

Po dobrym marcu, dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu wyraźnie wyhamowała. Publikowane przez GUS dane zdecydowanie rozminęły się z oczekiwaniami analityków.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś dane dotyczące produkcji przemysłowej w kwietniu. Wynika z nich, że w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 2,3 %. W ujęciu miesięcznym zanotowano natomiast spadek o 8,1%. Analitycy prognozowali wzrost o 6% rdr, więc dzisiejszy odczyt można uznać za poważny zawód. Uwzględniając czynniki sezonowe produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 2,7 % rdr i spadła o 2% mdm.
Odnotowany dziś rezultat to najgorszy odczyt od listopada 2014 r. oraz najgorszy kwiecień od 2008 r.

W stosunku do kwietnia 2014 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu – największe w produkcji urządzeń elektrycznych (13,2%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (10,6%), wyrobów farmaceutycznych (9%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz mebli (po 5,2%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (4,8%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (4,4%).
Spadek przemysłu wystąpił w 8 pozostałych działach, m.in. produkcji artykułów spożywczych (-7,2%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-2%) oraz wytwarzaniu oraz w wytwarzaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (-1,9%).
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu o 8,5% wyższa niż przed rokiem i o 8,7% wyższa niż w marcu.
Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wskaźnik wzrósł o 7,4% w ujęciu rocznym i o 1,3% w ujęciu miesięcznym.
Michał Żuławiński