REKLAMA

Fed „drukuje”, złoto drożeje

2020-04-10 10:25
publikacja
2020-04-10 10:25
Fed „drukuje”, złoto drożeje
Fed „drukuje”, złoto drożeje
fot. Andy Dean Photography / / Shutterstock

W Wielki Czwartek Rezerwa Federalna ogłosiła kolejny, potężny program skupu aktywów, zasadniczo sprowadzający się do „dodruku” dolara. Kurs złota ruszył w górę, w ujęciu dolarowym osiągając najwyższy poziom od listopada 2012 roku.

Bank centralny Stanów Zjednoczonych znów poszerzył zakres swojej władzy, ogłaszając skup od banków praktycznie każdego rodzaju długu wyemitowanego przez przedsiębiorstwa i władze lokalne. To w zasadzie megabailout dla sektora bankowego, opiewający na kwotę 2,3 biliona dolarów.

Kolejne biliony USD wykreowane przez Fed z powietrza jeszcze bardziej zwiększą podaż pieniądza w Ameryce. Już teraz Rezerwa Federalna powiększa swój bilans w tempie pół biliona tygodniowo, monetyzując coraz większą część potężnego zadłużenia sektora publicznego i korporacyjnego. W środę bilans Fedu rozrósł się do przeszło 6 bilionów USD. To aż o 1,84 bln USD więcej niż miesiąc wcześniej!

Widząc skalę „dodruku” najważniejszej waluty rezerwowej świata inwestorzy rzucili się na akcje oraz na złoto. Nowojorskie kontrakty terminowe na królewski metal zakończyły czwartek zwyżką o 3,65%, osiągając poziom 1 740,80 USD za uncję. W trakcie dnia złoto było notowane nawet na 1 753,90 USD/oz., czyli najwyżej od ponad 7 lat.

Przeliczając stawki nowojorskie po bieżącym kursie USD/PLN, otrzymujemy ceny rzędu 7000 złotych za uncję, a wiec o 80 zł poniżej niedawnego rekordu wszech czasów. Tyle tylko, że fizycznego złota po tej cenie nie da się kupić. Ceny uncjowych złotych monet bulionowych u dużych polskich dilerów zaczynają się od mniej więcej 8300 zł, ale zdarzają się też oferty podchodzące pod 9 000 zł/oz.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (41)

dodaj komentarz
goldstar
Potrzebuję opinii specjalistów... na ile ten skok złota jest spowodowany paniką na rynkach i dodrukiem przez FED a na ile spowodowane przerwaniem łańcucha dostaw bo nie latają samoloty i handel wymiana jest mocno ograniczone?
antonicaracal
1 Krugerrand kosztuje w Mennicy 9170 zł .... = 2037 Euro ... Nieźle .
plutarch
Rzońca dal Rzeczpospolitej: "Skup obligacji rządu przez NBP nie jest więc wsparciem dla banków. To w praktyce podeptanie konstytucyjnego zakazu finansowania wydatków budżetu przez druk pustego pieniądza. Znalazło to potwierdzenie już w pierwszych aukcjach, które były dokonywane głównie z państwowymi bankami i poprzedzane Rzońca dal Rzeczpospolitej: "Skup obligacji rządu przez NBP nie jest więc wsparciem dla banków. To w praktyce podeptanie konstytucyjnego zakazu finansowania wydatków budżetu przez druk pustego pieniądza. Znalazło to potwierdzenie już w pierwszych aukcjach, które były dokonywane głównie z państwowymi bankami i poprzedzane transakcjami między nimi a Ministerstwem Finansów. Państwowe banki stały się pośrednikiem w pokrywaniu deficytu budżetu przez NBP, zagrażającym wartości złotego."
michaelg
Do Leotdi
Czy Ty naprawdę chcesz kamery co 2 metry i latające drony które pilnują każdego na każdym kroku?? Za wyrzucenie papierka ( taki lakoniczny przykład ) dostajesz ujemne punkty za złe zachowanie a jak tych punktów uzbierasz jakiś limit to masz zakaz podróżowania - czy naprawdę ten system jest ok? Bo ja wole dolara!
jes
W mennicach po tej cenie to można kupić etui na sztabkę.
bha
Jedno co obecnie im jeszcze wychodzi perfekt.Ale tylko do czasu !.
jes
Niestety oni mogą, my nie. Taka różnica. Chyba, że świat zmądrzeje i rozliczenia będą w kryptowalutach.
mooooo
Czyli f-35 uwzględniając inflacje jaka będzie panować wyniesie polskie społeczeństwo po jakieś 630-670 mld za sztukę ? Bardzo dobry interes zrobił polski estabiliszment
strychalskistanislaw
Gdzieś koło roku 1970 niejaki De Gaulle zrobił kuku Amerykanom II poprosił o wymianę francuzkich rezerw dolarowych na złoto zgodnie z ówczesnymi twierdzeniami USA, że $ jest wymienialny na złoto. Już wtedy okazało się że Amerykanie to oszuści i Nixon oficjalnie zawiesił wymienialność $ na złoto. Parytet $ wynosił Gdzieś koło roku 1970 niejaki De Gaulle zrobił kuku Amerykanom II poprosił o wymianę francuzkich rezerw dolarowych na złoto zgodnie z ówczesnymi twierdzeniami USA, że $ jest wymienialny na złoto. Już wtedy okazało się że Amerykanie to oszuści i Nixon oficjalnie zawiesił wymienialność $ na złoto. Parytet $ wynosił wtedy ok. 35$ za uncje złota t.j. 1 Krugerrand. Dzisiaj 1 Krugerrand kosztuje ok 1700$. To znaczy, że dzisiejszy $ ma względem złota wartość ok 2% wartości $ z lat '70 XX wieku.
=====
Obliczealem w pamięci więc proszę nie łapać mnie na tabliczkę mnożenia
znawca_wszystkiego
Amerykanie W OGÓLE nie mają złota. Te 8000 ton to kit. Tego złota nikt nie widzaiał od lata 60-tych kiedy zostało rozkradzione. Nie przeszkadza to w lewarowaniu i hedgowaniu nieistniejącego złota. NIemcy chcieli z 10 lat temu swoje 400 ton. Nie wiem czy odzyskali je, bo dostawali je w partiach po kilka ton tak jakby amerykanie Amerykanie W OGÓLE nie mają złota. Te 8000 ton to kit. Tego złota nikt nie widzaiał od lata 60-tych kiedy zostało rozkradzione. Nie przeszkadza to w lewarowaniu i hedgowaniu nieistniejącego złota. NIemcy chcieli z 10 lat temu swoje 400 ton. Nie wiem czy odzyskali je, bo dostawali je w partiach po kilka ton tak jakby amerykanie je dopiero kupowali..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki