REKLAMA

Firmy taksówkarskie znikają. W siłę rosną aplikacje przewozowe

2023-08-22 06:38
publikacja
2023-08-22 06:38

Tradycyjne korporacje i stowarzyszenia taksówkarskie znikają z polskich ulic. Branżę zdominowały Uber, Bolt, FreeNow oraz iTaxi. Ten ostatni operator właśnie dokonał kolejnej akwizycji - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Firmy taksówkarskie znikają. W siłę rosną aplikacje przewozowe
Firmy taksówkarskie znikają. W siłę rosną aplikacje przewozowe
fot. FORUM /

Jak podaje "Rzeczpospolita", firma iTaxi przejmuje gdańskie Stowarzyszenie Dajan Taxi. Gazeta wskazuje, że operator nie zdradza, ile samochodów i kierowców w efekcie pozyska ani jaka jest wartość transakcji, bo - jak czytamy - każdy biznesowy szczegół na tym niezwykle konkurencyjnym rynku jest pilnie strzeżony i analizowany przez konkurencję.

Gazeta zauważa, że mocno rozdrobniona niegdyś branża, po wejściu nad Wisłę platform świadczących usługi przewozowe za pośrednictwem aplikacji, zaczęła się mocno konsolidować. "Analitycy Dun & Bradstreet zauważają, że wiele firm z branży taksówkowej pod wpływem nowoczesnej, internetowej konkurencji zmienia model działania lub decyduje się na bezpośrednią współpracę z platformami przewozowymi" - pisze "Rz".

Reklama

Jak dodaje, wśród wiodących operatorów flotowych w Polsce, współpracujących m.in. z Uberem czy FreeNow, jest firma Eternis. Jej prezes Kamil Leszczyński wskazuje, że w swoich szeregach ma wielu taksówkarzy, którzy po długoletniej współpracy z korporacjami zdecydowali się na pracę dla platform. Według Leszczyńskiego kierowcy zmieniają barwy głównie ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności, ale wielu z nich docenia też większe możliwości zarobkowe i swobodę działania.

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
minister28
Prezes Eternisu publicznie na łamach takiego portalu przyznaje, że są niższe koszty prowadzenia działalności... Publicznie przyznaje się do przestępstwa z którym nikt nic nie robi.

Skąd są oszczędności?

1. Firmy pośredniczącę zatrudniają kierowców na 2 godziny miesięcznie na umowie zlecenie lub na 1/16 etatu na umowie
Prezes Eternisu publicznie na łamach takiego portalu przyznaje, że są niższe koszty prowadzenia działalności... Publicznie przyznaje się do przestępstwa z którym nikt nic nie robi.

Skąd są oszczędności?

1. Firmy pośredniczącę zatrudniają kierowców na 2 godziny miesięcznie na umowie zlecenie lub na 1/16 etatu na umowie o pracę.
Kierowca jeździ ile chce często po 300 h pokrywając koszty zatrudnienia pod stołem.

2. Kierowcy kumulują fv zbierane po całej rodzinie które są wystawiane na pośrednika a ten "odkupuje" te fv zwracając kierowcy połowę vatu z FV

3. Dochodzi do fikcyjnego wynajęcia samochodu gdzie kierowca wypożycza samochód firmie na kwotę obrotu żeby nie płacić dochodowego.

To jest ta innowacja która zniszczyła ten rynek. Taksówkarz który płaci wszystko legalnie i zgodnie z prawem nie ma szans...

Gdzie jest prawo? Gdzie są instytucje?

Oczy wam się otworzą jak znikną tradycyjne taksówki a ceny będą jak w Berlinie czy Londynie

Kierowca niewolnik
Klient dojna krowa
abab2
Przynajmniej wiesz ile zaplacisz przed wejsciem do wozu.
ermann
Czyli kolejny segment rynku, który na spokojnie przejmuje amerykanskiżyd, globalista nowego porządku światowego.
Firmy, w których szoferami często są "obce osobniki", swoiste multikulti bez prawo-jazdy, bez znajomości języka, topografii miasta, a nawet bez pozwolenia na prace w PL! Jak oni znaleźli się w Polsce? GlobaliściNWO,
Czyli kolejny segment rynku, który na spokojnie przejmuje amerykanskiżyd, globalista nowego porządku światowego.
Firmy, w których szoferami często są "obce osobniki", swoiste multikulti bez prawo-jazdy, bez znajomości języka, topografii miasta, a nawet bez pozwolenia na prace w PL! Jak oni znaleźli się w Polsce? GlobaliściNWO, Rotszyldowo-Sorosowe fundacje po to właśnie są - poprzez drobne agencje importują obcy element mający wynarodawiać dany kraj, oczywiście - za pełną wiedzą i zgodą polskojęzycznych władz.
I na koniec pytanie, ile te firmy zapłaciły w PL podatku?. Zgaduj poljaku. :)
samsza
Taksówkarze wybierają wolność zarobkowania i swobodę działania?
Poślijcie im aktywistę, niech wytłumaczy, że tylko obwarowany regulacjami i przywilejami etat, system zusu i innych funduszy, który zapewni mu bezpieczeństwo, jest dla niego najlepszy. A tego całego majdanu musi pilnować grupa polityków co mają serce po lewej stronie.
Taksówkarze wybierają wolność zarobkowania i swobodę działania?
Poślijcie im aktywistę, niech wytłumaczy, że tylko obwarowany regulacjami i przywilejami etat, system zusu i innych funduszy, który zapewni mu bezpieczeństwo, jest dla niego najlepszy. A tego całego majdanu musi pilnować grupa polityków co mają serce po lewej stronie... on musi ich z podatków utrzymać, bo mu się świat zawali.
:)
lisiec
Uberem i Boltem już dawno przestałem jeździć, bo jakość świadczonych usług jest na poziomie g...a. Nie poczeka 3ch minut, nie wie, co to kierunkowskaz, czerwone światło, pomyli trasę i nagle 'zapomina języka' (a płacić za to trzeba), a cena przejazdu jest pełną loterią. Na zwykłych trasach jest to zwykle 3-4 zł. za przejazd Uberem i Boltem już dawno przestałem jeździć, bo jakość świadczonych usług jest na poziomie g...a. Nie poczeka 3ch minut, nie wie, co to kierunkowskaz, czerwone światło, pomyli trasę i nagle 'zapomina języka' (a płacić za to trzeba), a cena przejazdu jest pełną loterią. Na zwykłych trasach jest to zwykle 3-4 zł. za przejazd więcej. Na długich faktycznie się opłaca. O gwałtach kierowców już nie wspominam. Aplikację są ok, ale tylko w firmach, które dbają o dobrych kierowców i mają uprawnienia takie, jak ma komunikacja miejska- czyli są zarejestrowani.
jop-morgano
Ja w dzisiejszych czasach w Polsce wolę jechać taksówką bo tam panują chociaż jakikolwiek standard.
Aplikacje przestali dbać o klienta jakieś 5 lat temu i teraz to już nawet z kierowcą się nie dogadasz bo on nie zna języka.

msp
Za rok, może za trzy: Zostanie Bolt i Uber. Wtedy zrobią co zechcą: a ) z swoimi pracownikami , b) z klientami. We wszystkich Taxi z aplikacji jeżdżą ludzie, którzy nie mają prawka lub mają z krajów typu Afryka Dzika. Policja sporadycznie robi łapanki . Tak tzw Polski rząd dba o Polki i Polaków ..
pakamera
polecam słownik języka polskiego

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki