Ewakuacja i kontrole po serii alarmów bombowych

Po serii alarmów bombowych policja rozpoczęła pirotechniczne sprawdzanie kilkunastu obiektów w Polsce - powiedział w piątek PAP st. asp. Robert Opas z Komendy Głównej Policji. W budynkach już sprawdzonych nie znaleziono materiałów wybuchowych.

Ewakuacja i kontrole po serii alarmów bombowych
Ewakuacja i kontrole po serii alarmów bombowych (fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / FORUM)

Jak powiedział Opas, akcja zaczęła się po rozesłanym ok. godz. 13 anonimowym e-mailu do kilkunastu instytucji w całej Polsce, w tym mediów i galerii handlowych. Niektóre obiekty ewakuowano (nie wszędzie było to konieczne), do niektórych po sprawdzeniu już wrócili pracownicy.

Jednobrzmiąca wiadomość dotarła do instytucji m. in. w Krakowie, Katowicach, Olsztynie, Wrocławiu i Warszawie. Sprawcy grozi do ośmiu lat więzienia, a - jak przypomniał Opas - naraża się on także na roszczenia cywilne.

Jedną z zawiadomionych o bombie instytucji była warszawska Giełda Papierów Wartościowych. "Takie zdarzenie miało miejsce, doszło do ewakuacji budynku, w którym znajdują się nasze biura. W konsekwencji zostały wdrożone odpowiednie procedury. Na miejscu były służby, które sprawdziły budynek i pracownicy już wrócili do pracy" - poinformowało PAP biuro prasowe Giełdy. "Nic nie znaleziono, to był fałszywy alarm" - dodano.

"To, co jest najważniejsze to jest to, że nie doszło do przerwania sesji giełdowej i notowania odbywają się w sposób niezakłócony" - poinformowano PAP w biurze prasowym GPW.

Wg policji fałszywe alarmy bombowe stały się w ostatnim czasie bardzo częste. Tylko w stolicy pod koniec marca i na początku kwietnia doszło do dwóch dużych ewakuacji lotnisk - warszawskiego im. Chopina i modlińskiego. W obu przypadkach zatrzymano sprawców.

Pod koniec kwietnia MSWiA zapowiedziało powołanie specjalnego zespołu, którego zadaniem będzie wypracowanie rekomendacji prawno-proceduralnych dot. fałszywych alarmów, angażujących służby i generujących ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. (PAP)

brw/ jzi/ as/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~asd

Czy to nie dziwne, że te alarmy bombowe pojawił się akurat wtedy, gdy rząd próbuje przeforsować swoją "ustawę antyterrorystyczną"? Obstawiam, że żadnych winnych nie znajdą w tej sprawie.

! Odpowiedz
1 1 ~Special_Rulez

Żadne alarmy bombowe!!!. Metodyka działania polskich służb specjalnych.Służby specjalne RP ćwiczą przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Ciężko jest zorganizować ćwiczenia takiego czegoś -za duży koszt i za dużo reżyserki. Wolą więc popodkładać w rożnych miejscach pudełka a później zadzwonić ze bombka - i ćwiczenia są live w realu za niski koszt. Sami oczywiście przyrżną głupa ze to nie oni.W mediach wpuści się informację, że niby powołują zespół do walki z terroryzmem i szukają sprawcy. Inwigilacja jest potrzebna itp.
Wszystko w imię szeroko pojętego bezpieczeństwa Polski. Powodzenia ABW i inni ;-) Ćwiczcie nadal - trening czyni miszcza :-D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~endi

Bo nie ma kary więc są takie alarmy utrudniające życie niewinnym ludziom , a państwu dające zielone światło do dalszej inwigilacji . Ja bym skorzystał ze sprawdzonej acz skutecznej metody odstraszania Saddama , mianowicie dorwałbym takiego delikwenta , posadził w piaskownicy , do łapki włożył granat a do zawleczki przywiązałbym sznureczek ... film z całej akcji zamieściłbym w internecie i telewizji , gwarantuje skończyłyby się fałszywe zamachy bombowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~mecenas_Roman

............................. Terroryści z Państwa nie są zagrożeniem dla Polaków. Okazało się, że zagrożeniem są Terroryści z KOD. PO. Nowoczesnej.

! Odpowiedz
5 0 ~wm341

I z PiSu. Wysadzający w powietrze komendy na warszawskich Włochach.

! Odpowiedz
2 15 ~miro

wycie sb-ków na ulicach nie pomogło to teraz sieją terror podkladajac bomby

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 0 ~Marekcukeberk

Bumba? A 5 stów ni ma... a w Bydgoszczu dostali...

! Odpowiedz
9 19 ~bandit

KOD działa......

! Odpowiedz
11 16 ~hehe

A w panoramie cenzura - ani słowa o tym, pis milczy również w sprawie pielęgniarek z centrum zdrowia dziecka czyli cenzura ustrojowa ma się dobrze - hehe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil