzeczywistości.
Po co utworzono MS Access?
wektorwg odpowiada meryt
‚Znacznik’

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki