REKLAMA

GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu lekko w górę

2015-05-20 14:00
publikacja
2015-05-20 14:00
GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu lekko w górę
GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu lekko w górę
fot. Krzysztof Wojciechowski / / FORUM

Po dobrym marcu, dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu wyraźnie wyhamowała. Publikowane przez GUS dane zdecydowanie rozminęły się z oczekiwaniami analityków.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś dane dotyczące produkcji przemysłowej w kwietniu. Wynika z nich, że w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 2,3 %. W ujęciu miesięcznym zanotowano natomiast spadek o 8,1%. Analitycy prognozowali wzrost o 6% rdr, więc dzisiejszy odczyt można uznać za poważny zawód. Uwzględniając czynniki sezonowe produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 2,7 % rdr i spadła o 2% mdm.

Odnotowany dziś rezultat to najgorszy odczyt od listopada 2014 r. oraz najgorszy kwiecień od 2008 r.

(GUS)

W stosunku do kwietnia 2014 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu – największe w produkcji urządzeń elektrycznych (13,2%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (10,6%), wyrobów farmaceutycznych (9%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz mebli (po 5,2%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (4,8%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (4,4%).

Spadek przemysłu wystąpił w 8 pozostałych działach, m.in. produkcji artykułów spożywczych (-7,2%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-2%) oraz wytwarzaniu oraz w wytwarzaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (-1,9%).

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu o 8,5% wyższa niż przed rokiem i o 8,7% wyższa niż w marcu.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wskaźnik wzrósł o 7,4% w ujęciu rocznym i o 1,3% w ujęciu miesięcznym.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~admintyzwisie
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~babilon
tak pewnie dane falszowali przed wyborami ,a teraz jak ogon sie pali ,to szybko spada
~huehuehue
zielona wyspa opylona randapem !!!!!!!!!!!

rudy i bronek ! jak zyc ?????????????

do niedzieli ;)
~futures
tylko shorty będzie ładny spadek na wig 20
~qwerty
Czyli widać wpływ czynników sezonowych i tyle
~Polak
Mozna juz publikowac niekorzystne informacje o polskiej gospodarce bo głosu są policzone. Wiadomo, kto wygra a raczej wygrał!
~szofer
Tak że w kosmos zaraz POleci.
~leming
Cenzorzy z PO i PSL nie zdążyli uruchomić cenzury ale pewnie w tvp i tvn tego nie podadzą......propaganda już nie działa więc dołożyli cenzurę np. pospieszalskiego....
~mecenas_Roman
Nie mogli poczekać z danymi do poniedziałku? Jeszcze ktoś po publikacji danych zagłosuje nieprawidłowo i Nasz Ukochany Przywódca Kimirsen Bronisław będzie musiał udać się na emeryturę:)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki