Erdogan: Izolacja Kataru wbrew islamskim wartościom

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował sankcje nałożone na Katar przez jego sąsiadów z regionu Zatoki Perskiej, nazywając je "nieludzkimi i sprzecznymi z islamskimi wartościami". Wykorzystywane metody są równoznaczne z "karą śmierci" - ocenił.

(fot. Umit Bektas / FORUM)

"Co do Kataru popełnia się bardzo poważny błąd. Izolowanie kraju we wszystkich sferach jest nieludzkie i sprzeczne z islamskimi wartościami. To tak jakby na Katar wydano wyrok śmierci" - powiedział we wtorek Erdogan, zwracając się do członków swej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

"Katar, obok Turcji, wykazał się najbardziej zdecydowanym stanowiskiem wobec organizacji terrorystycznej, jaką jest Państwo Islamskie. Krzywdzenie Kataru poprzez kampanię oszczerstw nie ma sensu" - dodał Erdogan.

Prezydent zapowiedział, że podczas wtorkowej telekonferencji omówi sytuację z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i emirem Kataru szejkiem Tamimem ibn Hamadem as-Sanim. Według Erdogana król Arabii Saudyjskiej Salman powinien przewodzić wysiłkom w kierunku rozwiązania kryzysu.

Wcześniej tureckie MSZ zapowiedziało, że w najbliższych dniach Erdogan ma rozmawiać na temat konfliktu wokół Kataru z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Prezydent Turcji zapewnia, że będzie nadal wspierał Katar i twierdzi, że konflikt powinien zostać rozwiązany przed upływem ramadanu, pod koniec czerwca.

Napięcie w regionie rośnie od 5 czerwca, kiedy to Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terrorystów i Iranu. W ślad za Rijadem poszły m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn i Jemen. Państwa te zastosowały też sankcje polegające na zamknięciu granic lądowych i morskich z tym niewielkim emiratem i zablokowały jego połączenia lotnicze.

Turcja utrzymuje bliskie stosunki z Katarem, zasobnym w gaz emiratem, z którym łączą ją bliskie stosunki handlowe.

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 20 ~Bartek

Islamskie wartosci buhaha

! Odpowiedz
5 22 ~Jon

Islamskie wartości...to wyrznięcie chrześcijan.Na szczęście nie ma juz na zachodzie chrześciaj,tylko wyznawcy boga Mamona.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil