REKLAMA

Dyscyplinarka za założenie związku. Zwolniony pracownik Sii zdradza, jakie podejmie kroki

Katarzyna Wiązowska2022-12-02 14:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-02 14:45

To nie koniec głośnego sporu pomiędzy Sii Polska a pracownikiem firmy, który postanowił założyć związek zawodowy. Krystian Kosowski tłumaczy w Bankier.pl, że zamierza walczyć w sądzie o przywrócenie do pracy. Związek zawodowy zaś planuje poinformować o sytuacji m.in. Państwową Inspekcję Pracy i przedstawicieli polskich władz.

Dyscyplinarka za założenie związku. Zwolniony pracownik Sii zdradza, jakie podejmie kroki
Dyscyplinarka za założenie związku. Zwolniony pracownik Sii zdradza, jakie podejmie kroki
fot. OleksSH / / Shutterstock

Jeden z najpopularniejszych tematów ubiegłego tygodnia, opisany w artykule „Dyscyplinarka za założenie związku zawodowego w Sii Polska”, ma swój ciąg dalszy. Firma zajęła oficjalne stanowisko, a jej prezes w rozmowie z Bankier.pl usiłuje tłumaczyć powód zwolnienia.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, według szefa Sii Polska decyzja o rozwiązaniu umowy z Krystianem Kosowskim, który został dyscyplinarnie zwolniony z firmy, została podjęta „nie ze względu na założenie związku zawodowego, ale działanie przeciwko Sii”. Gregoire Nitot, prezes Sii Polska, uznał również, że list od Piotra Szumlewicza, który jest szefem związku zawodowego Związkowa Alternatywa, gdzie pisze on o podjęciu „stanowczych kroków prawnych” i poinformowaniu o „bezprawnych działaniach Sii” partnerów firmy, jej centrali we Francji oraz władz państwowych i mediów, jest „skandalicznym pismem”.

Związkowcy nie widzą możliwości porozumienia

– Jesteśmy zdumieni i bardzo rozczarowani postawą prezesa, który upiera się przy swoim, łamiąc polskie prawo i psując wizerunek firmy – mówi w rozmowie z Bankier.pl Piotr Szumlewicz. – Pismo prezesa tylko potwierdza, że jedynym powodem zwolnienia dyscyplinarnego naszego zakładowego lidera, Krystiana Kosowskiego, była działalność związkowa. Pan Nitot po raz kolejny pokazuje, że nie szanuje polskiego prawa oraz nie uznaje prawa pracowników do tworzenia związków zawodowych i działania w nich. Naszym głównym celem jest przywrócenie do pracy naszego zakładowego lidera i prowadzenie działalności związkowej w Sii Polska zgodnie z przepisami prawa. Problem polega na tym, że prezes nie tylko nie przedstawia żadnych propozycji dialogu, ale demonstracyjnie lekceważy prawo i na dodatek publicznie obraża naszych liderów. W tej sytuacji będziemy informować o sprawie kolejne podmioty, począwszy od Państwowej Inspekcji Pracy i przedstawicieli polskich władz. Przede wszystkim jednak apelujemy o interwencję do francuskiego Sii, które ma większościowe udziały w Sii Polska. Liczymy, że spółka matka powstrzyma działania prezesa polskiego oddziału, które są dla firmy szkodliwe.

Zwolniony pracownik wystąpi o przywrócenie do pracy

Do ostatniego listu prezesa Sii odniósł się również zwolniony dyscyplinarnie Krystian Kossowski. Redakcji Bankier.pl udało się porozmawiać z głównym zainteresowanym.

 – W tym liście zostałem osobiście zaatakowany – twierdzi Krystian Kosowski. – Zarzuca mi się, że działałem na szkodę firmy, jednak nie podano żadnych przykładów działań z mojej strony, które by o tym świadczyły. Sam prosiłem o konkrety w tej sprawie, ale się nie doczekałem. Zatem są to zarzuty bez pokrycia. Wyłącznie puste oskarżenia. Bardzo krzywdzące i zniesławiające jest również sugerowanie, że jestem ekstremistą. Niestety nie mogę na razie ujawniać moich dalszych kroków prawnych. Jednak z pewnością wystąpię do sądu o przywrócenie mnie do pracy – mówi Kosowski w rozmowie w Bankier.pl.

Katarzyna Wiązowska

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (39)

dodaj komentarz
chmiels
Jakie mają postulaty? Owocowe wtorki w dodatku do czwartków, okulary do Plejki czy analiza zakończona przed developmentem?
laszka
Tylko ze korpo zajmujące sie body leasingiem naprawde nie potrzebuja związków zawodowych, bo same w sobie takim związkiem zawodowym są. Nikt Ci nie broni pracować bez ich pośrednictwa w firmie która korzysta z ich usług.
newcommer
A pani Agnieszka z działu kadr, bardzo miła, nic nie mówiła o taaakich jajach i traktowaniu pracowników. To że działał na szkodę firmy jest oczywiste. Związki zawodowe stawiają żądania itd. komu się to opłaci?
infinityhost
W kagiebowskiej szkółce młodych agentów mnie uczyli wiele lat temu, że nigdy się nie zdradza opracowanej strategii działania. On to robi publicznie. Chyba jesteśmy po różnych szkołach.
bankierkomentuje
niech idzie do sadu i gania tego Zabojada.
PR ma gwarantowany przez ściekowe media które dorobią żabojadowi i firmie odpowiednia latke wiec nikt poważny już w tej firmie pracować nie zechce. sami się zawiną do swojego kraju pełnego przybyszy, kóz, pontonów i lekko śniadych koneserów francuskich cudzołożnic z pl. Pigalle :)


EWAKUACJA
niech idzie do sadu i gania tego Zabojada.
PR ma gwarantowany przez ściekowe media które dorobią żabojadowi i firmie odpowiednia latke wiec nikt poważny już w tej firmie pracować nie zechce. sami się zawiną do swojego kraju pełnego przybyszy, kóz, pontonów i lekko śniadych koneserów francuskich cudzołożnic z pl. Pigalle :)


EWAKUACJA z Sii w toku, pora poszukać sobie innego pracodawcy !!!
lubsuburbs
Ewakuacja, bo jakiś komunista narobił szumu? Nie znam tej firmy, ale ogólnie w IT zarabia się dobrze. Nikt tam nikogo na siłę nie trzyma.
listopad1971
Tak, pracodawcy nie lubią związków zawodowych, a i niektórzy pracownicy ich popierają :(
Ale do czasu, jak zaczną ograniczać prawa pracownicze w ich zakładzie pracy to zmienią zdanie. Natomiast gadanie o tym, że związkowcy nic nie robią, cóż każdy sądzi po sobie, ja pracuję w związku społecznie. Nadużycia się zdarzają, jak wszędzie,
Tak, pracodawcy nie lubią związków zawodowych, a i niektórzy pracownicy ich popierają :(
Ale do czasu, jak zaczną ograniczać prawa pracownicze w ich zakładzie pracy to zmienią zdanie. Natomiast gadanie o tym, że związkowcy nic nie robią, cóż każdy sądzi po sobie, ja pracuję w związku społecznie. Nadużycia się zdarzają, jak wszędzie, niestety. Jednak eliminujmy nadużycia, a nie zwalniajmy ludzi, którzy chcą bronić praw pracowniczych. I na koniec - nie po to inni przelewali krew, czy byli pałowani, żebyśmy teraz pozwali zabierać nam - w praktyce, bo na papierze wszystko niby wygląda ładnie - prawo do obrony swoich praw i zrzeszania się w związkach zawodowych.
and00
Ten facet jest prawdopodobnie z Razem (albo nieprawdopodobny zbieg nazwisk), partii komunistycznej, to prowokacja
A związki zawodowe to idea i rzeczywistość XIX wieczna, kiedy robotnik pracował 72 godziny tygodniowo i starczało ledwo na jedzenie
Obecnie prawo pracy preferuje pracowników
Nie podoba się? Zmień pracę
awaa odpowiada and00
Nie podobają się prawa zapisane w Konstytucji? Zmień kraj.
and00 odpowiada awaa
Wolałbym zmienić konstytucję na bardziej wolnościową
Tzn moja firma- zwalniam kogo chcę, a nie że mi jakieś stowarzyszenie pracowników narzuca co mogę a co nie ze swoją własnością zrobić

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki