Fundusz Kolejowy dostanie 1,1 mld zł?

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w ustawach, dzięki którym Fundusz Kolejowy pozyska 1,1 mld zł , a Krajowy Fundusz Drogowy 300 mln zł - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

(fot. Bartosz Jakubowski / Bankier.pl)

Zmiany w projektach ustaw o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o Funduszu Kolejowym polegają na przedłużeniu obowiązywania rozwiązania polegającego na obniżeniu stawek podatku akcyzowego oraz odpowiednim podniesieniu opłaty paliwowej. Projekt zakłada wydłużenie okresu obowiązywania tych stawek o kolejne 2 lata, tj. do końca roku 2021.

W latach 2015–2019 obowiązuje czasowe obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych, w zależności od rodzaju paliwa odpowiednio – o 25 zł/1000 litrów, 25 zł/1000 kilogramów albo 0,50 zł/gigadżul (GJ). Wraz z obniżeniem stawek akcyzy na paliwa silnikowe podwyższona została w tym samym okresie wysokość stawek opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw o te same wartości.

"Szacuje się, iż projektowane zmiany spowodują w latach 2020-2021 obniżenie wpływów budżetowych z tytułu podatku akcyzowego od paliw silnikowych o ok. 700 mln zł w skali roku oraz wzrost o tę samą kwotę przychodów z opłaty paliwowej. W sumie dzięki przedłużeniu obowiązywania rozwiązań, Fundusz Kolejowy zostanie w latach 2020-2021 zasilony dodatkowymi środkami w wysokości ok. 1,1 mld zł, które zostaną przeznaczone na realizację ustawowych zadań Funduszu. Pozostałe dodatkowe wpływy w wysokości ok. 0,3 mld zł pozostaną do dyspozycji Krajowego Funduszu Drogowego" - napisano.

map/ pr/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne