REKLAMA
»

GPW proponuje skrócić sesję giełdową

2013-03-27 12:42
publikacja
2013-03-27 12:42

Giełda Papierów Wartościowych przedstawiła na konferencji prasowej propozycję skrócenia sesji giełdowej. Sesja na rynku kasowym ma zostać skrócona o pół godziny, a na rynku terminowym o 45 minut.

GPW proponuje skrócić sesję giełdową

Według propozycji przedstawionej dziś przez prezesa Adama Maciejewskiego, sesja kasowa ma zaczynać się o 9:00 i kończyć się (wraz z dogrywką) o 17:05. Handel na rynku terminowym ma zaczynać się o 8:45, a nie jak obecnie o 8:30, kończył będzie się także o godz. 17:05. Przyjmowanie zleceń na obu rynkach zaczynać się ma od 8:30.

Nowy harmonogram ma obowiązywać od 15 kwietnia, czyli od momentu startu nowego systemu giełdowego UTP. Zmiany są tymczasowe – funkcjonować mają do końca tego roku.

Maklerzy oburzeni formą propozycji zarządu GPW» Maklerzy oburzeni formą propozycji zarządu GPW

Na propozycję GPW muszą się jeszcze zgodzić brokerzy. Jeśli nie będzie aprobaty domów maklerskich, harmonogram pozostanie bez zmian. "Decyzja musi być jutro, najpóźniej w piątek rano" - powiedział prezes GPW Adam Maciejewski w trakcie konferencji prasowej.

- Skrócenie sesji w kształcie zaproponowanym przez GPW jest bardzo prawdopodobne, a zgoda domów maklerskich będzie najprawdopodobniej formalnością. Brokerzy od dawna lobbowali za krótszym handlem, dlatego nie powinni blokować kompromisowego rozwiązania - mówi Jarosław Ryba, analityk Bankier.pl.

154

"Zaproponowaliśmy, aby to rozwiązanie funkcjonowało do końca tego roku i w trakcie tego roku zbadamy, jaki był wpływ tych zmian na obraz rynku, na zachowania inwestorów, na poglądy inwestorów. W końcu tego roku podejmiemy decyzję, czy ten harmonogram będzie kontynuowany, czy będzie powrót do harmonogramu, który obowiązuje aktualnie" - powiedział.

Maciejewski dodał, że w czwartek w sprawie harmonogramu spotka się z reprezentacją domów maklerskich, która przedstawi stanowisko w tej kwestii. "Jeżeli będzie to stanowisko pozytywne i uznamy wspólnie, że jest to rozwiązanie dobre dla rynku, to harmonogram będzie obowiązywał od wdrożenia systemu UTP (nowy system transakcyjny - PAP) do końca tego roku. Jeżeli to stanowisko nie uzyska aprobaty, wtedy pozostaniemy przy harmonogramie, jaki jest aktualnie, bez zmian" - powiedział. Dodał, że system UTP ma być wdrożony 15 kwietnia, więc decyzja na temat harmonogramu musi być podjęta w czwartek, najpóźniej - formalnie - w piątek.

Prezes GPW wyjaśnił, że z opinii brokerów wynika, że skrócenie sesji jest lepsze dla biznesu giełdowego - może spowodować m.in. zmniejszenie spreadów, czyli różnicy między ofertami kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Maciejewski poinformował, że propozycja skrócenia sesji została poprzedzona analizami, rozmowami z uczestnikami rynku, inwestorami i uwzględnia wszystkie możliwe czynniki. "To wyraz kompromisu" - zaznaczył prezes GPW.

Przyznał, że w 2011 r. - czyli po wydłużeniu sesji - obroty na giełdzie wzrosły o 18 proc., ale nie wiadomo, jaki związek miało to z dłuższą sesją, a jaki z innymi czynnikami. Powiedział także, że niektóre wyniki badań zleconych przez GPW wskazują na pozostawienie obecnego harmonogramu, ale "jest opinia profesjonalna domów maklerskich, która jest odmienna" i której - zdaniem Maciejewskiego - nie można zignorować. Prezes GPW wskazał, że opinię tę giełda chciałaby zweryfikować. (PAP)

PAP/Bankier24/mz

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe i wysoki procent na lokacie
Tanie konto firmowe i wysoki procent na lokacie

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~ziutek
nie robic zadnej sesji , o 16 -stej podawac indeksy po uwazaniu
~EDI-EKO Mundi
Dzień dobry wszystkim Panom Panom inwestorom.
Podkreslam "Inwestorom".
Czy Państwo macie jeszcze problem z rozeznaniem szachrajstwa gieldy GPW,
dotyczacej czasu.
Dla umysłowych skrutowo _ im więcej realnego czasu światowych giełd / tym możesz
czuć bezpieczeństwo swoich zainwestowanych pieniędzy i swojej reakcji.
Dzień dobry wszystkim Panom Panom inwestorom.
Podkreslam "Inwestorom".
Czy Państwo macie jeszcze problem z rozeznaniem szachrajstwa gieldy GPW,
dotyczacej czasu.
Dla umysłowych skrutowo _ im więcej realnego czasu światowych giełd / tym możesz
czuć bezpieczeństwo swoich zainwestowanych pieniędzy i swojej reakcji.
I dla nie umysłowych , " im więcej informacji w trakcie sesji , tym jesteś mądrzejszy,
tym bardziej bogatszy , nie mówiąc o stratach( 2009 ).
Jak życie nas uczy , należy bezwzględnie przygotować , napisać i trzymać w szufladzie
pozew instytucji GPW , o ograniczenie strategicznych informacji gieldowych , poprzez
ograniczenie dostepu czasowego do notowań giełdowych strefy "EURO" oraz
chęć uzyskania korzyści majatkowej przez ( dla prawników ) poszczególnych
członków Rady Nadzorczej GPW , oraz ( i tu już mocno , a pomogę ) , nacisku
Ministerstwa Finansów , na ograniczenie czasu wpływu na notowania inwestorów
giełdowych.
To ostatnie dla znawców tematu.
Dla normalnych ? jak nie wiesz to tracisz /
~Gik
Witam

Szczerze mówiąc miałem nadzieje, że przynajmniej z tych pseudo fixingów zrezygnują. Ale tak naprawdę to leszcza się tnie z rana na open i na fixingu.
Ja uważam, że właśnie takie "przekręty" skutecznie zniechęcają indywidualnych do inwestycji na GPW bo kto wygra z oszustami ???
Witam

Szczerze mówiąc miałem nadzieje, że przynajmniej z tych pseudo fixingów zrezygnują. Ale tak naprawdę to leszcza się tnie z rana na open i na fixingu.
Ja uważam, że właśnie takie "przekręty" skutecznie zniechęcają indywidualnych do inwestycji na GPW bo kto wygra z oszustami ???

pozdrawiam
~olo
Ale Prezes dał czadu...

Zrobi wszystko by się stołka trzymać. Jak będzie trzeba to i gacie ściągnie!

To ja postuluje dywidendę 40 zł na akcję !!!! Prezes, załatw to.
~makler
Haha ale pokazali
Nic praktycznie się nie zmieniło 15 min później, 30 min krócej, a i tak po 16:00 nikt już nie gra chyba, że na fiksingach tylko kontrakty xD
~Mason
Zarobili już tyle kasy, że teraz chcą codziennie odpoczywać.
~Kolo_
zakladam, ze nie chca skrocic _o cudo-fixing_... ;)
~wycepy
wsadz sobie w dupe takie skróty-wystarczy ja sie bedą męczyć 5godz.
~I dobrze
Dobrze, ze ludzie nie daja sie robic w ciula na GPW, oszolomow chcacych odac swoja kase jest coraz mniej i przez to indeksy beda sie staczac.
Spolek, ktorymi warto sie zainteresowac moze jest ok 20% reszta to wydmuszki i to ludzie widza, wiedza i sa stad daleko.
Skrocic mozecie i do 14. to nic nie zmieni.
Najlepiej jak za
Dobrze, ze ludzie nie daja sie robic w ciula na GPW, oszolomow chcacych odac swoja kase jest coraz mniej i przez to indeksy beda sie staczac.
Spolek, ktorymi warto sie zainteresowac moze jest ok 20% reszta to wydmuszki i to ludzie widza, wiedza i sa stad daleko.
Skrocic mozecie i do 14. to nic nie zmieni.
Najlepiej jak za dawnych czasow od 12-14 :)
~jack
Już 3-3,5 % to dobrobyt-na inflację nie starczy bo jeszcze podatek Z........JA belki trzeba zapłacić !

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki