REKLAMA

Eurostat: inflacja w Polsce powyżej 5 proc. Wyższa tylko na Węgrzech

Michał Żuławiński2021-05-19 11:11analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-19 11:11

Polska nie jest już krajem o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej. W najnowszym zestawieniu Eurostatu minimalnie wyprzedzili nas Węgrzy. W obu krajach ceny rosną zdecydowanie szybciej niż w jakimkolwiek innym regionie UE.

Eurostat: inflacja w Polsce powyżej 5 proc. Wyższa tylko na Węgrzech
Eurostat: inflacja w Polsce powyżej 5 proc. Wyższa tylko na Węgrzech
fot. alexfan32 / / Shutterstock

Kwiecień był miesiącem wzrostu inflacji w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. W całej wspólnocie średni wzrost cen towarów i usług wyniósł 2 proc. w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej europejscy statystycy odnotowali wzrost o 1,7 proc. Niższe tempo wzrostu cen obserwowane jest w strefie euro – 1,6 proc. w kwietniu wobec 1,3 proc. w marcu.

W porównaniu z marcem roczna dynamika inflacji wzrosła w 23 krajach, w jednym pozostała bez zmian, a w trzech spadła. Ową trójkę tworzą Holandia (z 1,9 proc. do 1,7 proc.), Austria (z 2 proc. do 1,9 proc.) oraz Portugalia (z 0,1 proc. do -0,1 proc.). Ten ostatni kraj jest też obok Grecji (-1,1 proc.) jedynym członkiem UE, w którym Eurostat dopatrzył się deflacji.

Z polskiej perspektywy ważniejszy jest rzecz jasna rzut oka na górną część zestawienia. W ostatnich miesiącach to Polska była krajem o najwyższym poziomie inflacji w UE. Miniony miesiąc doprowadził do drobnej roszady – na pozycję inflacyjnego lidera wspólnoty wskoczyły Węgry (5,2 proc.), jednak Polska jest tuż za nimi (5,1 proc.). Skład podium uzupełnia Luksemburg (3,3 proc.).

Po raz ostatni inflacja HICP była w Polsce wyższa niż 5 proc. w czerwcu 2001 r. (6,1 proc.). Wówczas jednak Polska wychodziła z okresu wysokiej inflacji, która w 2000 r. przyjmowała dwucyfrową dynamikę.

Prowadzenie Węgier w najnowszym rankingu nie było zaskoczeniem. W ubiegłym tygodniu tamtejszy urząd statystyczny KSH pokazał dane, według których krajowa inflacja wyniosła 5,1 proc.

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. Dla przypomnienia – w miniony piątek GUS poinformował, że kwietniowa inflacja w Polsce wyniosła 4,3 proc. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Przykładowo, w metodyce HICP większą wagę mają usługi finansowe, które ostatnio w Polsce drożeją w tempie blisko 50-procentowym w skali roku. Na ten temat wypowiadał się ostatnio także prezes NBP Adam Glapiński.

Wśród komentatorów panuje powszechne przekonanie, że inflacja w Polsce będzie nadal rosnąć – jedynym sporem jest to, na ile jest to zjawisko przejściowe (wynikające z otwarcia gospodarki, niskiej bazy sprzed roku itp.), a na ile ma charakter trwały. Na ten pierwszy scenariusz stawia prezes NBP Adam Glapiński, który w ubiegły piątek stanowczo protestował przeciwko stwierdzeniu, jakoby RPP lekceważyła inflację. Z kolei w ubiegłym tygodniu głos zabrał inny członek polskich władz monetarnych, Eugeniusz Gatnar. Jego zdaniem już w czerwcu inflacja w Polsce może przekroczyć 5 proc.

Dzisiejszy raport Eurostatu kończy serię danych o inflacji w kwietniu, w skład której poza wspomnianym odczytem CPI wchodziła także poniedziałkowa publikacja raportu NBP o inflacji bazowej. Na kolejną porcję danych o inflacji poczekać będziemy musieli do 1 czerwca, kiedy GUS przedstawi wstępny szacunek tempa wzrostu cen w maju.

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (117)

dodaj komentarz
vacarlus
LUDZIE RATUJMY SIĘ PRZED INFLACJĄ - 10% dywidendy na XTB i międzynarodowy rozwój -XTB zarabia na zmienności np ostatnie zawirowania na rynkach to czysty zysk.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Żona Gomułki, Liwa Szoken, też 'góralka' :)
itso_argumentum_ad_ignorantiam
widocznie kogoś poraził twój blask
harrytracz
@marok - skoro wg cb jednym z czynników inflacji jest wyższa cena ropy i surowców to gdzie jest pan Kaczyński z tym swoim zacnym kanisterkiem na którym namalował ile to niesprawiedliwych podatków płacimy? Niech opowie jak zły i niesprawiedliwy jest system podatkowy że płacimy podatek od podatku w paliwie. Hę? Przecież to właśnie @marok - skoro wg cb jednym z czynników inflacji jest wyższa cena ropy i surowców to gdzie jest pan Kaczyński z tym swoim zacnym kanisterkiem na którym namalował ile to niesprawiedliwych podatków płacimy? Niech opowie jak zły i niesprawiedliwy jest system podatkowy że płacimy podatek od podatku w paliwie. Hę? Przecież to właśnie mówił, niech bierze ten kanisterek i nam przypomni.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
no jak gdzie załatwia pieniądze w nowym ładzie aby wszystkim starczyło żeby pieniądze puścić z dymem
marok
Podatki na paliwo , choć sa wysokie, należą do najniższych w Polsce na tle krajów Unii. W Holandii benzyna 95 kosztuje blisko 9 złotych, mimo że Holendrzy płacą za ropę na rynku tyle samo co Polacy.
drabio odpowiada marok
Daj mi minimalna place 1900 EUR jak w Holandii to spokojnie będzie mnie stać na paliwo po 9 PLN przypominam w Pl minimalna płaca to prawie 500 EUR :).

Śmiać mi się chce na to co piszesz...
pstrzezek
Obserwuje z uśmiechem jak troll @marok uwija się pod artykułem. Jakoś nie kojarzę tych twoich "konkretów" Chyba że przekaz z TVP to dla ciebie konkrety. Masz mgliste pojęcie o ekonomii jeszcze mniejsze o polityce a krzyczysz ile wlezie. To tylko potwierdza powiedzenie że dzwon głośny bo w środku pusty
marok
Piszesz o sobie, sam żadnych konkretów nie podałeś, a wylałeś masę obelg nieuzasadnionych. Moje konkrety są we wpisach pod spodem, ale trzeba najpierw czytać ze zrozumieniem.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki