REKLAMA

Farmaceuta zaszczepi przeciw grypie

2021-09-22 06:50
publikacja
2021-09-22 06:50
Farmaceuta zaszczepi przeciw grypie
Farmaceuta zaszczepi przeciw grypie
fot. BaLL LunLa / / Shutterstock

Już nie tylko iniekcje antycovidowe mają być możliwe w aptece, z tym że te są bezpłatne. Za inne będziemy musieli zapłacić – informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".


W Ministerstwie Zdrowia rozważany jest pomysł, żeby dać nam możliwość załatwienia sprawy szczepień przy jednej wizycie w aptece. Preparat przeciwgrypowy byłby odpłatny, ale sporo osób mogłoby skorzystać z refundacji na różnym poziomie: na przykład 100 proc. dotyczyłoby np. seniorów od 75. roku życia, kobiet w ciąży czy dzieci – podaje gazeta.

"Argument jest taki, że włączenie w szczepienia aptek odciążyłoby przychodnie i pozwoliłoby zaoszczędzić, dzięki czemu za darmo można by wprowadzić szczepienia przeciwko HPV, początkowo tylko dla dziewczynek" – czytamy na łamach "DGP".

Środowisko farmaceutów, które od dawna walczy o prawo do szczepienia, wskazuje, że to, jak w praktyce mogłoby wszystko wyglądać, zależy od szczegółowych regulacji.

"Ich zdaniem opcja minimum jest taka, że to lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia i wystawia mu receptę. Na jej podstawie wydawana jest szczepionka i wykonuje się zastrzyk w aptece. Drugie rozwiązanie to kwalifikacja do szczepienia przez farmaceutę" – podaje gazeta.

Najbardziej oczekiwane – jak dodaje dziennik – jest jednak danie farmaceutom prawa do wystawiania recept. Obecnie mogą to zrobić tylko dla siebie albo dla rodziny. (PAP)

pad/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
kenn
Po akcji Covid teraz już każda szzczepionka będzie podejrzana, a właściwie to cały biznes farmacetyczny
samsza
Szczepieniami mógłby zajmować się każdy, wystarczy instrukcja do każdego preparatu, dla mniej inteligentnych może być wyłącznie obrazkowa. Ze strony pacjenta, musiałby on poznać przeciwskazania i tylko podpisać, że się zapoznał. Info może być przecież w necie, a od każdego zależałoby żeby wykluczyć co trzeba.
szymon_xyz
Pytanie czy "każdy" udzieliłby pomocy w przypadku reakcji uczuleniowej. Nie bez przyczyny po szczepieniu trzeba odczekać 15 min. pod okiem medyka.
samsza odpowiada szymon_xyz
1) są reakcje późne, 15 min. to pic dla mas, że wszystko jest pod kontrolą
2) każdy potrafi namówić klienta, żeby się położył (chyba że już leży) i podłożyć coś pod nogi, a następnie wezwać pomoc
3) w rezerwie wystarczy adrenalina, są preparaty dla pacjentów (czyli wszystkich, bez wiedzy medycznej też),
1) są reakcje późne, 15 min. to pic dla mas, że wszystko jest pod kontrolą
2) każdy potrafi namówić klienta, żeby się położył (chyba że już leży) i podłożyć coś pod nogi, a następnie wezwać pomoc
3) w rezerwie wystarczy adrenalina, są preparaty dla pacjentów (czyli wszystkich, bez wiedzy medycznej też), które podaje on sobie sam; wiedza jak to zrobić jak widać, nie wykracza poza zdolności "normalnego" człowieka.
Nie oszukujmy się, punkty szczepień to nie szpital, nawet lekarz, nie ma tam innych środków niż opisałem, przy złym rozwoju sytuacji też więcej nie wskóra.
kenn odpowiada samsza
Zgadza się. Jak są problemy po szczepieniu to i tak podstawia się karetkę
3456
ha ha ha darmowa szczepionka , ale dowcip i to nie smaczny .
knl111
Naprawdę zapłaciłeś za szczepionkę przeciwko Covid-19? No to dałeś się naciągnąć :-)
abcx odpowiada knl111
Za Covid-19 przecież też nie jest bezpłatna, płatność będzie w przyszłym roku w postaci nowej składki zdrowotnej...
knl111 odpowiada abcx
Tyle, że niektórzy zapłacą niższą składkę zdrowotną. Więc idąc Twoim tokiem rozumowania to można by przyjąć, że za przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 otrzyma się wynagrodzenie.
zenonn odpowiada knl111
Każdy zapłacił, w podatkach

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki