Facebook śledzi aplikacje mobilne, nawet jeśli nie masz konta

Samo uruchomienie aplikacji mobilnej może oznaczać, że do Facebooka trafiają nasze dane. Po kilku miesiącach od opisania tej praktyki przez organizację Privacy International nadal kilka popularnych programów pozwala śledzić swoich użytkowników, niezależnie od tego, czy korzystają z sieci społecznościowej.

W grudniu 2018 r. organizacja Privacy International opublikowała raport opisujący mechanizm śledzenia użytkowników w wielu popularnych aplikacjach mobilnych. Producenci oprogramowania, często wykorzystują pakiety narzędzi przygotowane przez Facebooka. Pomagają one we wdrożeniu popularnych funkcji, bez konieczności samodzielnego przygotowywania kodu.

(YAY Foto)

Pakiety udostępniane przez deweloperów największej sieci społecznościowej przekazują jednak pewne informacje Facebookowi. Domyślnie w momencie uruchomienia aplikacji dane o zdarzeniu przesyłane są do amerykańskiego giganta. Jak wskazuje Privacy International, dzieje się tak niezależnie od tego, czy użytkownik jest zalogowany do serwisu społecznościowego, wylogowany z niego lub nie posiada w ogóle konta.

Ponieważ wraz z danymi sygnalizującymi uruchomienie lub zamknięcie aplikacji przesyłany jest identyfikator reklamowy Google, firma może łatwo połączyć powiązane z nim informacje i profilować użytkowników. Zbierając dane z różnych aplikacji mobilnych, Facebook uzyskuje wgląd w zwyczaje i zainteresowania dużej grupy korzystających ze smartfonów.

Na liście aplikacji mobilnych „raportujących” do Facebooka w grudniu znalazły się m.in. Spotify i Skyscanner. Organizacja poinformowała wszystkich producentów o niebezpieczeństwach związanych z mechanizmem przesyłania statystyk. W marcu 2019 r. powtórzono badanie. Dwie trzecie z przetestowanych aplikacji po aktualizacjach nie kontaktuje się już z Facebookiem w momencie startu.

Wciąż jednak niektóre popularne programy wysyłają dane do firmy Marka Zuckerberga. Należą do nich m.in. Yelp (aplikacja pozwalająca oceniać miejsca i wyszukiwać rekomendacje) oraz Duolingo (wspomagająca naukę języków obcych). Privacy International poinformowała o sprawie europejskie instytucje zajmujące się ochroną danych osobowych. Organizacja zwróciła się także do Facebooka z żądaniem zmiany domyślnego zachowania pakietu Facebook Software Development Kit. Zdaniem instytucji wykorzystywany mechanizm jest niezgodny z regulacjami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

MK

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 38 waszmalvie

Nowy wspanialy swiat by Aldous Huxley
Nastepny etap: microchipy i somma

! Odpowiedz
0 2 glos_rozsadku

no, a warunkowanie dzieci już jest (seksualizacja poprzez tzw. "edukację seksualną")

! Odpowiedz
0 49 atari65xe

Osoby które posiadają konto Google polecam proponuję wejście na stronę myactivity.google.com . Lepsze niż posiadanie teczki w SB za komuny.

! Odpowiedz
0 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 50 mba_tomy

A gdybym napisał, że duże korporacje szukając pracownika na bardzo odpowiedzialne stanowisko mogą zlecić takiej firmie inwigilacyjnej sprawdzenie kandydata, to ktoś by mi uwierzył? Następuje szybka weryfikacja, czy kandydat napisał prawdę w CV, jakie ma prawdziwe hobby, jakie ogląda filmy, co kupuje, gdzie przebywa, itp. Na tej podstawie stwierdzą, czy będzie lojalny dla firmy, czy można go kontrolować, czy ambitny, czy poświęci swoją rodzinę i znajomych dla dobra firmy. A co jeśli telefon kandydata pożyczy na minutę kolega, który lubi porno i hazard?

Oczywiście takich przykładów może być więcej. Np. próba wzięcia kredytu, ubezpieczenie, podpisanie kontraktu, wybór uczelni, wynajęcie mieszkania, itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 56 talmud

mossad kontroluje WSZYSTKO - tak wyglada "JEDYNA demokracja" na bliskim wschodzie........

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.