REKLAMA

Emilewicz sceptyczna wobec tzw. testu przedsiębiorcy

2019-03-27 14:28
publikacja
2019-03-27 14:28

Tzw. test przedsiębiorcy, nad którym pracuje MF, to ryzykowne rozwiązanie - oceniła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów.

fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera

Jak informowało PAP w poniedziałek MF, resort pracuje nad tzw. testem przedsiębiorcy, który pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

"Naszym zdaniem to jest ryzykowne rozwiązanie. Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy" - wskazała Emilewicz.

Szefowa MPiT zaznaczyła, że jej resort jest sceptyczny co do tego rozwiązania. "Dzisiaj będziemy rozmawiać na pewno z MF na ten temat" - zapowiedziała.

Wyjaśniła, że przedstawiciele MPiT będą wskazywać na to, że rozwiązanie, które mamy dzisiaj w systemie podatkowym jest korzystne. "Przedsiębiorcy się w nim odnajdują i dobrze czują" - podkreśliła.

"Nie chcielibyśmy utracić, wyrzucić z rynku podmiotów gospodarczych. A przypomnę, że mali i średni przedsiębiorcy to ponad 2 mln podmiotów. To dzisiaj tak naprawdę podstawa polskiego systemu gospodarczego" - wskazała.

W poniedziałek wiceminister finansów Filip Świtała mówił, że jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm.

Według niego mamy bowiem przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. "To przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają () zakaz pracowania dla kogokolwiek innego - mówił.

Ocenił, że jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to nie zgadza się na to, aby sobie wiązać ręce, tylko stara się o dywersyfikację ryzyka. Ja tej dywersyfikacji ryzyka nie widzę w przypadku wielu tzw. mikroprzedsiębiorców - powiedział. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, tylko zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Z kolei dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski informował w poniedziałek, że resort jest świadomy wyzwań związanych z tzw. testem, "będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
Znamienne, że też żaden pisior się nie zastanowi, dlaczego ludziom opłacają się takie kombinacje? Obniżcie koszty pracy, to problem sam zniknie
karbinadel
Następny będzie test na Polaka. Prawdziwego Polaka. Ci, co go nie zaliczą, będą płacić dwa razy wyższe podatki. I w ten sposób finansowanie piątki przez gorszy sort zapewnione
carlito1
A tak po za tym... Ło matko co to jest na tym zdjęciu/....???? :/
karbinadel
Na zdjęciu jest kwiat pisowskiej inteligencji. Brakuje tylko Marka Suskiego :)
carlito1
Zdecydowanie testy dla urzędasów czy oby na pewno nie są w urzędzie po znajomości, czy przypadkiem nie jest to po prostu cieplutka dożywotnia posadka dla babki, matki, córki... Oraz czy ich iloraz inteligencji wynosi choćby ponad 0......
lockvestor
Myślę, że można spokojnie wdrożyć tzw. test urzędnika, ponieważ nie jest jasne czy wszyscy urzędnicy spełniają normy umysłowe w kwestii wymyślania idiotycznych pomysłów, a tak panowałoby pewnego rodzaju ustandaryzowanie głupoty w tym obszarze.
donkojot
"Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, tylko zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane." Panie Świtała, nie mam nic przeciwko wprowadzenia podatku liniowego w wysokości 19% dla każdego, to by było w miarę uczciwe o ile o uczciwości mowa.
zenonn
"mali i średni przedsiębiorcy to ponad 2 mln podmiotów". Z rodzinami to kilka milionów
PiS już przegrał wszelkie wybory. Pisiewicze mogą szukać roboty.
Nieskazitelnie uczciwy kartofel i krokodyl i ferajna. Banda.
Fuj
smallsaver
Liczebnie niestety nie przebiją 9 milionów emerytów i rencistów z trzynastkami i beneficjentów 500+.

Powiązane: Podatek liniowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki