REKLAMA

Fed: nie ma większości dla podwyżek stóp przed 2024 r.

2021-03-17 19:00
publikacja
2021-03-17 19:00
Fed: nie ma większości dla podwyżek stóp przed 2024 r.
Fed: nie ma większości dla podwyżek stóp przed 2024 r.
fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

Stopa funduszy federalnych pozostanie na niemal zerowym poziomie przynajmniej do końca 2023 roku – wynika z marcowego komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Bank centralny USA będzie też kontynuował „dodruk pieniądza” w tempie 120 mld dolarów miesięcznie.

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25%. Decyzja – podobnie jak na poprzednich posiedzeniach – zapadła jednogłośnie. Niemal zerowe stopy procentowe mają być utrzymane tak długo, aż nie uzyskane zostaną cele pełnego zatrudnienia oraz 2-procentowej inflacji.

FOMC dodał, że ze względu na fakt trwałego utrzymywania się inflacji poniżej celu będzie dążył do „osiągnięcia inflacji umiarkowanie powyżej 2% przez jakiś czas tak, aby inflacja średnio wyniosła 2% w długim terminie i aby długoterminowe oczekiwania inflacyjne zakotwiczyły się na poziomie 2%”.

- Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększania stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki niedokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy w marcowym komunikacie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Przez poprzednie 12 miesięcy Fed wykreował blisko 3,3 biliona dolarów.

Marcowa decyzja FOMC zapadła jednogłośnie i w praktyce wyznacza obietnicę (ang. forward guidance) utrzymania ultraekspansywnej polityki monetarnej w USA przez bardzo długi czas. Z najnowszego wykresu preferencji członków FOMC wynika, że krótkoterminowe stopy procentowe w USA nie zostaną podniesione przynajmniej do końca 2023 roku. Co prawda marcowe "fedokropki" ujawniły istnienie 7-osobowej grupki "jastrzębi" (to o dwóch więcej niż w grudniu), to jednak zdecydowana większość członków Komitetu nie widzi możliwości podniesienia stóp procentowych nawet w 2023 roku. 

Skrajnie ekspansywna polityka Rezerwy Federalnej utrzymywana jest od marca 2020 roku. Wtedy to w odpowiedzi na krach finansowy wywołany antycovidowym zamknięciem gospodarki bank centralny USA w trybie awaryjnym ściął stopy procentowe do zera i rozpoczął bezprecedensowe oraz nieograniczone w czasie i wielkości operacje skupu papierów wartościowych (QE).  

Wyraźnej poprawie względem grudnia uległy prognozy makroekonomiczne członków FOMC. Obecnie przewidują oni, że PKB w 2021 roku urośnie o 6,5% (wobec oczekiwanych 4,2% w grudniu) oraz o 3,3% rok później. Stopa bezrobocia ma się obniżyć do 4,5% na koniec tego roku i 3,9% na koniec 2022 r. Równocześnie mediana prognoz członków Komitetu zakłada, że bazowa inflacja PCE w 2021 roku sięgnie 2,2% i nie spadnie poniżej 2% przez następne dwa lata. Oznacza to, że większość decydentów z FOMC dopuszcza do siebie możliwość „przestrzelenia” celu inflacyjnego przy utrzymaniu praktycznie zerowych stóp procentowych.

Reakcja rynków finansowych na marcowy komunikat FOMC była umiarkowanie pozytywna. Dolar osłabił się względem euro – kurs EUR/USD wzrósł z ok. 1,1901 do ok. 1,1962 o godzinie 19:30. S&P500 wymazał większość spadków z początku sesji, tracąc tylko 0,14%. Notowania złota zwyżkowały o 0,6%, do 1 741,40 USD za uncję. Niemniej jednak rentowność 10-letnich obligacji rządu USA utrzymała się blisko najwyższych poziomów od ponad roku, sięgając 1,664%.

Następne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 27-28 kwietnia.

KK

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
Inflacja oczywiście jest, tylko FED pali głupa. Bańka na akcjach, nieruchomościach, kredytach studenckich.... jaka na to rada ? Oczywiście druk ! Bo druk jest dobry na wszystko ! Jankesi bogaca się wirtualnie, a Azjaci ciężko pracują i się kształcą nie rozdając bez sensu kasy na lewo i prawo i dlatego tez się bogaca, ale realnie.Inflacja oczywiście jest, tylko FED pali głupa. Bańka na akcjach, nieruchomościach, kredytach studenckich.... jaka na to rada ? Oczywiście druk ! Bo druk jest dobry na wszystko ! Jankesi bogaca się wirtualnie, a Azjaci ciężko pracują i się kształcą nie rozdając bez sensu kasy na lewo i prawo i dlatego tez się bogaca, ale realnie. Zgadnijcie, kto wygra ten wyścig ? Chiny&Co czy USA i UE ?
demeryt_69
Od czasów Reagana dług urwał im się spod kontroli, a koszty inwazji w Afganistanie oraz Iraku były gwoździami do trumny. Obecne podrygi mają jedynie efekt przedłużania agonii. RIP :)
jas2
Bitcoin w górę. W Polsce już prawie ćwierć miliona złotych z Bicoina.
traderfr
Oczywiście, ja już obkupiony w kopalnie złota, poza jedną wszystkie na plusie 5%-18%. A dziś wpłynęła dywidenda od Barrick :)
the_mind_renewed
Tak ze magikom skończyły się króliki w kapeluszu, teraz tylko odlot czyli bezpośrednio do stanu sublimacji i odparowanie w kosmos. Przypominam że pozostała im jeszcze siła że jednym kliknięciem myszki mogą metale szlachetne zbić do zera albo poniżej. Z ropą już tak próbowali i poszło im całkiem całkiem a ropa spadła w okolice Tak ze magikom skończyły się króliki w kapeluszu, teraz tylko odlot czyli bezpośrednio do stanu sublimacji i odparowanie w kosmos. Przypominam że pozostała im jeszcze siła że jednym kliknięciem myszki mogą metale szlachetne zbić do zera albo poniżej. Z ropą już tak próbowali i poszło im całkiem całkiem a ropa spadła w okolice – 40 dolarów. Z magikiem nie wygrasz.
uorenbufet
OK.Mogą metale sprowadzić na dowolny poziom.Tylko co dalej?Myslisz,ze taki Barric sprzeda swój urobek w tej cenie?Po prostu:rozjada sie ceny fizyka i papieru z Crimexu.
uorenbufet odpowiada uorenbufet
I jeszcze jedno:różnica ropa-złoto:Ceny ropy łatwo sprowadzic do zera bo nie ma jak jej składować(brak zbiorników,tankowców etc).A złoto z aktualnego wydobycia przy za niskich cenach:ŻADEN PROBLEM-mała objętość.
traderfr
Cena ropy nie spadła do -40$ a kontrakt terminowy tuż przed wygaśnięciem bo nikt nie chciał go odkupić od szortujących ze względu na brak storage w Cushing. W USA kontrakty są z dostawą, nie da się zamknąć inaczej. Nie było tutaj żadnej manipulacji.
Teoretycznie dałoby się zbić cenę metali szlachetnych do zera tylko po co?
zarzupurka
papierowe zloto moga sobie sprowadzic do czego chca ale z fizycznym kruszcem nie jest juz tak latwo wystarczy przypomniec sobie co bylo w zeszlym roku kiedy notowania byly na poziomie $1500-1600 a fizyczne zloto siegalo 8-10k zl

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki