Frankowcy nie będą musieli spłacać rat. Sąd odrzucił zażalenie mBanku w pozwie zbiorowym

2020-07-08 12:30, akt.2020-07-09 18:07
publikacja
2020-07-08 12:30
aktualizacja
2020-07-09 18:07
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Na początku czerwca donosiliśmy o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń uczestników pozwu zbiorowego przeciwko mBankowi. Bank zaskarżył to postanowienie. Zostało ono odrzucone przez Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Sprawa dotyczy ponad 1700 kredytobiorców, którzy uczestniczą w pozwie zbiorowym przeciwko mBankowi. Mimo upływu lat spór jest nadal w toku – w marcu 2020 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi skierował go do ponownego rozpatrzenia. W maju 2020 r. kredytobiorcy zwrócili się o udzielenie zabezpieczenia.

Jak informowaliśmy na łamach Bankier.pl, 9 czerwca 2020 r. sąd II instancji wydał w tej sprawie postanowienie. Dokument wskazuje, że obowiązek świadczenia rat kapitałowo-odsetkowych przez członków grupy zostaje zawieszony. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które spłaciły do tej pory kwotę (w złotych) przewyższającą pierwotną kwotę kredytu udostępnionego przez bank.

Jednocześnie sąd zakazał stronie pozwanej (bankowi) składania oświadczeń wzywających do zapłaty oraz oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej dotyczących wskazanych kontraktów w oświadczeniach kredytobiorców z powołaniem się na brak realizacji świadczenia pieniężnego związanego z wykonaniem zabezpieczenia.

mBank poinformował, że zaskarżył postanowienie Sądu Apelacyjnego w Łodzi „jako wydane w warunkach nieważności oraz z naruszeniem szeregu przepisów proceduralnych, co w ocenie banku skutkuje naruszeniem prawa do sprawiedliwego procesu”.

2 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sąd rozpoznał sprawę dopuszczalności zażalenia na postanowienie dotyczące udzielenia zabezpieczenia. Postanowił odrzucić zażalenie złożone przez bank.

Stanowisko mBanku

Podtrzymujemy nasze stanowisko – orzeczenie o zabezpieczeniu zostało wydane w wadliwym trybie i przez niewłaściwy sąd. Co więcej, w naszej ocenie również kolejne decyzje procesowe sądu w tej sprawie podejmowane są nieprawidłowo.

Zamierzamy wykorzystać wszelkie możliwe środki prawne, zarówno przed Sądem Apelacyjnym, jak i Sądem Okręgowym, aby doprowadzić do wyeliminowania tego wadliwego orzeczenia z obrotu prawnego.

9.07.2020

MK

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
rubikk
Stanowisko mBanku
Podtrzymujemy nasze stanowisko – orzeczenie o zabezpieczeniu zostało wydane w wadliwym trybie i przez niewłaściwy sąd. Co więcej, w naszej ocenie również kolejne decyzje procesowe sądu w tej sprawie podejmowane są nieprawidłowo.

Bankowcy chcą się w dalszym ciągu stawiać ponad prawem? Szok.
taleb
Szok, to jest to, że sądy nie respektują prawa i wydają wadliwe decyzje. Z drugiej strony jeżeli sędzia Rzepliński przewodnicząc rozprawie TK uznaje, że zabranie środków z OFE było zgodne z konstytucją, to już niczemu nie należy się dziwić. Po prostu, sędziowie to w wielu przypadkach osoby mające problem ze zrozumieniem Szok, to jest to, że sądy nie respektują prawa i wydają wadliwe decyzje. Z drugiej strony jeżeli sędzia Rzepliński przewodnicząc rozprawie TK uznaje, że zabranie środków z OFE było zgodne z konstytucją, to już niczemu nie należy się dziwić. Po prostu, sędziowie to w wielu przypadkach osoby mające problem ze zrozumieniem przedmiotu sporu, a także, jak prezesi TK np. Rzepliński, Przyłębska, osoby cyniczne, wydający werdykty zgodne z oczekiwaniem polityków, a w przypadku mBanku, opinii społecznej.
adam.1983
W ten oto sposób za brak myślenia, podstawowej wiedzy matematycznej, i lichego pojęcia o ekonomi pewnej grupy osób zapłacą pozostali klienci banków czyli prawie całe społeczeństwo, bo banki poniesione straty przerzucą na wszystkich klientów w postaci różnych opłat i wyższych oprocentowań
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tuskacz
20 lat splacac kredyt warty 20tys zł to trzeba byc niezłym nieudacznikiem.
tuskacz
Skandaliczny wyrok. Jak nie stac było biedaków to mogli wynajmować. Renterom zaden sąd nie pomógł. Kredyty w PL sa za tanie skoro tak łatwo dostepne.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xxpp
To jest okradanie banków w biały dzień. Genialne. po co napad? wystarczą kruczki prawne. ;)
lelo1949
Sędziowie też mają kredyty we frankach
wkupiesila
Sędziowie TSUE nie mają. Polscy nie mają nic do gadania. Muszą stosować orzeczenie Dziubaków. Gorzej, że teraz hipoteki dewaluują się 5 % z powodu inflacji.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki