REKLAMA

Koniec fikcyjnych rabatów. Unijna dyrektywa wprowadza nowy obowiązek dla sprzedających

2022-12-05 08:37, akt.2023-01-16 10:57
publikacja
2022-12-05 08:37
aktualizacja
2023-01-16 10:57

Sejm przyjął nowelizację przepisów, tak więc dyrektywa Omnibus weszła w życie 1 stycznia 2023 r. Najważniejsza zmiana dotyczy informowania o najniższej cenie towaru oraz usługi, która obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni przed obniżką. W ten sposób kupujący na metce zobaczą dwie kwoty. Nowy obowiązek ma zapobiegać oszustwom sprzedających, którzy przed "wyprzedażą" mogą sztucznie zawyżać ceny. 

Koniec fikcyjnych rabatów. Unijna dyrektywa wprowadza nowy obowiązek dla sprzedających
Koniec fikcyjnych rabatów. Unijna dyrektywa wprowadza nowy obowiązek dla sprzedających
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Od 1 stycznia 2023 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące wzmocnienia ochrony konsumenta. Nowelizacja wprowadza tzw. dyrektywę Omnibus, czyli unijny pakiet przepisów związany m.in. z rozszerzeniem praw kupujących, nowymi obowiązkami dla przedsiębiorców oraz regulacjami rynku e-commerce. 

Jedna z najważniejszych zmian w przepisach wdraża obowiązek informowania o najniższej cenie towaru lub usługi, która obowiązywała na dany produkt w okresie ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji. Informacja powinna być zamieszczona obok nowej, obniżonej ceny produktu. Przepisy dotyczą zarówno placówek stacjonarnych, jak i sklepów internetowych. Nowelizacja ustaw ma chronić kupujących przed fałszywymi okazjami polegającymi na sztucznym zawyżaniu cen i późniejszej ich obniżce - pod szyldem "atrakcyjnych" promocji. 

Nowe przepisy wskazują również, że "w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen". 

Dyrektywa Omnibus nakłada na przedsiębiorców obowiązek weryfikowania recenzji produktów. W ten sposób przepisy mają zapobiegać wystawianiu np. fałszywych komentarzy przez osoby, które nie korzystały z produktu, a zamieszczają opinie na jego temat. W związku z tym sprzedający powinien informować, w jaki sposób weryfikuje osobę zamieszczającą recenzję o produkcie. 

Z tego typu rozwiązaniami można spotkać się już teraz. Niektóre witryny internetowe umożliwiają wystawianie opinii o produkcie lub usłudze wyłącznie klientom, którzy zakupili towar w ich sklepie internetowym. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
darius19
mysle ze sensowna inicjatywa. A kto bedzie kontrolowal - takze klienci. Widze sporo trolli Putlera zatroskanych regulacjami rynkowymi. Pewnie maja placone od wpisu?
andregru
A kto będzie kontrolował te ceny przed obniżką ? Kolejna armia urzędasów pójdzie w teren .
dongonzales
Kolejny przykład jakimi durnotami zajmuje się UE. Jakie to ma znaczenie? Niech sprzedawca robi co chce z cenami. Ostatecznie klient i tak kupi tam gdzie najtaniej, a jeśli nie, to być może dostaję coś jeszcze do produktu za co jest gotów więcej zapłacić (patrz Apple).
kacz-dzong-un
A czy przypadkiem sprzedający nie będą podwyższać cen 30 dni przed Black Friday?
emulgator
No i co z tego skoro mają podawać najniższą cene? Nas interesuje po ile to szło z najniższą ceną czyli czy okazja na BF jest okazją a nie zwykłą ceną po ktorej konkurował.
kaczyslaw_ odpowiada emulgator
Podniesie ceny 40 dni wcześniej i co wtedy? Przez 40 dni będzie miał zawyżoną cenę i nie będzie jak wykazać tej minimalnej z 30 dni.
emulgator odpowiada kaczyslaw_
słabo kumaty jesteś - w biznesie byś sie nie sprawdził. Tu nie chodzi o najwyższą cenę.
samsza
Ważne żeby była cena za 1 sztukę lub 1 kg.

Nie za opakowanie czy 100g. Reszta bez znaczenia.
Opakowania różne, czasem po downsizing, jak tu porównać ceny ?
jacekjd
Wydaje mi się ze taka dyrektywa ma sens dla konsumentów - zobaczymy jak będzie działała w praktyce. Jestem ciekaw czy nasza TVPiS coś wspomni na ten temat ponieważ dla nich to tylko pokazywanie Unii w najgorszych barwach, wszystko be, itp., bo to akurat pasuje panu prezesowi. A ten biedny elektorat w to wierzy!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki