REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Fiskus wie, kto może ukrywać dochody

2012-07-13 14:34
publikacja
2012-07-13 14:34

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz ujawnił grupy podatników, które mogą być podejrzane o ukrywanie dochodów. Na liście znaleźli się m.in. kupujący nieruchomości i luksusowe dobra, przedsiębiorcy, inwestorzy giełdowi, ale też bezrobotni i urzędnicy.
interwencja
Wszystkie wymienione przez wiceministra grupy podatników znalazły się w "Wytycznych dla urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych dotyczących postępowania w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych". O wytyczne te spytali ministra finansów w interpelacji nr 4891 posłowie Beata Szydło i Przemysław Wipler (PiS).

W odpowiedzi Parafianowicz wymienił, jako najbardziej podejrzane o ukrywanie dochodów, następujące kategorie podatników:

 • osoby kupujące nieruchomości o znacznej wartości na terenie całego kraju, a także poza granicami Polski
 • osoby kupujące rzeczy ruchome o znacznej wartości oraz luksusowe usługi (np. wycieczki zagraniczne)
 • osoby kupujące dobra luksusowe: jachty, łodzie motorowe, drogie samochody, samoloty, drogi sprzęt elektroniczny, antyki, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie, wyposażenie wnętrz itp.
 • inwestorzy giełdowi
 • osoby posiadające znaczne lokaty bankowe oraz posiadające rachunki w wielu bankach
 • donosy i szpiegowanie»Żona z sąsiadem doniosą do skarbówki
  osoby kupujące znaczne ilości udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego
 • właściciele nowo powstałych firm, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych - w kręgu zainteresowania znajdują się osoby likwidujące firmy po krótkim okresie ich działania, a następnie zakładające nowe podmioty działające w tej samej lub pokrewnej branży
 • przedsiębiorcy stale ponoszący stratę z prowadzonej działalności gospodarczej lub wykazujący bardzo niskie dochody, a jednocześnie nabywający mienie znacznej wartości
 • osoby niedeklarujące żadnych dochodów, a ponoszące znaczne wydatki
 • osoby młode, nabywające nieruchomości oraz inne dobra ruchome o znacznej wartości
 • darczyńcy i pożyczkodawcy znacznych wartości
 • uczestnicy fikcyjnych transakcji (tzw. słupy) oraz osoby firmujące cudzą działalność gospodarczą
 • przedstawiciele określonych grup zawodowych, tzw. wolnego zawodu (np. lekarze, prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, architekci, geodeci, rzecznicy patentowi, tłumacze, księgowi)
 • osoby wpłacające kaucje sądowe o znacznej wartości
 • urzędnicy administracji publicznej i samorządowej podejrzani o działania korupcyjne lub postrzegane jako niewspółmiernie majętne w porównaniu z ich oficjalnym wynagrodzeniem
 • osoby mające dostęp do informacji finansowych, które mogą być przedmiotem zainteresowania innych podmiotów, np. członkowie zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych, menadżerowie, dyrektorzy przedsiębiorstw
 • kontrola fiskusa»Myślisz, że kontrola fiskusa Ci nie grozi? A zapłaciłeś abonament?
  prezesi spółdzielni mieszkaniowych, członkowie komisji przetargowych lub inne osoby mające bezpośredni wpływ na wyniki przetargów
 • członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych oraz osoby współdziałające z tymi firmami
 • osoby zaniżające przychody z działalności gospodarczej, nieposiadające kas fiskalnych, w tym w szczególności działające w handlu na bazarach oraz osoby świadczące usługi dla ludności, tj. budowlane, gastronomiczne, przewozowe, związane z kulturą fizyczną itp.

W żadnym wypadku nie jest to "lista podatników", wobec których planowane jest wszczęcie kontroli - zapewnił Parafianowicz. Wyjaśnił, że chodzi o to, by organy podatkowe i organy kontroli skarbowej jednakowo podchodziły do problemu nieujawnionych źródeł przychodów i współpracowały ze sobą.

Wiceminister poinformował, że wśród osób objętych kontrolą w latach 2010-2011 najliczniejszą grupę osób uchylających się od opodatkowania stanowili podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, w tym z działalności prowadzonej osobiście - były to prawie dwie trzecie skontrolowanych.

skarbówka»Kogo w tym roku skontroluje skarbówka?
W składanych deklaracjach podatkowych wykazywali stratę lub niskie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej lub nie deklarowali żadnych dochodów, a jednocześnie dysponowali znacznymi środkami finansowymi, które były wydatkowane m.in. na inwestycje budowlane, zakup nieruchomości, zakup papierów wartościowych na rynkach finansowych bądź były gromadzone na lokatach bankowych" - poinformował Parafianowicz.

W razie wykrycia nieujawnionych źródeł dochodów podatnik musi zapłacić podatek według stawki 75 proc. dochodu. Oprócz tego musi zapłacić odsetki na zwłokę. Grozi mu także kara z kodeksu karnego skarbowego. Obecnie najwyższa kara grzywny to 14 milionów 400 tysięcy złotych, ale sąd może też wymierzyć karę pozbawienia wolności.

Kontrolerzy ustalają wysokość przychodów z nieujawnionych źródeł, porównując wydatki podatnika z jego przychodami. Biorą przy tym pod uwagę poniesione przez podatnika w danym roku podatkowym wydatki i wartości zgromadzonego w tym roku mienia. Jeżeli nie znajdują one pokrycia w bieżących dochodach, np. w zarobkach, i w mieniu zgromadzonym wcześniej, to wszczynają postępowanie. (PAP)

kjed/ pad/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~aa
zapomnieli o pracownika NFZ !!!!!!
~Podatnik.
Lekarze i prawnicy rocznie mają ogromne dochody od których nie płacą podatków. USA między innymi są bogatym krajem bo ich urzędy skarbowe mają doskonałe wyniki w ściganiu ludzi unikających płacenia podatku.
~jo44

http://www.bibula.com/?p=58752
woli pitolic, erudyta, cfell, spioch!, grafoman je bany!
~French
To maja 10 mln podatnikow do skontrolowania.
Powodzenia. Niech jeszcze zaczna polowac na abonament Rtv i naprawde USy sie pogubia i zatkaja.
Ci nikogo chyba nie martwi ..... :)
~kicek
nie prosciej zapisac ze wszyscy obywatele ? bedzie latwiej - oczywiscie poza poslami i rzadem rp
~john
Niech ten Patafianowicz zacznie szukac u siebie ukrytych dochodow a nie od drobnicy.
~alf
NIECH KAŻDY WKLEI TEN text w SERWIS JESZCZE RAZ - ZOBACZYCIE JAKI BEDZIE ODDZWIEK W PRASIE - TO JEDYNA METODA NA TO CHORE I SKORUMPOWANE PANSTWO !!!!!!! Apel mieszkańców okolic Konina i Turka UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie NIECH KAŻDY WKLEI TEN text w SERWIS JESZCZE RAZ - ZOBACZYCIE JAKI BEDZIE ODDZWIEK W PRASIE - TO JEDYNA METODA NA TO CHORE I SKORUMPOWANE PANSTWO !!!!!!! Apel mieszkańców okolic Konina i Turka UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie zyski skarbowi państwa. Najpierw chcą je złączyć z PAK SERWISEM a później sprzedać Vattenfalowi za śmieszne pieniądze, oczywiście już podzielone pod stołem. Po ... rozwiń całośćprywatyzacji ogłosili 50% redukcje zatrudnienia czyli ok 2,5 tyś ludzi na bruk z okolic Konina i Turka ! Pomóżcie bo nawet regionalna prasa milczy bo jest opłacana przez te spółki ! Po tej sprzedaży 2 największa energetyczna spółka państwowa przejdzie w ręce obcego kraju ! Przyklejajcie to proszę na różne fora, nagłaśniajcie , może GP się zajmie tematem, bo my nie rozumiemy dlaczego sprzedawać firmy dające całym rodzinom pracę ale i potężne zyski skarbowi państwa ( roczny przychód obu kopalni 700 milionów złotych!
~obserwator
Oby tylko fiskus nie zapomniał o samotnych "paniach" utrzymywanych przez kolegów, krótko mówiąc o prostytutkach grających samotne matki a utrzymywanych przez kilku tatusiów bo każdy bachor jest innego autorstwa
~adfa dfadfafdadf
ZAPAMIĘTAJMY! kto, gdzie, kiedy, ile. Ważne są nazwiska i związane z decyzjami wydarzenia a to najczęściej umyka pamięci. Wybieramy tych samych ludzi od dwóch dekad i ciągle narzekamy. Prezydent, sejm, senat, burmistrzów, wójtów, radnych. Pamiętajmy tych ludzi!
~PrawdopodobnieOszust
Jestem w jedenastu (z wymienionych) grupach.
I co?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki