REKLAMA

Fed „dodrukował” kolejny bilion dolarów

2020-03-27 09:10
publikacja
2020-03-27 09:10
Fed „dodrukował” kolejny bilion dolarów
Fed „dodrukował” kolejny bilion dolarów
fot. MDOGAN / / Shutterstock

Od początku marca suma bilansowa banku centralnego Stanów Zjednoczonych zwiększyła się o ponad bilion dolarów. To interwencja monetarna na skalę podobną do tego, co działo się jesienią 2008 roku.

Według stanu na 25 marca 2020 roku aktywa systemu Rezerwy Federalnej wynosiły 5 254 278 mln dolarów, czyli ponad  5,25 bilionów USD (1 bilion to 1 000 miliardów, czyli milion milionów). Przez tydzień zwiększyły się o 586 mld USD, a od początku marca Fed skupił papiery za przeszło bilion dolarów.

To pierwsze statystyki ujmujące ogłoszony w połowie miesiąca program kolejnego „ilościowego poluzowania” (ang. quantitative easing). W ramach QE Fed kupuje obligacje, płacąc za nie świeżo wykreowanymi USD (technicznie polega to na zwiększeniu rezerw banków na rachunkach Fedu). W poniedziałek 23 marca Rezerwa Federalna ogłosiła nieograniczone QE, deklarując zakup każdej ilości długu.

Od miesiąca Fed kupuje więc wszystko, od wszystkich i po każdej cenie. To monetyzacja dolarowego długu na skalę do tej pory widzianą tylko raz: we wrześniu i w październiku 2008 roku, gdy bank centralny USA powiększył swój bilans o 1,2 bln USD w ciągu dwóch miesięcy po upadku banku Lehman Brothers. Wtedy był to potężny bail-out dla banków z Wall Street.

Dziś jest to ostateczna próba podtrzymania walącego się domku z kart, jakim jest współczesny system finansowy. Systemu, który bez nieustannej kreacji długu nie jest w stanie funkcjonować i który dba tylko o dłużników, tłamsząc oszczędzających. To system, który prawdopodobnie upada na naszych oczach. Będzie to upadek powolny i długotrwały, z którego dopiero po latach wyewoluuje nowy ład monetarny.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
sel
Anglicy też do końca wymieniali Funty na złoto i srebro , aż zabrakło i splajtowali , na ich miejsce wszedł dolar i raz już splajtował w 1971r teraz znowu udaje że jest wymienialny na złoto i srebro gdy całego złota na świecie jest mniej niż ten dodruk, a srebra rocznie wydobywa się za kilkanaście miliardów ..
warszawyak
Dolal to najabardziej bezwartościowy papier uważany za piniądz jak to mawia JV Rostowski . Banksterzy drukując bez ograniczenia piniądze ( dolaly , euro czy franki ) dążą do likwidacji tego instrumentu by zamienić go na chociażby punkty za wykonaną pracę , którymi wszczepionym chipem będziemy rozliczać się za potrzebne Dolal to najabardziej bezwartościowy papier uważany za piniądz jak to mawia JV Rostowski . Banksterzy drukując bez ograniczenia piniądze ( dolaly , euro czy franki ) dążą do likwidacji tego instrumentu by zamienić go na chociażby punkty za wykonaną pracę , którymi wszczepionym chipem będziemy rozliczać się za potrzebne do życia towary bądź usługi. W wielu filmach fabularnych jest to przedstawione .
leotdi
Śmieszą mnie te komentarze nt. upadku dolara i imperium USA. Solar da jeszcze popalić, bo inne waluty nie są lepsze, choćby EUR czy YEN, a nawet funt. Jak trwoga to do dolara, i tak będzie i tym razem, podczas apokalipsy.
rafa987
Lepiej aby domek nie upadł....pieniądze...kawałki papieru wymyślono je abyśmy nie musieli się zabijać o jedzenie.....
1as
A mnie się wydaje, że będzie to upadek gwałtowny i błyskawiczny, tak jak upada właśnie domek z kart.
A wtedy, ratuj się kto może...
johnnypolack
I znowu mocno w żyłę. Dealer dostarczy każdą ilość ale to może być złoty strzał.
rafa987
Nadciąga przedstawienie w finansowe zaświaty wstąpienie.....
tysiak35
Jak przejrzałem amerykańskie indeksy to dopiero początek spadków , a jak będą puszczać drukarki to obniżą dolara do złotówki i tak spłacą wszystkie długi .
ogoreq
myslisz, ze złotówka umocni sie wzgledem dolara i euro po wydrukowaniu obiecanej kasy przez FED?

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki