REKLAMA

EBC nie zmienia stóp. Czekamy na Draghiego

2017-09-07 13:45
publikacja
2017-09-07 13:45

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, na rekordowo niskich poziomach i wykluczył ich dalsze obniżanie. Uwaga rynku ponownie koncentruje się na tym, co powie prezes Mario Draghi.

/ FORUM

Rada Prezesów EBC na lipcowym posiedzeniu postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących (0,00 proc.) oraz stopy kredytu w banku centralnym (0,25 proc.) i depozytu w banku centralnym (-0,40 proc.) na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie. Taka decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Ponadto Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto, w wysokości 60 mld euro miesięcznie, mają być prowadzone do końca grudnia 2017 roku. W razie potrzeby EBC ma prowadzić QE „tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu”, jest też gotowy do „wydłużenia programu lub zwiększenia jego skali”.

- Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia - czytamy w dokumencie.

Przypomnijmy – w czerwcu z komunikatu EBC wykreślono fragment o „niższym poziomie stóp”, a w lipcu Mario Draghi zapowiedział, że Rada Prezesów zajmie się przyszłością QE jesienią tego roku.

Rynkowy stan gry przed dzisiejszym posiedzeniem EBC oraz oczekiwania inwestorów względem prezesa Mario Draghiego opisywaliśmy w artykule „Bomba QE" czeka na rozbrojenie. Wszystkie oczy na EBC i Draghiego”.

Konferencja z udziałem prezesa EBC rozpocznie się o 14.30. Po jej zakończeniu opublikujemy obszerne podsumowanie wypowiedzi Mario Draghiego oraz reakcji rynków finansowych.

Wczoraj zakończyło się posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. Podsumowanie konferencji prasowej z udziałem prezesa NBP znajdziesz w artykule „Glapiński: Stopy bez zmian do końca 2018 r. Czy zostanę przegłosowany? Nie wiem”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
abcx
A co on biedy może zrobić, podniesienie stóp powoduje automatyczne bankructwo krajów południa, obecne stopy będą do końca świata (końca euro?) i jeden dzień dłużej...
open_mind
„Czekamy na Draghiego” Pewne jest że nie powie prawdy, przypudruje pocieszy a część rozśmieszy. Jeśli myślicie że obecna światowa sytuacja jest normalna i na dobrej drodze do ożywienia gospodarczego to ja przyznaję – Jestem nienormalny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki