REKLAMA

Dyscyplinarka za założenie związku zawodowego w Sii Polska

2022-11-29 12:30
publikacja
2022-11-29 12:30

Pracownik założył związek zawodowy w Sii Polska, świadczącej usługi z zakresu IT, i został jego przewodniczącym. Pomysł nie spodobał się prezesowi firmy, dlatego w e-mailu wysłanym bezpośrednio do pracownika zaznaczył, że związek zawodowy "nie jest potrzebny spółce". Utworzenie związku skutkowało utratą posady jego twórcy – podaje Związkowa Alternatywa.

Dyscyplinarka za założenie związku zawodowego w Sii Polska
Dyscyplinarka za założenie związku zawodowego w Sii Polska
fot. pinkdeer / / Shutterstock

Zwolnienie dyscyplinarne za założenie związku zawodowego w Polsce - tak jednym zdaniem można opisać sytuację, która miała miejsce w firmie świadczącej usługi informatyczne. Pracownik utworzył związek zawodowy w Sii Polska i zachęcał pozostałe osoby zatrudnione w spółce do dołączenia. Ten ruch kosztował go utratę stanowiska. Przed zwolnieniem dyscyplinarnym założyciel związku miał otrzymać e-mail od prezesa, w którym ten wyrażał niezadowolenie powodu utworzenia związku, poinformowała Związkowa Alternatywa.

"Pracujesz tylko 6 miesięcy w Sii. Nie znasz zbyt dobrze firmy, ale próbujesz nas atakować (...) W spółce związek zawodowy jest niepotrzebny" – miał napisać Grégoire Nitot, prezes firmy Sii Polska, który jest również właścicielem klubu piłkarskiego Polonii Warszawa, w e-mailu przesłanym do pracownika, z którego inicjatywy utworzony został związek zawodowy. 

Publikujemy kompromitujące pismo prezesa Sii Polska Gregoire Nitot, w którym otwarcie kpi on z prawa francuskiego i...

Posted by Związkowa Alternatywa on Monday, November 28, 2022

"Wkrótce potem nasz lider w Sii dostał zwolnienie dyscyplinarne. Wręczono je poza jakimkolwiek trybem, bez konsultacji ze związkiem, bez odwołania się do jakiegokolwiek artykułu z Kodeksu pracy. Władze firmy nawet nie ukrywały, że powodem zwolnienia było założenie związku i zachęcanie pracowników, by do niego wstępowali" – podaje Alternatywa Związkowa. 

Przepisy Konstytucji wskazują, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, (...) zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych”. W ustawie o związkach zawodowych przeczytać można, że "prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową". 

Redakcja Bankier.pl skontaktowała się z biurem prasowym firmy Sii Polska z prośbą o komentarz dot. zwolnienia pracownika, który założył związek zawodowy i otrzymał wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
azrael
Piękny przykład tego co prezes naprawdę myśli o pracownikach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nepot_synekurzasty odpowiada (usunięty)
no patrz, jaki to ciężki chleb mają ci pracodawcy w Polsce...
xxpp
Opowiadasz bajki. Firmy w USA wywalają komunistów bez problemu.
moravietz odpowiada (usunięty)
Mozna potem pozwac z cywilnego a przy okazji narobic syfu medialnego.
ssmentek odpowiada xxpp
Nie. W USA masz przepisy odnośnie zwolnień w przypadku zakładania związków zawodowych tak jak w PL, bardzo wysokie kary są zasądzane przy łamaniu prawa przez firmę. Ludzie mają prawo organizować się w związki zawodowe.
pstrzezek
Łatwa wygrana w sądzie i słaby PR dla firmy. Wszystko dlatego że prezes ma większe ego od firmy bo zareagował jak intern zamiast przemyśleć sprawę
azrael odpowiada (usunięty)
I co, to przywróci firmie dobry PR?
nerwiczny odpowiada azrael
Co w z tym PR? To nie jest przecież jakiś globalny moloch :D
xxpp
Dla mnie to doskonały PR. Uczciwe i szczere postawienie sprawy i pozbycie się szkodnika z firmy. Brawo dla prezesa.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki