REKLAMA

Fidesz ostatecznie zrywa z Europejską Partią Ludową

2021-03-18 18:09, akt.2021-03-18 21:23
publikacja
2021-03-18 18:09
aktualizacja
2021-03-18 21:23
Fidesz ostatecznie zrywa z Europejską Partią Ludową
Fidesz ostatecznie zrywa z Europejską Partią Ludową
/ Rada Europejska

Po opuszczeniu grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana, Fidesz, opuściło również szeregi samej EPL. Fidesz poinformował o tym listownie sekretarza generalnego EPL.

"Fidesz nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej i w związku z tym rezygnuje (z niego), zgodnie z artykułem 9 statutu" - czytamy w liście przesłanym przez węgierskie ugrupowanie na ręce sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White'a.

Kopię pisma zamieściła na swoim profilu na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak.

Odmiennymi poglądami na temat migracji, przyjęciem nowego regulaminu przez frakcję Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim oraz zmianą kierunku tej partii na lewicowy uzasadniła w czwartek wiceszefowa Fideszu Katalina Novak wystąpienie swojego ugrupowania z EPL.

„W 2015 r., w czasie kryzysu imigracyjnego, okazało się, że EPL widzi przyszłość we wspieraniu migracji, natomiast Węgrzy ją odrzucają i jasno powiedzieliśmy, że nie chcielibyśmy podzielić losu krajów, gdzie skutki masowej imigracji stały się już nieodwracalne” – napisała Novak na Facebooku, wyjaśniając powody wystąpienia z EPL.

Drugą przyczyną jest to, że w sytuacji, gdy należy skupić się na rozwiązaniu problemu szczepionek, frakcja EPL w PE przygotowała „w tajemnicy” taką zmianę regulaminu, która „umożliwiła odebranie demokratycznie wybranym przedstawicielom Fideszu prawa do reprezentowania wyborców” - podkreśliła.

„W minionych latach okazało się, że w większości kwestii Europejska Partia Ludowa reprezentuje już wartości lewicowe, z czym nie możemy się utożsamiać. Jak mówiło już wielu przywódców: EPL nie jest już partią prawicową. Przyjmujemy to do wiadomości” – napisała.

Dodała, że „Fidesz należy do europejskiej demokratycznej prawicy, której budowa stała się koniecznością”.

"Fidesz opuścił chrześcijańską demokrację. Prawdę mówiąc, opuścił ją wiele lat temu" - skomentował również na Twitterze przewodniczący EPL Donald Tusk.

3 marca grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie. Fidesz nadal pozostawał jednak członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej było zawieszone od wiosny 2019 roku.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
drabio
Niespodziewany ruch Orbana. Pozbawia się dużego wsparcia w sprawach europejskich. Może to oznaczać przygotowanie się do wyjścia z UE lub zmianę całego wektora w polityce Węgier.
jes
Nie on opuszcza tylko jego wywalili. Dostał ultimatum a że nie miał zamiaru spełnić warunków, a raczej gdyż Putin nie pozwolił, to dali mu szansę wyjść niby z honorem.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki