REKLAMA
BADANIE

Tak drożeje pizza. Polacy mają powody do narzekań [Wykres dnia]

2023-02-08 11:30, akt.2023-02-09 08:45
publikacja
2023-02-08 11:30
aktualizacja
2023-02-09 08:45

Z okazji międzynarodowego Dnia Pizzy statystycy Eurostatu przyjrzeli się cenom najsłynniejszej włoskiej potrawy. Miłośnicy pizzy w Polsce mają powody do narzekań, ale ich portfele nie cierpią tak bardzo, jak mieszkańców kilku innych państw Unii Europejskiej.

Tak drożeje pizza. Polacy mają powody do narzekań [Wykres dnia]
Tak drożeje pizza. Polacy mają powody do narzekań [Wykres dnia]
fot. Engin Akyurt / / Pexels

Jeszcze na początku 2022 r. pizza drożała w UE w akceptowalnym, nieco ponad 2-proc. tempie w skali roku. Jednak w kolejnych miesiącach dynamika cen gwałtownie przyspieszyła. W grudniu za pizzę płacono już niemal 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Amatorzy włoskich placków w Polsce muszą się mierzyć z jeszcze szybszym wzrostem cen - przekroczył on 19 proc. Bez większych konsekwencji dla portfeli pizzą mogą się nadal zajadać mieszkańcy Luksemburga i Włoch, gdzie ceny skoczyły o niespełna 10 proc. Fatalnie wygląda sytuacja na Węgrzech, gdzie ceny wzrosły prawie o połowę. Blisko 40 proc. więcej niż rok wcześniej płacić muszą miłośnicy pizzy z Litwy i Bułgarii.

Eurostat

W ponad połowie państw Unii Europejskiej pizza drożała jednak wolniej niż szeroka kategoria żywność - wynika z danych Eurostatu. W Estonii za włoską potrawę płacono o niespełna 19 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast ceny żywności poszybowały w tym okresie o przeszło 30 proc. Tymczasem w Bułgarii pizza drożała zdecydowanie szybciej (o 37,2 proc.) niż szeroka kategoria, do której należy (27 proc.). W Polsce dynamiki wzrostu cen były zbliżone - wyniosły 19,1 proc. w przypadku pizzy i 21,2 proc. w przypadku żywności.

Festiwal Pizzy drogi jak nigdy

Niestety ceny pizzy nad Wisłą rosną niekiedy jeszcze szybciej, niż wskazuje Eurostat. Przed miesiącem pisaliśmy o bezprecedensowej podwyżce opłaty za uczestnictwo w Festiwalu Pizzy w sieci Pizza Hut. W tygodniu trzeba wyasygnować o ok. jedną czwartą więcej niż przed rokiem, a w weekend o ok. 40 proc.

Jak tłumaczyła Pizza Hut w mediach społecznościowych wzrost cen związany jest przede wszystkim ze wzrostem kosztów składników. Dane GUS o inflacji w grudniu 2022 r. wskazują, że mąka podrożała o 37,9 proc. rdr, mięso o 24,2 proc., a sery o 27,5 proc. „Do tego należy dodać ceny energii oraz wzrost kosztów pracy czy najmu lokali. W rozrachunku ekonomicznym brak podwyżek byłby trudny do zaakceptowania” - napisał w komentarzu Daniel Kostecki z CMC Markets.

Międzynarodowy Dzień Pizzy wypada 9 lutego.

MKa

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bha
Cóż...Dojenie w detalu trwa non stop jak w kalejdoskopie niestety bez umiaru.
dolar36
poważna sprawa, dobrze że bankier o niej napisał buhaha
wyborca-pis-ale-nie-glupi
prawdziwi polacy nie żrą pizzy, bo to nie włosi, nic się nie stało wszystko w kraju w jak najlepszym porządku
wibor3m10procent
Kebaby przyszłością UE.
vacarius
Nasz bratenek Orbanek wzrór Kaczora. Jak zawsze najlepszy w podwyżkach cen.
dawid_gmyrek
Podobno te 'mondre' głowy z Brukseli planują wprowadzić święto kebabów. W kolejce czekają: burrito, taco, quesadilla, enchilada, falafel, hummus oraz tabbouleh.

Bigos i oscypki muszą jeszcze poczekać do chwili reformy sądownictwa :)
apolonia
alez ci kaczysławie ten tvn zrył ten pusty beret
kaczyslaw_
Hamburgery, pizza.

Może ktoś jeszcze porówna, na których stacjach najszybciej drożeją hot-dogi.
genua1
Dokładnie, miałem to pisać dzisiaj czytałem artykuł o hamburgerach.Fajny ten portal,tski kulinarny, niedługo podobno ma tu artykuł pisać sam Makłowicz.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki