REKLAMA

EBC zdaje sobie sprawę z niepewności w gospodarce, czeka na projekcje na 2021 r.

2018-11-22 14:30
publikacja
2018-11-22 14:30

EBC zdaje sobie sprawę z niepewności, które dotykają gospodarkę, jednak bankierzy uznali, że są one niewystarczające do zrewidowania stanowiska ws. dalszego wzrostu PKB w strefie euro - wynika z protokołu z październikowego posiedzenia EBC. Bankierzy w grudniu mają opublikować projekcje na 2021 r.

/ fot. Kai Pfaffenbach / FORUM

"Należy podkreślić, że napływające dane, choć nieco słabsze niż oczekiwano, pozostają ogólnie spójne z trwającą w szerokim zakresie ekspansją gospodarki strefy euro i stopniowo rosnącą presją inflacyjną" - napisano w protokole po posiedzeniu EBC.

"Zasadnicza siła gospodarki strefy euro, a także coraz więcej dowodów na wzrost presji płacowej, wspierają przekonanie, że zbliżanie się inflacji w okolice celu Rady Prezesów będzie kontynuowane i utrzyma się nawet po stopniowym wycofywaniu zakupów netto aktywów" - dodano.

W protokole zaznaczono jednak, że nadal potrzebne są bodźce wspierające wzrost presji płacowej i inflacji w średnim okresie.

"Wsparcie to będzie nadal zapewniane przez zakupy aktywów netto do końca roku, przez znaczne zapasy zakupionych aktywów i związanych z nimi reinwestycji, oraz przez ulepszone wytyczne dotyczące przyszłych głównych stóp procentowych EBC" - wynika z protokołu.

Bankierzy utrzymali ocenę ryzyka dla wzrostu PKB w strefie euro jako "zasadniczo zrównoważone". Wśród głównych ryzyk dla wzrostu gospodarczego wymienili m.in. protekcjonizm i eskalacje konfliktów handlowych.

"Równie ważne było podkreślenie, że ryzyko związane z perspektywami wzrostu w strefie euro można wciąż oceniać jako zasadniczo zrównoważone, zgodnie z wcześniejszymi ocenami, aczkolwiek ryzyko związane z protekcjonizmem, słabymi stronami na rynkach wschodzących i niestabilnością rynków finansowych pozostało znaczące" - dodano.

W minutkach EBC zaznaczono, że cierpliwość i wytrwałość jest uzasadniona w odniesieniu do polityki pieniężnej.

"Ciągłość i stałość w odniesieniu do polityki pieniężnej były szczególnie uzasadnione w środowisku, które wciąż podlegało wielu niepewnościom i słabościom" - napisano.

Nowe projekcje w grudniu mają uwzględnić po raz pierwszy prognozy na 2021 r.

"Bankierzy uzgodnili, że projekcje ekspertów z grudnia 2018 r., które będą dostępne na kolejnym posiedzeniu, będą stanowić okazję do bardziej dogłębnej oceny" - napisano.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podczas posiedzenia z 25 października bez zmian podstawowe stopy procentowe oraz pozostałe parametry polityki monetarnej - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. Bank utrzymał również forward guidance dla stóp proc., QE i polityki reinwestycji spłat kapitału.

Według obecnego forward guidance podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej przez lato/do lata ("through the summer") 2019 r., a ws. QE EBC nadal potwierdza zamiar całkowitego wygaszenia QE do zera z końcem grudnia 2018 r., przy obniżeniu od października miesięcznej skali skupu aktywów netto do 15 mld euro.

"Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie" - napisano w komunikacie po październikowym posiedzeniu.

"Bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w eurolandzie nadal pozostaje +zasadniczo zrównoważony+, choć nasiliły się zagrożenia" - poinformował na konferencji po październikowym posiedzeniu Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Zdaniem bankiera, nie ma powodów, by wątpić w zmierzanie inflacji do celu.

"Nie mamy powodów, by wątpić w naszą pewność, że inflacja stopniowo zmierza do celu. Jednocześnie przyznaliśmy, że polityka musi pozostać akomodacyjna, a znaczny stopień wsparcia monetarnego jest wskazany" - powiedział w październiku Draghi.

Ostatnie w 2018 r. posiedzenie EBC odbędzie się 13 grudnia.

Rynek przyjął komunikat EBC neutralnie. Kurs eurodolara rośnie w o 0,07 proc. do 1,1403. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki